הבשורה תצא מחיפה! שמירה על רצף תעסוקתי למפונים השוהים בעיר. כתבה: רונית קיטאי. צילום: דוברות עיריית חיפה

החברה הכלכלית לחיפה בשיתוף עיריית חיפה, פיליפס, שותפות חיפה- בוסטון, ארגון ב'עצמי' ושותפים נוספים יזמה תוכנית לרצף תעסוקתי למפונים בחיפה, שמתחילה בימים אלה וגויסה תרומה בסך מיליון ש'ח עבור הפרויקט

פורסם ב: 17/04/2024 13:31

אור שחף מנכ'ל החברה הכלכלית לחיפה. צילום: מיכה בריקמן
החברה הכלכלית לחיפה, יחד עם שותפות חיפה בוסטון CJP ,יזמה תוכנית ייעודית לשמירה על רצף תעסוקתי עבור המפונים השוהים בעיר. התוכנית בשיתוף והובלת נשיאת 'פיליפס' לשעבר, אפרת שפר, יחד עם ארגון בעצמי, מערך הרווחה של עיריית חיפה, מרכז ההזדמנות של עיריית חיפה ושירות התעסוקה מחוז צפון.

עם תחילת המלחמה הגיעו לחיפה כ-6,000 מפונים בעיקר מקריית שמונה, שלומי, קיבוץ דן ועוטף דרום.
כיום יש כ-2,500 מפונים מהצפון אשר משך שהותם בעיר אינו ידוע ובשלב זה אין צפי לשינוי.

מטרת התוכנית הינה למצוא פתרונות לשמירה על רצף תעסוקתי עבור כ- 250 מפונים (בשלב הראשון), השוהים בבתי המלון בעיר, וכן לייצר פיילוט חיפאי, אותו ניתן יהיה לשכפל לרחבי הארץ.

האתגרים העיקריים איתם מתמודדים המפונים הם תחושת בידוד והיעדר שגרה כאשר מערכות התמיכה המוכרות להן כמו קהילות, מקומות עבודה ומערכת החינוך המקומית לא פועלות, המפונים חווים לחץ ריגשי, חוסר וודאות לגבי העתיד, ופחד מהתלות הכלכלית, מה צופן העתיד והיעדר שליטה בדברים בסיסיים כמו מגורים, חינוך, והכנסה. בנוסף לאתגרים שחוו כלל האוכלוסייה בישראל בתקופת המלחמה.

לדברי אור שחף מנכ'ל החברה הכלכלית לחיפה: 'התעסוקה נשאר הנושא המרכזי ללא מענה למפונים. אחרי שטופלו צרכיהם של הילדים במסגרות החינוך ונושאי הרווחה ע"י עיריית חיפה, נוצר וואקום שצריך לטפל בו. החלטנו להרים את הכפפה ולייצר מודל ייחודי, שניתן יהיה לשכפל אותו לרחבי הארץ, שיאפשר למפונים רצף תעסוקתי, בעיקר על מנת לייצר עבורם מהות וסיבה אמיתית לקום בבוקר'.

מסבירה אפרת שפר: 'כדי לעודד השתתפות בתכנית שמנו לנו למטרה לא לפגוע במענקים הניתנים למפונים תוך כדי הכנסתם למערכת תעסוקתית. לכן, בניית מודל ההעסקה היתה מאתגרת', מסבירה אפרת שפר.

מודל ההעסקה נבנה בהתנדבות על ידי קבוצת משפטנים מומחים בדיני עבודה ביחד עם המחלקה המשפטית של חברת פיליפס.ניסינו לבנות ביחד מהלך שיאפשר, ככל הניתן, חזרה לשגרת חיים. מקומות תעסוקה שיתאימו לצרכים ולדרישות של המפונים, משרה של 50% ומעלה ומענה לצרכים כמו חוסן ורכישת מיומנויות.

יו'ר החברה הכלכלית לחיפה רני בנדר : 'אני מברך על היוזמה החשובה הזו, עבור המפונים השוהים בעיר. כחברה האמונה על העסקים בחיפה, חשוב מאוד לדאוג הן לעסקים, ולא פחות לדאוג לקהילה השוהה בעיר מבחינה תעסוקתית, בתקופה מאתגרת בה אנו נמצאים. החברה הכלכלית לחיפה, תמשיך ליזום פרוייקטים רוחביים ולהביא לשולחן אחד גורמים משמעותיים להניע תהליכים עסקיים בחיפה'.

התמורה עבור התעסוקה של המפונים תמומן ע'י תרומה נדיבה של שותפות חיפה- בוסטון, שתתרום בשלב הראשון כמיליון ש'ח עבור הפרויקט.

הילה פרלמן מנכ'לית שותפות חיפה בוסטון: 'מאז 7.10 אנו עובדים עם שותפים רבים בארץ ובחיפה כדי לסייע לחברה הישראלית ולתת מענה לצרכים האדירים שעולים באופן תדיר. הפדרציה היהודית של בוסטון יחד עם JFNA תמכה בארגונים ובפרויקטים משמעותיים עבור סיוע לקהילות שנפגעו, הערכות לשעת חירום, והן עבור בתי החולים, ושיקום הדרום.

מרגע שהחברה הכלכלית פנתה אלינו להצטרף לפרויקט המשמעותי הזה, ידענו שזה אחד מאבני הייסוד לדאוג למפונים בעירנו, ופעלנו על מנת להביא את המשאבים למימוש הפרויקט. ייחודיות הפרויקט נובעת ממעטפת השירותים שכוללת ליווי פרטני, בייביסיטר לילדים או הסעה למקום העבודה, על מנת לשבור כל מחסום בבניית שגרת חיים'.


ארגון 'בעצמי' ביחד עם מרכז הזדמנות יובילו את העבודה מול המפונים. התהליך יכלול בניית תכנית אישית לכל משתתף בתכנית, ליווי והכשרה. ההשמה תהווה התמחות לשלושה חודשים בהם המעסיק מקבל עובד ללא תשלום, והעובד מקבל 5,000 ש'ח.

חברת הפיילוט היא פיליפס שהציעה כבר מספר משרות בתחומים שונים כגון: פיתוח, אחזקה ואבטחה.
צילום: רצף תעסוקתי .צילום: באדיבות החברה הכלכלית לחיפה

רני בנדר יו'ר החברה הכלכלית לחיפה. צילום: גביש מדיה

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור רוח צפונית :
*   איזה תוכניות מכינים למפונים השוהים...
*   הוועדה המקומית חיפה אישרה פה אחד תוכנית...
*   עדכון לשריפה בנמל מספנות ישראל בחיפה...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים