'יונה יהב המסע לחלום' - מחלום ילדות בדירת דמי מפתח ועד לראשות העיר חיפה. מאת גיל סדן. הוצאת ספרי 'מטר'. כתבה: רונית קיטאי

מאז ילדותו הצהיר יונה יהב אז יונה פיפרברג שגדל ברח' הלל 53 כי הוא רוצה להיות ראש עיריית חיפה כשיהיה גדול. עד שזה קרה ותוך כדי הוא מספר את קורות חייו האישיים , הפוליטיים, המשפחתיים. על שלושת ילדיו , והסיפורים שרובם מוכרים לי ועדיין מצליחים לרגש, ומן הסתם גם אלה שלא מכירים אותם

פורסם ב: 29/09/2023 13:10

'יונה יהב המסע לחלום' מחלום ילדות בדירת דמי מפתח ועד לראשות העיר חיפה. כתיבה: גיל סדן. הוצאת ספרי 'מטר'
במסע להגשמת חלום ילדותו עבר יונה יהב בן לאב יקה ואם ילידת פולין . על החינוך שספג מהוריו ועל אחיו הבכור שנפטר בגיל צעיר,על שגדל כבן יחיד. היתמות מהוריו בגיל צעיר, הכעס על שאביו נשא אישה שנה לאחר מות אמו האהובה וכשהאב נפטר הוא איבד את זכותו בדירה שהיתה בדמי מפתח ונדד בין בתים של בני משפחה וחברים.


יונה יהב מעביר את הקורא דרך צמתים חשובים בשירות המדינה. כסטודנט היה מראשי התנועה לשחרור מסורבי העלייה מברית המועצות לישראל ואחראי על הניסיון להשיב כספי נספי שואה מלונדון לישראל. על התקופה בה עבד כעוזר של טדי קולק למד ממנו את נוסחת היחסים הטובים עם המגזרים השונים בעיר והוא היה בית ספר מעולה לפוליטיקאי. כחבר כנסת היה יונה יהב אחראי להעברת חוק הקולנוע, שהביא למהפך אדיר בקולנוע הישראלי ועל פסטיבל הסרטים בחיפה שהוא בין האבות המייסדים שלו, ואת הכסף שהיה חסר הוא רתם את בעלי דוכני פלאפל בחיפה ודאג לתת להם כבוד כאשר הושיב אותם ליד המפורסמים מחו'ל שהיו אורחי כבוד של הפסטיבל.


בשנת 2003 הגשים את חלומו ונבחר לשמש ראש העיר העשירי של חיפה. כהונתו התאפיינה בשנים של בנייה ופיתוח תשתיתי ותרבותי מסיבי :שיקום שכונות, פיתוח העיר התחתית, הקמת פארקים ציבוריים, פסטיבל הקולנוע הבינלאומי, בניית אצטדיון סמי עופר ועוד. לצד זאת היו אלה גם שנים של מלחמות ומאבקים כמו העמידה מול עברייני הקבוצה הירושלמית, סגירת ופינוי מְכלי האמוניה, מלחמת לבנון השנייה, השרֵפות בכרמל ושיקום העיר.

יונה יהב פוליטיקאי משופשף אך גם מאוד משפחתי ,מתבונן בשנים הללו בסיפוק, ומביע תקוותו שעוד יתגשמו רבים מן החלומות שטווה והיעדים שהועיד לחיפה. עם זאת, כשהוא מתבונן סביבו הוא אינו מסתיר את דאגותיו, מעבר לגבולותיה של עירו.

ספרו של יונה יהב מביא את החזון של ילד שחלם רחוק ובגדול, הציב מטרות ודבק בהן, ומספר על הפרויקטים האדירים שהקים בחיפה ויש לו בהחלט סיבות להתגאות בכך. זהו סיפורו מנהיג שהקדיש את חייו לעשייה ציבורית ומדינית באהבה לעיר הכרמל והים. מה שלא כתוב בספר הוא חלומו של יונה יהב לשוב לעבודתו כראש עיריית חיפה ולבצע פרויקטים נוספים שטרם הספיק לבצע.

עריכת הספר רותי חזנוביץ'. 320 עמודים – 180 ש'ח. הוצאת ספרי 'מטר'.
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   מה-ה-ה קורה כשניתאי סופר כבשים מאת...
*   דברים שכדאי לדעת ולעשות לפני שנכנסים...
*   'גילי והשונית הכחולה' מאת איריס ארגמן...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים