עידן, נער בן 17 קיבל דום לב בשיעור ספורט. את חייו הציל חברו לכתה, גיא אלון ממודיעין, שמתנדב במד'א. כתבה: רונית קיטאי. צילום: דוברות מד'א

בעזרת פעולת החייאה בהנחיית הפארמדיקים במוקד 101 של מד'א ובעזרת מפעם (דפיליברטור) הציל גיא אלון את חייו של חברתו לכתה עידן. צפו במפגש המרגש ביניהם בסרטון בסוף הכתבה

פורסם ב: 17/01/2024 16:31

נער קיבל דום לב בשיעור ספורט, חברו לכיתה שמתנדב במד'א הציל את חייו. צילום: דוברות מד'א
גיא אלון (17), מתנדב נוער מד״א במודיעין, ראה המולה במהלך שיעור ספורט בבית הספר בו הוא לומד. הוא מיהר למקום וראה את חברו לכיתה עידן, כשהוא שוכב מחוסר הכרה, ללא דופק וללא נשימה, ומורי בית הספר מבצעים בו פעולות החייאה בהנחיית הפאראמדיקים במוקד 101 של מד'א. גיא, רץ מיד להביא את מכשיר המפעם (דפיברילטור) שנמצא בבית הספר, חיבר אותו לעידן במקביל לביצוע עיסויי חזה, נתן לו שוק חשמלי ובכך הציל את חייו.

כעבור זמן קצר עידן חזר להכרה ופונה בניידת טיפול נמרץ של מד'א לבית החולים לילדים ע'ש אדמונד ולילי ספרא במרכז הרפואי 'שיבא' בתל השומר, כשהוא בהכרה מלאה.

אתמול, גיא ועידן התרגשו מאוד להיפגש לראשונה מאז האירוע. עידן הודה לגיא, חיבק אותו וסיפר לו: 'כשהתעוררתי לא כאב לי כלום ולא הבנתי מה קרה. ראיתי סביבי המולה והייתי בשוק. סיפרו לי מה התרחש ושהצלת אותי. אני חייב לך את החיים שלי, הבנתי שעשית הכל מהר, ניהלת את האירוע ובזכותך אני עומד כאן היום על הרגליים. מזל שהמציאו אותך, שאתה חבר שלי ושאתה בכיתה שלי'.

מתנדב נוער מד'א גיא אלון שהציל את עידן: 'כל כך רציתי כבר לבוא ולפגוש את עידן, ואני מתרגש מאוד לראות אותו על הרגליים, במיוחד כשאני יודע שהסיכויים של מי שלוקה בדום לב מחוץ לבתי החולים לשרוד ללא נזק הם נמוכים ממש. בזכות המורים שהתחילו בעיסויים ובזכות המפעם שהוצב בבית הספר, הצלחנו לתת לעידן שוק חשמלי שהציל את חייו, זה נס גדול. אני כל כך שמח שהייתה לי את הזכות להיות שם בזמן הנכון וליישם מה שלמדתי במד'א. כל אחד יכול להפעיל את המפעם, זו פעולה פשוטה שלא דורשת שום הכשרה ואני קורא לכולם לבוא למד"א וללמוד להגיש עזרה ראשונה'.

ד'ר יואב בולקיאר קרדיולוג ילדים בכיר, מומחה להפרעות קצב לב בילדים מבית החולים לילדים ע'ש אדמונד ולילי ספרא במרכז הרפואי 'שיבא' בתל השומר: 'עידן הגיע אלינו כאשר היה כבר בהכרה מלאה לאחר שחווה הפרעת קצב לב מסכנת חיים בבית הספר. למרבה המזל היו לצדו של עידן צוות בית הספר ומתנדב נוער מד'א, שזיהו בזמן אמת את העזרה הנדרשת, החלו בעיסויים וחיברו את המפעם הנייד שהיה במקום. מכת החשמל שהוא קיבל ללא ספק הצילה את חייו. בבית החולים המשכנו להעניק לעידן טיפול רפואי מתקדם ואני שמח שעידן יכול כעת לחזור לשגרת חייו'.

מנהל בית הספר עירוני ג' ע'ש מוטה גור במודיעין, דודו שרבי: 'אני מברך על החלטת עיריית מודיעין להציב מכשירי מפעם (דפיברילטור) בבתי הספר, החלטה שהוכחה כמצילת חיים. אני גאה מאוד בגיא אלון שיישם את מה שלמד במד'א ובזכותו, ובזכות הצוות החינוכי שסייע לו, ניצלו חייו של תלמיד שלקה בליבו. זה מרגש אותי מאוד'.

בשיתוף משרד החינוך מבצעים במגן דוד אדום קורסי החייאה ועזרה ראשונה לתלמידי כיתות י' בכל בתי הספר ברחבי הארץ.

במגן דוד אדום קוראים לציבור הרחב להגיע ולעבור קורסי עזרה ראשונה לשעת חירום שמד"א מעניקים לקהילה בחינם. לתיאום קורס לקבוצה ולקבלת פרטים נוספים יש לשלוח את המילה "קורס" ל- whatsapp שמספרו 03-6880022.

הקליקו כאן לסרטון המפגש בין החברים לכתה:

https://www.youtube.com/watch?v=jL4ztvSAev4


(זכי הלר)
נער קיבל דום לב בשיעור ספורט, חברו לכיתה שמתנדב במד״א הציל את חייו. צילום: דוברות מד'א

מתנדב מד'א גיא אלון מציג מכשיר מפעם דפיברילטור. צילום: דוברות מד'א

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   מרכז רפואי 'כרמל' מוכן לחירום. כתבה:...
*   ראש העיר חיפה יונה יהב השתתף אתמול...
*   במרכז הרפואי רמב'ם התקיים הבוקר תרגיל...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים