נשיא האגודה היהודית האמריקאית לשימור היסטורי, ג'רי קלינגר תרם פסל מנורה לזכרו של וילפריד ישראל.כתבה: רונית קיטאי. צילום: רועי אדוט

וילפריד ישראל הציל רבבות יהודים בשואה, והפסל הוא מיצירתו של הפסל הישראלי הבינלאומי סם פיליפ. בנוסף לכך יתרום קלינגר פסל אריה שיוצב בכיכר בכביש רבין. ראש העיר יקנעם סימון אלפסי: 'אנחנו מודים לג'רי קלינגר. אדם שכולו נתינה, תרומה ואהבת עם ישראל'

פורסם ב: 18/02/2024 15:36

צילום: רועי אדוט דובר עיריית יקנעם
הנדבן הגדול ג'רי קלינגר נכח: בטקס מרגש שנחנך בכניסה ליקנעם המושבה. זהו פסל מנורה גדול אותו תרם נשיא האגודה היסודית אמריקאית לשימור היסטורי, ג'רי קלינגר לזכרו של וילפריד ישראל, יהודי גרמני שהציל בתקופה השואה רבבות יהודים ושעל שמו יש מוזיאון בקיבוץ הזורע.

פסל המנורה עוצב ע'י הפסל היהודי הבינלאומי, סם פיליפ אשר מפסל באבן פלדה וברונזה ומומחה בפיסול אנדרטאות ומיצגים הקשורים לעם ישראל ולציונות.

ראש העיר סימון אלפסי שהסיר את הלוט מעל פסל המנוחה, ביחד עם ג'רי קלינגר, הודה לו בשם כולם על תרומתו הרבה ליקנעם ולמדינת ישראל וציין שכולם מעריכים מאוד את תרומתו. סימון אלפסי סיפר לג'רי על מערכת החינוך המצוינת שבעיר ואמר לו שאנו משקיעים רבות בחינוך דורות העתיד ושיקנעם היא עיר של קיבוץ גלויות וכולם חיים כאן יחד ובהרמוניה. נשיא האגודה היהודית אמריקאית לשימור ההיסטוריה, ג'רי קלינגר הודה על המילים החמות ואמר שהוא לא צריך תודות אלא שיתופי פעולה וציין שהוא לבדו לא יכול היה לעשות כלום. קלינגר הודה מצידו על האפשרות לפעול יחד. אלפסי וקלינגר התכבדו בנטיעת עף שקד במקום.

בתום חנוכת האנדרטה ערך ג'רי ביקור במוזיאון תל יקנעם ועלה לתל עצמו והתרשם עמוקות מן ההיסטוריה המפוארת של יקנעם. לאחר מכן ביקר ג'רי בכיכר החדש שנבנה בכביש רבין ושהעבודות בו טרם יסתיימו ושבהמשך יוצב במקום פסל אריה תרומתו, שגם אותו יעצב הפסל הישראלי הבינלאומי, סם פיליפ, ובהמשך הגיע לעירייה לפגישת עבודה עם ראש העיר וסגניו.


וילפריד ישראל שלזכרו נחנך פסל המנורה היה איש עסקים יהודי שפעל בסתר להצלת רבבות יהודים בתקופת השואה וזכה לכינוי 'המציל מברלין'. משפחתו של וילפריד ניהלה בברלין כלבו גדול ומפורסם שהיה אחד מבתי הכלבו הגדולים והחשובים באירופה. וילפריד דאג לכל עובדיו וסירב לפטר את עובדיו היהודיים כאשר נדרש לכך. בשל כך הוא אפילו נעצר, ושוחרר בזכות קשריו של אחד מעובדיו שהיה נאצי.

וילפריד שחרר יהודים ממחנות ריכוז והיה הכתובת לאלפי יהודים שהסתייעו בו. לוילפריד היו קשרים רבים בכל מקום והוא השתמש בהם להצלת יהודים. אלברט איינשטיין אמר עליו שהוא אחד האנשים המושלמים והאצילים ביותר שהכרתי אישית'.

וילפריד נרצח כאשר היה במטוס שטס מליסבון לבריסטול והותקף ע'י חיל האוויר הגרמני. באותה טיסה יצא וילפריד למשימה בשליחות הסוכנות היהודית במטרה לרכז את מאמצי הצלתם של הפליטים היהודיים. וילפריד ביקר מספר פעמים בישראל והתרשם במיוחד מהקיבוצים והחלוצים ורצה להיות חבר בקיבוץ הזורע.


הנדבן ג'רי קלינגר שם לעצמו מטרה להנציח מצילי יהודים בשואה. פעילותו ההתנדבותית היא רבה. במסגרת פעילותו ותרומתו ובנוסף להנצחתו את וילפריד ישראל הוא העלה ארצה את עצמות נכדו של חוזה המדינה הרצל.


ראש העיר יקנעם סימון אלפסי: 'ביקור מרגש ולבבי עם יהודי יקר שפועל רבות למען עם ישראל. התרגשתי מאוד לפגוש את ג'רי שהוכיח לאורך כל הדרך כמה צנוע וענו הוא ואוהב עם ישראל. התרגשתי לשמוע על פועלו של ג'רי ואין ספק שזכינו בו. אנו חיים בזכות ההיסטוריה שלנו וג'רי דואג להיסטוריה דרך העברתה לדורות הבאים. הפסל הישראלי הבינלאומי סם פיליפ עשה עבודה מדהימה בעיצוב המנורה ואני מצדיע לו. אני מודה מעומק הלב לג'רי קלינגר על תרומתו את המנורה לזכרו של יהודי יקר, וילפריד ישראל, ועל תרומתו את פסל האריה ובכלל על פועלו ותרומותיו למען עם ישראל ומצילי יהודים בשואה'.
צילום: רועי אדוט דובר עיריית יקנעם

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור רוח צפונית :
*   הודעה משותפת לעיריית חיפה ולרשות...
*   ראש העיר חיפה יונה יהב, וגזבר העירייה...
*   היכן הם יארחו/יתארחו בפסח? כתבה וצילמה:...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים