'אני נלחמת'. הפגישה המרגשת בין חלי סעדה (47) הכלב הטיפולי לפצועה מפגיעת הנ'ט בק.שמונה. כתבה: רונית קיטאי. צילום: הקריה הרפואית רמב'ם

שבוע לאחר שנפצעה, יחד עם בנה עידן, באורח קשה, מטיל נ'ט שירה החיזבאללה לקרית שמונה, חלי סעדה מחייכת חיוך רחב. את הקסם הזה, שהתחולל בתוך שניות ספורות, ביצע 'בנו', הכלב הטיפולי שהגיע לבקר אותה אתמול והיום במחלקת האשפוז ברמב'ם. הסרטון בסוף הכתבה

פורסם ב: 20/02/2024 16:39

חלי סעדה והכלב בנו. צילום :הקריה הרפואית רמב'ם
'בנו' עבר את ה'טירונות' שלו במרכז להכשרות כלבי שירות בקריית טבעון,והוא משמש ככלב ליווי ותמיכה רגשית המלווה בשגרה את ש', הלום קרב שנעזר בו. ביומיים האחרונים הפך החבר על ארבע למקור של שמחה ומרגוע עבור בני משפחת סעדה הסובלים מפציעות שונות: 'חיכיתי לו', אמרה חלי סעדה בעיניים נוצצות. 'זה פשוט אושר עילאי. ממלא את הנפש. אתמול שהוא בא, הוא פשוט עשה לי את היום והשאיר לי חיוך על הפנים', מסבירה סעדה את התחושה בזמן שבנו שוכב לצידה ומניח את ראשו על גופה. סעדה אף מספרת שירדה אתמול מהמיטה לראשונה כדי לשחק איתו והודתה: 'אני כאובה, אבל אני נלחמת', אמרה סעדה.

מאז פרוץ המלחמה, ברמב'ם פועל מיזם התנדבותי, אותו מובילה עידית לייבה, אחות חדר ניתוח במרכז הרפואי, מזה 33 שנה, המשמשת גם כמאמנת כלבי שירות.

היכולת של הכלבים הטיפוליים לחולל שינוי במצבם הרפואי או הנפשי של המטופלים ידועה ומוכרת היטב. הכלבים, שעוברים אימונים במטרה לתמוך ולסייע באלו הזקוקים להם, יודעים למלא תפקיד בהפגת מצבי מתח, חרדה ודחק, סיוע בקשיים פיזיים ומנטליים, תמיכה במצבים של הלם קרב, "הרחת" מצבים רפואיים כמו ירידה בסוכר, סיוע לעיוורים, סיוע לפעולות של חיזוק הגוף ופיזיותרפיה ועוד.


עידית לייבה וחבריה למיזם הטיפול בכלבי השירות ברמב'ם מגיעים מידי שבוע אל בית החולים, מתוך תחושת שליחות יתרה בימים המורכבים האלה. היוזמה נעשית בתמיכת הנהלת בית החולים , ובשיתוף הדוק עם המרכז להכשרות כלבים טיפולים בקרית טבעון והמרכז הישראלי לכלבי נחייה בבית עובד.

מסבירה עידית: 'הליטוף של הכלב, ההברשה שלו, הליקוק שלו והחיבור איתו באופן כללי ,מפריש אנדורפינים והורמונים משככי כאב'. זה הרציונל שבהבאת הכלבים למחלקות האשפוז. המפגש עם הכלבים הוא באמת משמח, שובר שיגרה ומסיח את הדעת. גם למאושפזים וגם לצוות המטפל, אבל יש במפגש הזה עוד המון תהליכים רפואיים ונפשיים, שמסייעים בתהליכי ההחלמה והתמודדות. חלי המקסימה, שפגשנו אתמול והיום, אוהבת כלבים בכל לבה. בנו הרגיש אותה וטיפס אליה. לא הפריעו לה הכאבים, לא אי הנוחות ולא התחושה הכללית. הליטוף, הנוכחות והמגע של בנו, עשו את העבודה וגרמו לה להרגיש טוב. זה מדהים לראות את התהליכים האלה קורים ברגע'.

צפו במפגש בין חלי סעדה והכלב בנו. הקליקו כאן:


https://youtu.be/XKIHNrmvMyU

(דגנית קניג)
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   מרכז רפואי 'כרמל' מוכן לחירום. כתבה:...
*   ראש העיר חיפה יונה יהב השתתף אתמול...
*   במרכז הרפואי רמב'ם התקיים הבוקר תרגיל...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים