מרפאה חדשה לטיפול בהשטחת ראש בתינוקות באמצעות קסדה נפתחה במרפאת 'כללית' בקריית אתא. צילום: באדיבות המשפחה

במרפאה מטופלים תינוקות מצפון הארץ, שהחלו טיפול בקסדה במרכז 'שניידר' לרפואת ילדים ומעוניינים לבצע את המעקב קרוב לבית

פורסם ב: 20/02/2024 12:25

מרפאת קסדה קרוב לבית במרפאה בקריית אתא. נטלי ונהוראי מזרחי. צילום: באדיבות המשפחה
בין 10-20% מכלל התינוקות מפתחים עיוותים ואסימטריה בגולגולת לאחר הלידה. תופעה זו נגרמת כתוצאה מפלגיוצפליה תנוחתית- השטחה של ראש התינוק באחד הצדדים או במרכזה מאחורה, בעקבות השענת הראש על אותו האזור. זיהוי מוקדם והתערבות מתאימה, יעזרו למנוע או להקטין את ההשטחה. את הטיפול בקסדה אפשר להתחיל בגיל 3 חודשים ולפני גיל 12 חודשים לכל המאוחר, מאחר שבחודשים הראשונים לחיים הגולגולת גמישה וניתנת לעיצוב. השימוש בקסדה מיועד ל-23 שעות ביממה ולתקופה של כארבעה חודשים. הטיפול מאושר ע"י ה-FDA ומשרד הבריאות והוא אינו נמצא בסל ולכן כרוך בתשלום.

מצב נדיר יותר הוא קרניוסינסוטוזיס, איחוי מוקדם של התפרים המחברים בין העצמות השונות בגולגולת. אחד מתוך 3,000 ילודים סובל ממצב זה, המחייב התערבות כירורגית כדי לשפר את צורת הראש, ובמקרים שונים, גם כדי למנוע התפתחות של לחץ תוך גולגולתי גבוה, שיכול לגרום להפרעות בראייה ובעיות בהתפתחות המוח. הניתוח מתבצע בין גיל חודשיים ל-9 חודשים, ובהשוואה לניתוחים אחרים הוא בטוח יותר, מותיר צלקת קטנה משמעותית, ובסופו נדרש אשפוז קצר בלבד. יתרון נוסף הוא הצמיחה הסימטרית של הגולגולת, לאחר הניתוח. בסיום הניתוח, יחבוש התינוק את הקסדה למשך כ- 6 חודשים. הטיפול לקרניוסינסוטוזיס נמצא בסל הבריאות.

לפני כ-5 שנים הוקם בשניידר המרכז הארצי לטיפול בקרניוסינוסטוזיס והשטחה של הגולגולת באמצעות קסדות, בראשות ד'ר אמיר קרשנוביץ', מנהל היחידה לנוירוכירורגיה וד'ר אסף אולשינקה, מנהל השירות לכירורגיה קרניופציאלית, בשיתוף עם ישי שאקארצי, אורטוטיסט מוסמך. מאז הקמתו, פועלים בשניידר להעלאת המודעות לאבחון וטיפול מוקדם בקרניוסינסוטוזיס ופלגיוצפליה. כחלק מהפעילות ההסברתית, הוקמה בפייסבוק קהילת הורים בשם "גיבורים עם קסדות", המאפשרת להתייעץ עם מומחי שניידר ועם הורים אחרים שילדיהם עברו את הטיפול בקסדה.

מרפאת המעקב שנפתחה בקריית אתא, היא הראשונה שנפתחה מחוץ לשניידר, במטרה להקל על המשפחות ולהעניק להם שירות קרוב לבית. שני המפגשים הראשונים נערכים בשניידר ולאחר מכן המעקב מתקיים בקריית אתא עם הצוות המטפל משניידר. נטלי מזרחי, אמו של נהוראי החובש קסדה מספרת: 'פתיחת המרפאה בקרית אתא הקלה עלינו מאוד. בעבר לקחנו יום חופש מהעבודה כדי לנסוע ולחזור משניידר לקריות. אנחנו נמצאים בטיפול 8 חודשים וכבר רואים שיפור ומודים לצוות המטפל'.

לפרטים נוספים, ניתן ליצור קשר עם המרכז הארצי לטיפול באמצעות קסדות בטלפון: 03-9253668

או בדוא"ל: Neurochirurgy@clalit.org.il

(טלי שרייר -וגנר)
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   מרכז רפואי 'כרמל' מוכן לחירום. כתבה:...
*   ראש העיר חיפה יונה יהב השתתף אתמול...
*   במרכז הרפואי רמב'ם התקיים הבוקר תרגיל...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים