השבוע בחיפה. כתבה: רונית קיטאי

חגיגות ט'ו בשבט ו'מצמיחים תקוה'. מה לתלמידי 'רעות לאמנויות' וליוון העתיקה? הוחלפו 14 עמודי גובה בכניסה הדרומית לעיר לצורץ החלפת פנסי תאורה.תוכנית חדשנית להכנה לעולם העבודה החדש נפתחה בבי'ס תיכון 'חוגים', שיקום מגרשי הספורט

פורסם ב: 25/01/2024 15:48

מצמיחים תקוה. צילום :ראובן כהן דוברות עיריית חיפה
זרעים של תקווה

לרגל חג ט'ו בשבט, נערך היום בגן המונגש שבגן הזיכרון טקס ט'ו בשבט עירוני, בהשתתפות משפחות לילדים מהחינוך המיוחד. בנוסף, יתקיימו ברחבי העיר מגוון אירועים ברוח החג

היום חמישי, 25.1, בו מצויין חג ט'ו בשבט, ערכה המחלקה לנוער במינהל החינוך של עיריית חיפה את טקס הנטיעות העירוני בגן המונגש שבגן הזיכרון, תחת הכותרת 'מצמיחים תקווה'.

בחלקו הראשון של האירוע הוזמנו המשתתפים לנטוע עצים וצמחי תבלין וביניהם מרווה, נענע ולואיזה, ולהשתתף בהפעלות חברתיות ברוח החג, אותן יובילו מדריכי תנועת הנוער 'כנפיים של קרמבו', המתמחים בעבודה עם ילדים שלהם צרכים מיוחדים. חלקו השני של הטקס יתקיים באולם הכנסים בעיריית חיפה ובו יוכלו המשתתפים ליהנות משירה בציבור בהובלת להקת המערכת הקהילתית של בית הספר היסודי 'אילנות' בכרמל המערבי בחיפה.

בפעילות ובטקס ישתתפו ארגוני נוער אשר לאורך השנה מקיימים פעילות חינוכית משמעותית בה משולבים ילדים עם צרכים מיוחדים: חניכי תנועות הנוער "הצופים העבריים", "כנפיים של קרמבו", "אריאל", "השומר הצעיר", "בני עקיבא", וכן "מועצת הנוער העירונית". הציבור הוזמן להגיע ולהשתתף חלק בפעילות.

במהלך השבוע הקרוב יתקיימו במרכזים הקהילתיים ברחבי העיר מגוון אירועים ופעילויות מהנות ברוח החג. פרטים מלאים על אירועי החג, ניתן לקבל באתר העירייה בקישור:

https://www.haifa.muni.il/event_cat/%d7%90%d7%99%d7%a8%d7%95%d7%a2%d7%99-%d7%98%d7%95-%d7%91%d7%a9%d7%91%d7%98/

ממינהל החינוך נמסר: "לצד התקופה האחרונה הקשה שפוקדת אותנו, אנו מבקשים להעביר לילדים מסר של אופטימיות ותקווה. מי ייתן וחג האילנות יביא עימו בשורות טובות של חיזוק שורשים וצמיחה מחודשת"(גיל מלר)

****תלמידי 'רעות לאמנויות' יצללו במנהרת הזמן ליוון העתיקה.שבוע לימודים מיוחד, בשיתוף אוניברסיטת חיפה, יביא את תלמידי חטיבת הביניים רעות לחשיפה למקורות התרבות המערבית

תכנית ייחודית שנבנתה בחטיבת הביניים 'רעות לאמנויות', בשיתוף מרכז הפיס ואוניברסיטת חיפה לנוער שוחר סביבה תרבות ומדע, מביאה את עושרה התרבותי של יוון העתיקה אל תוך מערכת הלימודים. במהלך שבוע שלם, משתתפים תלמידי חטיבת הביניים בסדנאות בבית הספר.

הסדנאות המועברות ע'י הצוות החינוכי של בית הספר וחוקרים וחוקרות מאוניברסיטת חיפה, עוסקות בחיבור בין העבר להווה, תוך חשיפה לעושרה התרבותי של יוון העתיקה.

שבוע הלימודים הייחודי מתקיים תחת הכותרת 'רעות היוונית שלי"' במהלכו משתתפים התלמידים בסדרת ניסויים של חוקי ארכימדס, אריסטו ופיתגורס, ישתתפו במשחקים אולימפיים, דיבייט סוקראטי, ריקודים יווניים, פעילות אמנותית בפיסול, ציור, תיאטרון הטרגדיה היוונית, מוזיקה ומחול. שבוע זה הפך למסורת בבית הספר אשר מביאה את התלמידים מידי שנה לחוות עולמות שונים- בשנה שעברה התקיים שבוע לימודים בהשראת הספר 'עליסה בארץ הפלאות'.

בין השיעורים השונים יושם דגש על ערכי בית הספר בהשראת יוון העתיקה. כך למשל, נושא הזהות האישית יבחן דרך הציווי של סוקרטס "דע את עצמך", נושא ניהול הזמן יבחן דרך ריצת המרתון של פידיפידס כמשל, שיח על המצפן הפנימי יתקיים דרך שבועת היפוקרטס ותפיסת האתיקה על פי אריסטו, ונושא קבלת החלטות יידון באמצעות משל המערה של אפלטון וגישתו להטלת ספק.

ממינהל החינוך נמסר: "מסורת "רעות בין עולמות" היא מיזם מקורי המבטא בצורה ייחודית את ערכי בית הספר ואת היכולת לחשיבה יצירתית המבטאת חדשנות חינוכית. שיתופי הפעולה בין בתי הספר העירוניים לבין מוסדות האקדמיה מבורכים ובאים לידי ביטוי במגוון רחב של תחומים, מדעיים, הומניים ואחרים".

קלאודיה הראל מנהלת אוניברסיטת חיפה לנוער: 'אנו גאים להיות בית אקדמי לתלמידי ותלמידות העיר חיפה שמצמיח בשיתוף פעולה עם הגורמים שאמונים על חינוך ילידנו בוגרים בעלי יכולת חשיבה ביקורתית והבנה מעמיקה לסוגיות חשובות בעולם בו אנו חיים. מדובר בתוכנית ייחודית אך לא היחידה, היא אחת מני רבות שאנו מקיימות עם מוסדות חינוך בעיר חיפה'.

(רוני גרוסמן)


***מאירים את דרום העיר

בימים אלה מסתיימות עבודות להחלפת פנסי תאורה ב- 14 עמודי גובה בכניסה הדרומית לעיר.

הפנסים החדשים, שעלותם נאמדת בכמיליון ש"ח, יופעלו בטכנולוגיית לד חסכונית ויותקנו בעמודי תאורה המוצבים סביב מרכז הקונגרסים, בכניסה לעיר מכביש 2 ובאיזור צומת מת"מ, בהם עוברים מידי יום עשרות אלפי רכבים, במטרה לשפר את עוצמת התאורה בהם, עבור כלל משתמשי הדרך.

גולן גבעון מנהל האגף לשיפור פני העיר במינהל התפעול: 'נמשיך בדבקות ובהתמדה להאיר את כלל חלקי העיר, על מנת לסייע להגברת תחושת הביטחון ובטיחותם של התושבים'.

(גיל מלר)


*****תכנית חדשנית להכנה לעולם העבודה החדש נפתחה בבי'ס תיכון 'חוגים'

תלמידי התיכון ישתתפו בתכנית פורצת דרך בישראל, במהלכה ישתתפו במסע לימודי אשר יכין אותם להתמודדות מוצלחת עם אתגרי עולם התעסוקה המשתנה

עולם העבודה המשתנה מעסיק את מוסדות האקדמיה והעסקים מזה זמן רב. השינויים בעולם התעסוקה קיבלו תפנית נוספת ומואצת עם כניסתה של הבינה המלאכותית, והנושא מעסיק גם את בתי הספר התיכוניים אשר רואים את תפקידם כמקנים לתלמידים מיומנויות להצלחה בשלבים הבאים של חייהם - ובעיקר בשילובם בעולם התעסוקה המשתנה.

תיכון 'חוגים' בחיפה החל להוביל בשנתיים האחרונות תכנית ייחודית, שמטרתה לבחון מהם השינויים הנדרשים במסגרת בית הספר, על מנת להקנות לתלמידים את המיומנויות הנדרשות לחיים ולעולם הקריירה העתידי. המודל שפותח 'חמש היבשות', מקנה למורים את הכלים הנדרשים להכוונת התלמידים למציאות המשתנה, ליכולת לנווט בעולם של אי ודאות אל עתיד שלמעשה לא ניתן לחיזוי, לכישורים הנדרשים על מנת להתמודד עם עולם המושפע מטכנולוגיות מתחדשות (כמו הבינה המלאכותית) ומאירועים בלתי צפויים (כמו מגפת הקורונה).

המודל אותו מובילה החוקרת איילה ללונג שם דגש על חמש מיומנויות: שינוי דפוסי החשיבה באמצעות יציאה מאזור הנוחות ופיתוח יכולת להבין שכישלון הוא חלק מתהליך ההצלחה; פיתוח יצירתיות ואינטואיציה לצד חשיבה אנליטית; ניהול רגשות; פיתוח יכולת למידה במצבים דינמיים תוך שמירה על הרווחה האישית; וטיפוח יכולת השפעה במעגלים שונים- האישי, המשפחתי, הבית- ספרי, הארצי ואף העולמי.

בשנה האחרונה עברו כלל מורי בית הספר הכשרה מקיפה בנושא, והשבוע החלה לפעול התכנית בקרב תלמידי החטיבה והתיכון. התלמידים יצאו למסע בן שבועיים בו יתרגלו את המיומנויות השונות, יחשפו לעולמות עסקיים לא - שגרתיים, ינסו לשרטט את החזון שלהם לעתידם התעסוקתי, ובעיקר ילמדו על עצמם.

ממינהל החינוך נמסר: 'תוכנית חמש היבשות אותה מטמיע תיכון "חוגים" בשיתוף חוקרים מובילים, שמה דגש על ערך הרלוונטיות של מערכת החינוך כמערכת התופסת את בית הספר לא רק כמקור להקניית ידע, אלא כמסגרת המעניקה מיומנויות ללמידה לאורך החיים. כחלק מתפיסה זו, מודל "חמש היבשות" מאפשר למידה מרתקת ואינטראקטיבית תוך שימת דגש על פיתוח מיומנויות רגשיות, חברתיות וקוגניטיביות כהכנה להשתלבותם בעולם העבודה החדש או בחייהם הבוגרים. למידה זו תאפשר את הגמישות המחשבתית הנדרשת כדי לענות על צרכי עולם העבודה המישתנה'.

מנהלת בית הספר, מילנה מירון: "אני שמחה שהתלמידים שלנו נחשפים לחשיבה חדשנית ופורצי דרך. אני מאמינה שהשאלה הרלוונטית להיום שיש לשאול הינה לא איזה חומר מלמדים, אלא איזו מיומנות מטפחים באמצעות החומר".

(רוני גרוסמן)


***עיריית חיפה ממשיכה לשקם מגרשי ספורט ולפתח מתקני כושר לטובת התושבים וחובבי אימוני הספורט באוויר הפתוח

לאחר שלפני כשבועיים סיימה עיריית חיפה לשקם שישה מגרשי ספורט חדשים ברחבי העיר, בעלות כוללת של 1.5 מיליון ש'ח , החלו בימים האחרונים עבודות לשיפוץ מגרש ספורט נוסף, ברחוב החשמונאים שברמת הדר. בדומה לשאר המגרשים ששופצו, כוללות העבודות חידוש וצביעת המשטח והוספת שערי כדורגל וסלים חדשים.

בנוסף, בימים אלה מוקמת, לבקשת התושבים, גינת כושר חדשה ברחוב רבי יהודה הנשיא בשכונת נווה-דוד. המתקנים החדשים שמותקנים יאפשרו פעילות פונקציונלית המתאימה לצעירים ולמבוגרים כאחד. בימים הקרובים יושלמו העבודות בצביעה אמנותית של המשטח עליו בוצעה ההתקנה.

בתוך כך, לאחרונה הוצבו ב"גן האם" שבמרכז הכרמל וב"ספורטק" בנווה-שאנן שני שולחנות טניס שולחן, לרווחת התושבים ולחובבי הענף.


(גיל מלר)
נטיעות לט'ו בשבט. צילום ארכיון: דוברות עיריית חיפה

צילום : חטיבת ביניים רעות לאמנויות

צילום : דוברות עיריית חיפה

צילום: בית ספר 'חוגים'

צילום: בית ספר 'חוגים'

צילום: בית ספר 'חוגים'

צילומים מתחילת העבודות במגרש הספורט ובמשטח מתקני הכושר. צילום: דוברות עיריית חיפה

צילומים מתחילת העבודות במגרש הספורט ובמשטח מתקני הכושר. צילום: דוברות עיריית חיפה

צילומים מתחילת העבודות במגרש הספורט ובמשטח מתקני הכושר. צילום: דוברות עיריית חיפה

צילומים מתחילת העבודות במגרש הספורט ובמשטח מתקני הכושר. צילום: דוברות עיריית חיפה

צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור רוח צפונית :
*   הודעה משותפת לעיריית חיפה ולרשות...
*   ראש העיר חיפה יונה יהב, וגזבר העירייה...
*   היכן הם יארחו/יתארחו בפסח? כתבה וצילמה:...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים