השרה גילה גמליאל בביקור במרכז הרפואי רמב'ם: 'נגבש עם בתי החולים מודל למימון מחקר רפואי'. כתבה: רונית קיטאי. צילום: דוברות

אגף המחקר של רמב'ם אירח את צמרת משרד החדשנות, המדע והטכנולוגיה בראשות השרה גילה גמליאל, בתקווה לחזק את הקשר עם משרד המדע, להציג את הפעילות המחקרית הנרחב. 'אנו מודים לשרה גמליאל על ההכרה בחשיבות המחקר הרפואי ועל הנכונות לפעול לגיבוש מודל לתמיכה ממשלתית במחקר בבתי החולים', אמר מנהל בית החולים רמב'ם פרופ' מיקי הלברטל

פורסם ב: 02/05/2024 12:56

השרה גילה גמליאל ופרופ מיקי הלברטל מנהל רמבם בסיור במעבדות המחקר ברמבם. צילום: רמב'ם
דוברות רמב'ם: השרה גמליאל בביקור ברמב'ם: נגבש עם בתי החולים מודל למימון מחקר רפואי – פועלים נגד החרם על חוקרים

שרת החדשנות, המדע והטכנולוגיה ח"כ גילה גמליאל הורתה לבכירי משרדה לגבש ביחד עם רמב"ם ובתי חולים נוספים מודל למימון המחקר הרפואי בישראל .

במסגרת ביקור באגף המחקר של רמב״ם אמרה השרה גמליאל כי משרדה רואה בחומרה רבה את גל החרמות האקדמיות הפוגעניות כלפי גורמים ישראלים וכי מגמה זו מערערת את חופש המחקר. השרה הודיעה כי היא פועלת להיערכות נגד התופעה במסגרת פורום מיוחד שהקימה במשרדה והן בזירה הבינלאומית להסרת החרם.

אגף המחקר של רמב"ם אירח את צמרת משרד החדשנות, המדע והטכנולוגיה בראשות השרה גמליאל, בתקווה לחזק את הקשר עם משרד המדע, להציג את הפעילות המחקרית הנרחבת ולזכות בתמיכה ממשלתית. 'אנו מודים לשרה גמליאל על ההכרה בחשיבות המחקר הרפואי ועל הנכונות לפעול לגיבוש מודל לתמיכה ממשלתית במחקר בבתי החולים', אמר מנהל בית החולים, פרופ' מיקי הלברטל.


אמרה השרה גילה גמליאל :'המחקר החדשני ויישומיו הקליניים במרכז רמב'ם הם יתרון משמעותי להצלת חיים ולטיפול מתקדם במחלות ואני מברכת את הצוות על המחקר החלוצי. הצוותים המסורים והמוכנות הגבוהה למצבי חירום מרשימים. חזוני הוא רפואה אישית מותאמת באמצעות מחקר וחדשנות שיקדמו טיפולים מהירים ויעילים יותר. משרדי ימשיך לתמוך בקידום המחקר והחדשנות הרפואית המתקדמת כאן ובכל בתי החולים בישראל'.


ראש אגף המחקר פרופ' גפשטיין הציג בפני השרה את היוזמה שהקים ומוביל רמב'ם ובמסגרתו הוקמה רשת מחקר משותפת של כל בתי החולים הגדולים בארץ: 'הביקור מאפשר הצצה עמוקה יותר ליוזמה ולפעילות הנרחבת המתרחשת בגופי המחקר המכונים ומעבדות המחקר במרכזים הרפואיים המובילים בישראל. זכינו לאוזן קשבת של השרה שהביעה נכונות לבחון מודל למימון מחקרים לטובת בריאות הציבור', אמר פרופ' גפשטיין.


במהלך הביקור העלתה השרה גמליאל בפני הרופאים-חוקרים את סוגיית החרם על מוסדות המחקר וחוקרים ישראלים וביקשה סקירה עד כמה ההתקפות האנטי ישראליות בעולם משפיעות על תחום המחקר ועל היחסים בין מוסדות מחקר ובית חולים כמו רמב'ם.


ד'ר אמיר מינרבי סגן מנהל מכון הכאב של רמב'ם אשר סקר בפני השרה גמליאל את המחקר המקיף שהוא מבצע ברמב'ם יחד עם ד'ר מילנה פיטשני ,על הקשר בין חיידקי מערכת העיכול (מיקרוביום) למחלת הפיברומיאלגיה, אמר לשרה שהוא חש היטב במתח. "אם בעבר השתתפנו במספר כנסים בשנה בתחום המחקר שלנו, השנה השתתפנו באחד. ברמה האישית קשרים אישיים שיצרנו מול חוקרים מכל העולם נשמרים, ברמה המוסדית יותר חשים במתח ועוינות', ציין ד'ר מינרבי.


אל השרה גמליאל התלוו המדען הראשי פרופ' אבי דומב, מנכ'ל המשרד גדי אריאלי ובכירים נוספים אשר סיירו באגף המחקר, במכון המחקר ובחממת היזמות של רמב'ם וקיבלו מפי מנהל בית החולים פרופ' מיקי הלברטל ומנהל אגף המחקר פרופ' ליאור גפשטיין, וד'ר שלומית יהודאי-רשף מנהלת מכון המחקר, סקירה נרחבת על מחקר פורץ דרך הנערך במרכז הרפואי, על שיתופי הפעולה הבינלאומיים המציבים את ישראל בחוד החנית של המחקר הרפואי בעולם.


מרגעי הפיתוח הראשונים של סטנט לצנתור לב ועד ליצירת לב פועם במעבדה, רמב"ם חתום על כמה מההמצאות הרפואיות פורצות הדרך ביותר בעולם. עם שילוב עוצמתי של בינה מלאכותית, ביג דאטה, הדפסת רקמות להשתלה ופיתוחים מתקדמים לטיפול בסרטן, ליווי חוקרים משלב הרעיון ועד למסחור ורישום פטנטים, רמ'"ם ממשיך להוביל את תחום הפיתוח והמחקר הרפואי.

'הצגנו בפני השרה וראשי הרשות לחדשנות את תחומי המחקר העיקריים שאליהם הרפואה צועדת בחמש השנים הקרובות. החל מפיתוח שיטות לטיפול במחלות זיהומיות בילדים, שימוש במיקרוביום – הסביבה החיידקית שחיה במעי- לטיפול בכאב ומחלות כרוניות, פיתוח טיפולי אימונותרפיה ובייחוד טכנולוגיית ה-CAR T שבה מלמדים תאים של מערכת החיסון לפעול בגוף לטיפול במחלות כרוניות וחיסול גידולים, הדפסת רקמות ויצירת 'איברים על שבב' שנוצרים מרקמות של חולים עצמם ויכולים לשמש לרפואה מותאמת אישית ולהשתלות', אומרת ד'ר שלומית יהודאי-רשף.
גילה גמליאל שרת החדשנות, המדע והטכנולוגיה עם מנהל בי'ח רמב'ם בביקורה במרכז הרפואי

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   רק עשרות מקרים בעולם: ברמב'ם ניתחו...
*   מינוי חדש בכללית מחוז חיפה וגליל מערבי:...
*   כלבות טיפוליות ברמב'ם,הפכו את תהליך...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים