פרופ' בועז סנג'רו על 'הרשעת חפים מפשע בישראל ובעולם' : גורמים ופתרונות. מאת בועז סנג'רו. הוצאת 'רסלינג'

ספרו של פרופ' בועז סנג'רו הוא כתב אישום חריף נגד מערכת המשפט הפלילי : מחוקרי המשטרה והמומחים המשטרתיים, דרך התובעים ועד לשופטים

פורסם ב: 28/02/2014 09:54

'הרשעת חפים מפשע בישראל ובעולם' גורמים ופתרונות מאת פרופ' בועז סנג'רו. הוצאת 'רסלינג'
אין עוול גדול יותר אשר גורמת המדינה לפרט מאשר הרשעת חף מפשע. גם לחברה נגרם נזק משמעותי, שהרי העבריין האמיתי נותר חופשי. 'עיקרון התאונות הנסתרות' של המשפט הפלילי אינו מאפשר לדעת על כל הרשעות השווא. אולם המחבר מראה - על בסיס תחשיבים תיאורטיים ועל בסיס מחקרים אמפיריים אשר חלקם מבוססים על השוואות גנטיות בין דגימות מזירות הפשע לבין דגימות מגופם של אסירים שהורשעו בטעות - שהיקף התופעה הוא לפחות 5%(!). לפיכך, מתוך כ-20,000 האסירים בישראל, לפחות 1,000 הם חפים מפשע בכל זמן נתון.

בלוויית דוגמאות מהמציאות המחבר מנתח את הגורמים לתופעה: התפישה המוטעית אשר לפיה החשוד וודאי אשם ונותר רק להוכיח זאת; הודאות שווא; עדויות ראייה מוטעות; עדויות שקר; ראיות מדעיות מוטעות ומטעות; 'כשל החלפת ההתניות' אשר מוליך להרשעה מוטעית על סמך ראיה יחידה; טעויות שופטים; תפישות תפקיד לא נכונות של חוקרים ותובעים; הסתרת ראיות הפועלות לזיכוי; בידוי ראיות; ייצוג גרוע על ידי סנגורים; עסקות טיעון; חוסר אפקטיביות של הליך הערעור; נדירות הליך המשפט החוזר; ועוד. בסוף הספר מציג המחבר תיאורית בטיחות למשפט הפלילי, למניעת הרשעות של חפים מפשע, המבוססת על תורת הבטיחות המודרנית המקובלת בתחומים כמו תעופה, תחבורה והנדסה. קריאת הספר תלמד לא רק על הרשעת חפים מפשע, אלא גם על מערכת המשפט הפלילי בכללותה.

בקדמת הכריכה מופיעות תמונות אחדות של אנשים שהורשעו בטעות בעבירות החמורות ביותר, רצח ואונס, ונידונו לעונשים החמורים ביותר, מאסר עולם או מוות. הם זוכו לאחר שנים רבות בכלא על בסיס השוואות DNA במסגרת מיזם החפות האמריקני (Innocence Project).

בועז סנג'רו הוא פרופסור מן המניין, מייסד ועומד בראש החטיבה למשפט פלילי ולקרימינולוגיה במרכז האקדמי למשפט ולעסקים ברמת-גן; מומחה למשפט פלילי ולדיני ראיות, פירסם ספרים ומאמרים רבים בישראל, בארצות-הברית ובאנגליה. תחום העניין המרכזי במחקריו ובכתיבתו בשנים האחרונות הוא הרשעת חפים מפשע.

לראיון ששודר בערוץ 1 עם פרופ' בועז סנג'רו על ספרו 'הרשעת חפים מפשע בישראל ובעולם', הקליקו כאן :

www.youtube.com/watch?v=gyIryL4_0oc
פרופ' בועז סנג'רו מתוך שידור בערוץ 1

פרופ' בועז סנג'רו על הרשעת חפים מפשע בישראל ובעולם , מתוך ערוץ 1

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   דמיונות מאת גיא רזניק. הוצאת 'סער'
*   המאפיה המדהימה של פרדי 2 מאת הריט ויטהורן.מיועד...
*   'השדון שלי' מאת אלון ומיכל גבע. איורים:...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים