במרכז הרפואי לגליל בוצע לראשונה ניתוח קטרקט עם השתלת עדשה טורית באמצעות ציוד טכנולוגי מתקדם. כתבה: רונית קיטאי. צילום: רוני אלברט

לראשונה, כחלק מפיילוט, בוצעו במרכז הרפואי לגליל בנהריה חמישה ניתוחי קטרקט, המשלבים השתלת עדשה טורית, באמצעות מיכשור טכנולוגי מתקדם וייחודי. הניתוחים בוצעו ברצף, בזה אחר זה ובשיתוף חברת 'לפידות Alcon', בהובלת ד'ר שי גנדלר, רופא בכיר במערך העיניים

פורסם ב: 11/04/2024 16:42

צילום: רוני אלברט דוברות המרכז הרפואי לגליל
חמש הנשים שנותחו הן תושבות הצפון, בגילאי 70-45, שסבלו מקטרקט, ובנוסף הזדקקו לתיקון צילינדר במשקפיים. בתום הניתוחים שוחררו לבתיהן.

ניתוח קטרקט מבוצע עקב ירידה בחדות הראייה או באיכותה, בשל הזדקנות טבעית של העדשה, או מסיבות נוספות, כחבלה בעין, או מחלת עיניים מולדת או נרכשת. בניתוח מוציא הרופא את העדשה העכורה מהעין, ומחליפה בעדשה מלאכותית שקופה.

יש מטופלים הסובלים, בנוסף לליקוי הראייה, גם מהפרעה במיקוד, הנובעת בין השאר מאי-סדירות של שטח פני הקרנית. העדשה הטורית מיועדת עבורם, כמי שזקוקים, בנוסף לתיקון הראייה, גם לתוספת צילינדר. עד כה היה נהוג לסמן בטוש, או בסימון אחר, על פני עין המטופל, את הציר שנקבע למנתח, ע'י מחשבון עדשות או ביומטר (מכשיר למדידת עוצמת העדשה המושתלת). כעת, באמצעות מיכשור מתקדם בשם Argus, שהובא ע"י חברת 'לפידות', מועברים הנתונים שנמדדו בביומטר במרפאה, ישירות אל מכשיר המצוי על המיקרוסקופ הכירורגי בחדר הניתוח, שמשדר בזמן אמת את מדדי העין של המטופל לעינית המיקרוסקופ (לרבות מיקום הצילינדר), במעין 'מציאות רבודה'.


לעדשה הטורית יתרונות רבים, ובהם דיוק מקסימלי ורמת בטיחות גבוהה. מיקום העדשה הטורית קריטי מאוד, ולכן הדיוק המקסימלי של המכשור החדיש מעלה את סיכויי ההצלחה של הניתוח, וכן את הסיכוי שהמטופל לא יזדקק יותר למשקפיים למרחוק.

ד'ר שי גנדלר הוא בעל ניסיון בינלאומי עשיר בתחום השתלות קרנית וזיהוי מוקדם של מחלות קרנית. לפני כחצי שנה חזר מהתמחות-על בתחום ניתוחי קרנית, קטרקט, ניתוחי לייזר להסרת משקפיים ומחלות משטח העין, באוניברסיטת טורונטו בקנדה, בה נמצא אחד המרכזים הטובים בעולם לניתוחי עיניים. לדבריו: 'ניתוחי הקטרקט החדשים מהווים קפיצת מדרגה גדולה במערך העיניים במרכז הרפואי בפרט, ובגליל בכלל, תוך הענקת מענה איכותי במסגרת הרפואה הציבורית'.

מנהל המרכז הרפואי פרופ' מסעד ברהום, בירך את מנהל המחלקה ד'ר צבי סגל, ואת ד'ר גנדלר, על השירות החדש: 'הניתוח החדיש מהווה דוגמה נוספת לתנופת הפיתוח של המרכז הרפואי ולשגשוגו כמרכז רפואי מוביל, בעזרת צוות רפואי איכותי ושימוש בטכנולוגיות חדישות, לרווחת 650 אלף תושבי האזור'.

(גל זייד)
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   לאחרונה הוחלט במערכת הבריאות להפסיק...
*   נחנכה מחלקת א.א.ג. החדשה והמשודרגת...
*   נחנך מכון ה- PET CT החדש בבי'ח 'כרמל'. כתבה:...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים