באמצעות צנתור מיוחד סגרו הקרדיולוגים בבי'ח 'כרמל' חור ענק בלבו של סמי פרחאת, והצילו את חייו . כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלי דדון

בפעם השניה הצליחו בבי'ח 'כרמל' להציל את חייו של סמי פרחאת (43) מדליית אל כרמל. חייו של סמי ניצלו שם בפעם הראשונה לפני כשנתיים לאחר אשפוז ממושך של חצי שנה בטיפול נמרץ בעקבות הקורונה. השבוע שוב קיבל את חייו במתנה בבי'ח 'כרמל', והפעם בזכות צנתור נדיר

פורסם ב: 18/02/2024 11:58

סמי למחרת הצנתור. צילום: אלי דדון דובר בי'ח 'כרמל'
'אין לי מילים להודות לצוות של 'כרמל' שהחזירו אותי לחיים פעמיים', הודה סמי פרחאת לצוות המטפל.

בפעם הראשונה הוא היה במצב קשה , מורדם ומונשם, ואושפז ביחידה לטיפול נמרץ כללי במרכז הרפואי 'כרמל'.סמי שחלה בקורונה בינואר 2021 טופל במסירות רבה ביחידה ובמשך יותר משלושה חודשים רצופים היה מחובר למכונת ה'אקמו' שהצילה את חייו.


ביולי 2021 לאחר מאבק קשה בקורונה הצליח סמי להתאושש מהמחלה ומהחיבור הממושך למכונת ה'אקמו' וחזר לחיים.לאחר תקופת התאוששות לא קלה של קרוב לשנתיים. לפתע צרה חדשה התרחשה אצלו. לפני מספר שבועות סמי הרגיש עייפות וקוצר נשימה במאמץ ,והגיע לבי'ח ' כרמל' לביצוע בדיקות.

מסביר פרופ' אבינעם שירן מנהל המערך הקרדיולוגי : 'בתחילה חשבנו על בעיה בשריר הלב כתוצאה מהקורונה אבל לאחר ביצוע בדיקות מדוקדקות של הלב, כולל CT ו- MRI, ד'ר אלכס פוקס גילה את הבעיה האמיתית'.

'גילינו בלבו של סמי חור ענק בקוטר של 11 מ'מ, במיקום נדיר ביותר ובעייתי, שנפער בין עורק הריאה הימני לווריד הנבוב העליון, המנקז את הדם מפלג הגוף העליון'.

ד'ר ארז שרוני מנהל המחלקה לניתוחי לב וחזה בבית החולים שותף באבחנה מעדכן: 'ההערכה שלנו הייתה שככל הנראה הצנרת הגדולה של ה'אקמו' (קנולה) שהוחדרה ללבו של סמי לאורך תקופה ארוכה במיוחד, היא זה שכירסמה בווריד הנבוב העליון וגרמה לחור הענק. למזלו הרב החור נפער לכוון העורק הריאתי, ולא החוצה לחלל בית החזה, דבר שעלול היה להביא למוות מהיר. זהו בהחלט מצב נדיר ביותר, ולא מצאנו תיאור דומה לזה בספרות הרפואית העולמית'.

כדי לקבל את ההחלטה הטובה והמתאימה ביותר לסמי, נאסף בכרמל קונסיליום מקצועי מיוחד שכלל את פרופ׳ רונן יפה מנהל יחידת הצנתורים, מנהל המחלקה לניתוחי לב ד'ר ארז שרוני, מנהל היחידה לטיפול נמרץ כללי ד'ר אריק עדן, פרופ' אבינעם שירן מנהל מערך הלב וד'ר בשיר כרכבי מנהל יחידת האשפוז במחלקה הקרדיולוגית.

מסביר ד'ר ארז שרוני: 'האופציה הראשונה עליה חשבנו הייתה לבצע את תיקון החור באמצעות ניתוח לב פתוח, אך מומחי הקרדיולוגיה שלנו חשבו שאולי ניתן לחסוך לחולה ניתוח לב ופתיחת בית חזה ולבצע את סגירת החור במיקומו הנדיר באמצעות צנתור לב, שהיא פעולה פחות פולשנית מניתוח'.

יחידת הצנתורים של בי'ח 'כרמל' בניהולו של פרופ' רונן יפה נחשבת לאחת היחידות המנוסות והמקצועיות ביותר בישראל בתחום הצנתורים המורכבים. אומר פרופ' רונן יפה: 'מדובר בצנתור ופעולה לא שגרתית מהסוג שאינו מבוצע לרוב במבוגרים. לשם כך התייעצנו עם ד'ר רפי הירש, מנהל היחידה למומי לב מולדים במבוגרים, שהדפיס לנו במדפסת תלת מימד מודל של כלי הדם והחור שביניהם על בסיס ה-CT שביצענו'.


לצורך המבצע המיוחד גייסו לעזרה את ד'ר אלחנן ברוקהיימר מנהל יחידת הצנתורים בבי'ח 'שניידר' של 'כללית' המומחה בתיקון בצנתור של מומי לב מולדים בילדים.

בשעה 7 וחצי בבוקר הוכנס סמי לחדר הצנתורים, ומקביל הועמד בכוננות חדר הניתוח כגיבוי. ד'ר אריק עדן, מנהל היחידה לטיפול נמרץ כללי ב'כרמל', מי שמכיר היטב וליווה את סמי לאורך כל הטיפול בקורונה, דאג להרדים את סמי באופן אישי, וצוות הצנתורים נכנס לעבודה.

במשך כשעתיים ד'ר ברוקהיימר ופרופ' רונן יפה, בעזרתם של פרופ' שירן על ה'אקו' וד'ר עדן על ההרדמה ,בסיוע צוות סיעודי מיומן וצוות טכנאים מקצועי עבדו כולם על לבו של סמי פרחאת. דרך צנתר במפשעה החדירו המצנתרים ללבו של סמי תיל מתכת גמיש שבקצהו הותקן שסתום מיוחד שתפקידו לסגור ולסתום את החור שנפער בכלי הדם הגדולים של לבו
.
השסתום שנקרא AMPLATZER בנוי בצורת שתי מטריות מקבילות העשויות ממתכת מיוחדת בשם נייטינול המצופות פוליאסטר. יתרונו של השסתום והמתכת המיוחדת היא באפשרות שלה להתכווץ ולהיכנס לצנתר המוליך, ובעת השחרור בגוף החולה לחזור לצורתו המקורית ולבצע סגירה ואטימה טובה של החור, מיקומו המדויק של השסתום בוצע בהנחיית שיקוף רנטגן ואקו תוך וישטי תלת מימדי.בתום שעתיים מורטות עצבים ולאחר עבודה מאומצת של כל הצוות הכריז ד'ר ברוקהיימר כי הצנתור עבר בהצלחה.

'יש כאן שתוף פעולה מיוחד בין כל הגורמים והצוותים שהוא דוגמא ומופת', אמר בתום הצנתור ד'ר ברוקהיימר שהוסיף: 'שיתוף הפעולה בין המחלקות השונות ובין בתי חולים 'כרמל', 'שניידר' ו'בילינסון' שיחדיו ובאמצעות המקצועיות והניסיון של כולם הוא שהביא לשמחתי להצלחת הצנתור'.

סמי פרחאת מתאושש עכשיו במחלקה לטיפול נמרץ לב ב'כרמל' וחיוך ענק על שפתיו. 'אני חייב את החיים שלי לבית חולים 'כרמל'. הם הצילו לי את החיים פעמיים, הם המלאכים בלבן שלי ואין לי מילים להודות להם'.

רק בריאות!בתמונות:
המטופל סמי פארחת במחלקה יום לאחר הצנתור
מימין – ד"ר אריק עדן פרופ' אבינעם שירן ד"ר אלחנן ברוקהיימר ופרופ' רונן יפה בחדר הצנתורים
הצוות במהלך הצנתור בחדר הצנתורים בכרמל
אביזר האמפלצזר שהוחדר לליבו של סמי
החור בעורק לפני הסגירה
הצוות הסיעודי של המחלקה
קרדיט צילום – צילום אלי דדון
ד'ר עדן, פרופ' שירן, ד'ר ברוקהיימר ופרופ' יפה בתום הצינתור. צילום: אלי דדון דובר בי'ח 'כרמל'

הצוות הסיעודי ביחידת הצנתורים ב'כרמל'. צילום: אלי דדון דובר בי''ח 'כרמל'

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   מרכז רפואי 'כרמל' מוכן לחירום. כתבה:...
*   ראש העיר חיפה יונה יהב השתתף אתמול...
*   במרכז הרפואי רמב'ם התקיים הבוקר תרגיל...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים