ביוזמת ראש העיר יקנעם סימון אלפסי, הוקם בפארק ההיי טק מרכז לסיוע רפואי בשעת חירום והוקמו צוותי חירום רפואי בשכונות. כתבה: רונית קיטאי

ראש העיר יקנעם סימון אלפסי: 'זהו מיזם ייחודי והכרחי. כמו שדאגנו לכוננות ביטחון אנו דואגים לכוננות רפואית'. מנהל רפואי של הצוותים ד'ר אלחאנדרו לוקיאק: 'הקמת הצוותים השכונתיים היא דבר חשוב ביותר'

פורסם ב: 11/12/2023 16:30

מרכז לסיוע רפואי בשעת חירום ביקנעם. צילום: דוברות עיריית יקנעם
המלחמה בדרום ומצב הלחימה בצפון, וכן החשש שהמלחמה תתרחב גם הנה, ולאחר שהעיר מוכנה מבחינה ביטחונית שעה שהוקמו כיתות כוננות שונות וביניהן סיירת מתנדבי ביטחון, סיירת שומרי העיר, כיתת כוננות של בני המקום ועוד, יזם ראש העיר, סימון אלפסי הקמת מרכז לסיוע רפואי בשעת חירום אליו ניתן יהיה לפנות פצועים מן העיר במקרה של אירועים ביטחוניים.

המרכז החדש הוקם במבנה שהכשירה העירייה בפארק התעשייה – הייטק פארק והוא שופץ, שודרג ואובזר במיטב הציוד כאשר חלק מהציוד נתרם וחלק מהציוד רכשה העירייה. המרכז יופעל באירועי חירום בהם צוותי ההצלה הרשמיים לא יוכלו להגיע לעיר או עד להגעתם. לאחרונה נערכה במקום הדרכה של מד"א בת 6 שעות במהלכה עסקו הצוותים בדרכי טיפול בסיסיים כגון: עצירת דימומים, טיפול באדם שלא נושם ועוד.

כאן המקום לציין שלאחר פעילות רבה של העירייה חולקה יקנעם לשישה רובעים שיתופעלו במצבי חירום. בכל רובע יתפקד צוות רפואי שייתן מענה ראשוני לאותה השכונה.

בעקבות קול קורא להתנדבות שהוציאה העירייה לאחרונה בתחום הרפואה בשעת חירום הביעו את רצונם עשרות מתנדבים ומתנדבות להצטרף, ועשרות רבות נקלטו עד כה. המרכז לסיוע רפואי בשעת חירום הוקם בשיתוף עם משרד הבריאות ומגן דוד אדום.


סימון אלפסי: 'שמחים להיות חלוצים גם כאן ולהוביל מיזם כה ייחודי. הגעתי למסקנה שבשעת חירום מי שיוכל להתמודד עם מכלול הבעיות היא רק העירייה, ומאוד חשוב להיות מוכנים ולא לסמוך על אחרים כי לא ניתן לדעת איפה יהיו כוחות הביטחון בשעת חירום ואם בכלל יוכלו להגיע אלינו.

הרפואי ייתן מענה בשעת חירום לתושבי העיר במקרה הצורך, וכפי שדאגנו לכוננות ביטחונית בהקמת כיתות כוננות ביטחון שונות אנו דואגים לצוותי רפואה לחירום בכל שכונה ולכוננות רפואית. אני מודה לד'ר אלחאנדרו לוקיאק ולמיכל דריהם שמובילים את הנושא. מי ייתן ולא נזדקק למרכז הזה בכלל'.


מנהל רפואי של הצוותים ד'ר אלחאנדרו לוקיאק: 'אני מברך על המודעות להצלת חיים. המלחמה בדרום והלחימה בצפון נתנו לנו דחיפה להקמת צוותים שכונתיים למתן מענה ראשני וזה הדבר החשוב ביותר. הקמת המרכז לסיוע רפואי היא יוזמה מבורכת. המרכז כשמו כן הוא, לחירום, והוא יהווה 'אופציה אחרונה' לקליטת פצועים והדבר ייעשה בו רק במידה ושום אופציה אחרת של הגעת כוחות לעיר או פינוי לבתי חולים לא תוכל להתקיים. הטיפול הראשוני ייעשה בקרבת מקום לאירוע בשכונות. עברנו הדרכה ונמשיך עוד להתמקצע בכל התחומים. חשוב שהצוותים יהיו מוכנים לכל תרחיש'.


מתאמת בריאות עירונית מיכל דריהם: 'לאור אירועי ה- 7.10 היה ברור כי נדרשת ברשויות היערכות שונה ממה שהכרנו עד היום. לאור כך הוחלט ע'י ראש העיר להתאים מבנה קיים לצרכי השעה. המבנה עבר שיפוץ והתאמה והוסב למרכז לסיוע רפואי בחרום. מבנה זה ישמש כגיבוי לכוחות החילוץ וההצלה בזמן אמת. במקביל להכנת המבנה הוקמו גם צוותים לסיוע רפואי בחרום. צוותים אלו מורכבים מאנשי מקצוע הרפואה והבריאות ותפקידם להגיש סיוע בשכונות העיר. הצוותים מקבלים הכשרה ייעודית הכוללת הדרכה מבצעית ורפואית ע"י מד'א. את הקמת הצוותים מלווה יחד איתי ובמקצועיות רבה, שושן ברקן, מנהלת יחידת ההתנדבות בעיר'.
מרכז לסיוע רפואי בשעת חירום ביקנעם. צילום: דוברות עיריית יקנעם

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   מרכז רפואי 'כרמל' מוכן לחירום. כתבה:...
*   ראש העיר חיפה יונה יהב השתתף אתמול...
*   במרכז הרפואי רמב'ם התקיים הבוקר תרגיל...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים