הביאנלה הים-תיכונית בניהולם של בלו סימיון פיינרו ואביטל בר-שי ב'ויצו' חיפה: 'יש מישהו בבית'? כתבה: רונית קיטאי. צילום: ודים - c photo

בנוכחות האוצרים, האמנים מישראל ומחו'ל, ואח'מים, נפתחה במרכז האקדמי 'ויצו' חיפה,תערוכה חדשה ושמה 'יש מישהו בבית?' המתייחסת למאורעות המלחמה האחרונה. האם מאז 7.10 הבית הוא מקום של מקלט ובטחון?

פורסם ב: 19/01/2024 06:48

ראש העיר חיפה ד'ר עינת קליש רותם עם מנהלי הביאנלה בלו סימיון פיינרו ואביטל בר שי. צילום: ודים c photo
'יש מישהו בבית?', היא שאלה הבודקת את ההנחה, ש'בית' הוא מקום יציב של שייכות, מחסה, מקלט וביטחון, של זהות, מקום המגן על יושביו. המלחמה שפרצה ב-7 באוקטובר פרצה את הגבולות התוחמים של המרחב היום יומי הבטוח הזה, ועתה הם מטושטשים יותר מתמיד.

השקט והבטחון הריגשיים המוכרים לכל אחד במרחבי הבית, הופרו ברגע אחד על ידי אלמנטים של כאוס וחוסר ביטחון, ויצרו חוויה של שיבוש הנורמליות. ה'בית' הפך למקום טראומטי יותר משהוא מקום מנחם. התערוכה החדשה מספרת את סיפור ההרס והחורבן בפן הריגשי והפיזי של 'הבית' של כולנו

אמנים מפורסמים מישראל ומרחבי העולם משתתפים בתערוכה ובכללם: AES+F, אלמגרין ודרגסט, גיא בן נר, אורי גרשט, ג'ני הולצר, יגאל תומרקין, זיוה ילין, בלו סימון פיינרו, אביטל בר שי, עדל עבדסמד ועוד.

אוצרים: אביטל בר-שי ובלו סימיון פיינרו.

הפתיחה התקיימה ביום חמישי בערב במרכז האקדמי ויצו חיפה ומעניקה התבוננות בזמן, באמצעות יחידות מדידה של שניות, דקות, שעות, לפני ואחרי 7 באוקטובר 2023. הרגעים מתחברים למקומות, מצמידים זיכרונות כמו דגלונים על מפה, שאיש אינו מעז לשכוח אל מול האלימות, הסבל והכאב העמוק.

איך ניתן יהיה לקום מתוך תהום החושך? איזה בני אדם נהיה? איזו חברה ניצור? מה טומן בחובו העתיד? על אילו ערכים נגדל את ילדינו? ומהיכן שואבים את הכוח לקום מחדש ולבנות בית בעולם כזה?

התערוכה 'יש מישהו בבית?', המוצגת במסגרת הביאנלה הים-תיכונית החמישית, מגיבה למציאות היום ובוחנת נושאים הנוגעים בבית, באובדן, בכאב, בגעגוע ובתקווה, תוך חיפוש אחר משמעות בעולם אלים ואכזר. העבודות מזמינות את הצופה לחשוב על חוויות הניתוק הרגשי, על חוסר האונים והמצוקה, ולהזכיר את חשיבות העזרה, האמפתיה וההבנה בתוך כאוס החיים. יצירות אמנות הן ביטוי לרוח האדם ולכוחה של האמנות להפיח תקווה גם ברגעים קשים, בצל מלחמה; לחזק ולרפא, להוות משענת ומזור לרוח ולנשמה, לספק אנושיות, תקווה, סולידריות וחוסן חברתי במרחבים פתוחים ובטוחים להתכנסות, לשיתוף בצער, לשיח כן ולשאיפה לעתיד טוב יותר ושלו

הביאנלה הים-תיכונית נוסדה על ידי בלו-סימיון פיינרו ואביטל בר-שי בשנת 2010 כמודל לשיתוף פעולה רב-תרבותי ולדו-שיח בין השקפות מגוונות של קהילות ושל קבוצות שונות במזרח התיכון ובארצות הים-התיכון. חזון הביאנלה הוא לקדם הידברות באמצעות פעילות אמנותית לשם בניית אמון הדדי באזור, זאת על ידי קידום שיתוף פעולה, המבוסס על שוויון ועל הדדיות, להביא גישה חדשה לאזור באמצעות פעילות אמנותית מתוך תקווה ליצור בסיס לדיאלוג אנושי וקיום בצוותא – רב-קיום – בין קהילות החיות עדיין בסכסוך ומבקשות לקדם חינוך לסובלנות ולאי אלימות.

הביאנלה שמה לה למטרה לגשר על פערים בתפישת האחר ולעודד גיוון תרבותי על מנת ליצור סביבה, שבה יחידים וקבוצות חולקים ערכים משותפים. באמצעות הפניית זרקור ליצירה אמנותית ולרגשות אנושיים אוניברסליים.


האמנים שעבודותיהם מוצגות בתערוכה: AES+F, אלמגרין ודרגסט, קרלוס אמורלס, גיא בן נר, משה גרשוני, אורי גרשט, ג'ני הולצר, מירב הימן, פבל וולברג, יגאל תומרקין, זיוה ילין ,צ'יפריאן מורישן, אלכס מירוציו, שחר מרקוס ונזקט אקצ'י, בלו-סימיון פיינרו, עדל עבדסמד, יניס קונליס, מינרד שחאדה, אנג'ליקה שר, חנאן אבו חוסיין, לילה אחמדזאי , אביטל בר-שי, אור פיינרו, היסר קירוגלו, בועז קייזמן.


בצילום מימין לשמאל ראש מכון תרבות צרפת של תל אביב ג'ורג' דרניה ורעייתו, מנהל הביאנלה בלו סימיון פיינרו, הקונסול הכללי של רומניה אדריאן ברנקוביאנו, מנהלת הביאנלה אביטל בר שי. צילום: ודים c photo
אוצר ומנהל הביאנלה הים תיכונית בחיפה בלו סימיון פיינרו. צילום: ודים c photo

אוצרת ומנהלת הביאנלה אביטל בר שי. צילום: ודים c photo

עו'ד יונה יהב לשעבר ח'כ וראש העיר חיפה עם 'צעירי חיפה'. צילום: ודים c photo

האמנית אנגליקה שר עם צילום החיילות 'הסעודה האחרונה'. צילום: ודים c photo

הקונסול הכללי של רומניה אדריאן ברנקוביאנו עם מנהל הביאנלה בלו סימיון פיינרו. צילום: ודים c photo

מנהל הביאנלה בלו סימיון פיינרו והאדריכל יורם פופר. צילום: ודים c photo

מימין לשמאל: ג'ורג' דרניה ראש מכון תרבות צרפת ורעייתו, בלו סימיון פיינרו, אדריאל ברנקוביאנו קונסול הכללי של רומניה, אביטל בר שי. צילום: ודים c photo

מנהל הביאנלה בלו סימיון פיינרו עם הציירת אנה לוקשבסקי וקבוצת עולים אמנים מרוסיה, צילום: ודים c photo

קונסול הכבוד של שוייץ בחיפה ג'מאל שחאדה תושב חיפה, צילום: ודים c photo

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור מפגשים :
*   משלבים את התעשייה עם האקדמיה. נציגי...
*   פרופ' אבי שמחון יו'ר ועדת ההיגוי של...
*   שחר תורג'מן נבחר לנשיא איגוד לשכות...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים