מדוזות ממין 'חוטית נודדת' בגדלים חסרי תקדים נצפו בימים האחרונים לאורך חופי ישראל. צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

'אחרי קיץ נטול מדוזות, והגודל העצום של המדוזות בנחילי החורף, אנחנו צופים שהקיץ הקרוב יהיה יחסית מרובה במדוזות', אמר ד'ר דור אדליסט ביולוג ימי מאוניברסיטת חיפה

פורסם ב: 28/02/2024 17:42

גדלים חסרי תקדים יש למדוזות מהמין 'חוטית נודדת'. מדדו ומצאו כי הגדולה עברה את ה- 30 ק'ג. המדוזות נצפו בימים האחרונים לאורך חופי ישראל זאת אחרי קיץ וסתיו שלא ראו אותן לחלוטין. 'נחלים של חוטיות הם כבר עניין שבשגרה בשנים האחרונות, אבל השנה הגודל של המדוזות בהחלט חריג. אחרי קיץ נטול מדוזות, והגודל העצום של המדוזות בנחילי החורף, אנחנו צופים שהקיץ הקרוב יהיה יחסית מרובה במדוזות', אמר ד'ר דור אדליסט ביולוג ימי, ממעבדת AMBER באוניברסיטת חיפה.


לדברי ד'ר דור אדליסט, ממקימי האתר המדע האזרחי 'מדוזות בעם' יחד עם פרופ' דרור אנג'ל מאוניברסיטת חיפה, קיימים מספר הסברים אפשריים לתופעת מדוזות הענק, העיקרי בהם נוגע לכמויות המשקעים המרשימות החורף, שהביאו חומרי דשן רבים לים. כתוצאה מכך התפתחה יצרנות של אצות, בעקבותיהן פריחה של הזואופלנקטון שניזון עליהן, ולבסוף המדוזות שניזונות עליו. אומר ד'ר דור אדליסט: 'בפעם האחרונה שהייתה לנו תופעה כזו, של קיץ ללא מדוזות ואחריו נחילי חורף מפותחים, הייתה בשנים 2016-7 ואחריהן חווינו בקיץ 2017 נחילי קיץ אינטנסיביים, ולכן אנחנו צופים גם בקיץ פריחה משמעותית בחודשים יוני ויולי'.

(אילן יבלברג, איתי שיינר)
מדוזה 1. צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

מדוזה 3. צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור קצר ולעניין :
*   נינה גורדצקי שחקנית הבדמינטון - לפריזת.כתבה:...
*   חברת Hertz מחויבת למאבק באלימות כלפי...
*   קבוצת סלדן בבעלות איש העסקים, אודי...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים