מהי השפעות מצבי לחץ על מחלת הסוכרת? כתבה: רונית קיטאי. צילום: דוברות 'כללית'

'מצב הרוח שלנו מקרין באופן ישיר על המצב הגופני, בעיקר בקרב חולים במחלות כרוניות, כשבראשן מחלת הסוכרת. מצבי לחץ כגון חרדה, דאגה ומתח עלולים להשפיע לרעה על איזון הסוכרת', מסביר ד'ר אחמד ח'טיב מומחה באנדוקרינולוגיה ב'כללית' מחוז חיפה וגליל מערבי. בהמשך הוא מפרט מדוע זה קורה וכיצד ניתן לשמור על איזון מחלת הסוכרת גם במצבי לחץ.

פורסם ב: 04/12/2023 15:26

מדוע מתרחש חוסר האיזון?


לחץ גורם לגוף לשחרור הורמונים כגון אדרנלין וקורטיזול אשר עלולים להביא לעלייה ברמות הסוכר בדם גם אצל סוכרתיים המטופלים היטב. זאת בנוסף לעובדה כי מחלת הסוכרת לבדה עלולה להוביל לתחושות של חרדה, דאגה ועייפות. בנוסף, מצבי לחץ וסטרס לעיתים גורמים לנו לשהות יותר שעות בבית, לעסוק פחות בפעילות גופנית, אכילה רגשית ולא מסודרת, חוסר בשינה. כל אלו תורמים גם כן ליציאה מאיזון.


כיצד ניתן למנוע החמרה במצב?


מצבי לחץ הם חלק מהחיים אך ניתן ללמוד להתמודד איתם בצורה יעילה. התמודדות נכונה עמם יכולה לסייע לשמור על איזון הסוכרת ולמנוע סיבוכים בריאותיים

מהן ההמלצות לסוכרתיים?


ראשית, בתקופות לחוצות יש לעקוב אחר רמות הסוכר בדם באופן קבוע ולהקפיד ליטול את התרופות באופן סדיר.
יש להקפיד על תזונה בריאה ומאוזנת, פעילות גופנית, המסייעת להפחית לחץ ולהגביר את הרגישות לאינסולין, שינה מספקת, קשר עם אנשים קרובים ומערכת תמיכה חברתית. בנוסף, מאוד חשוב לבצע סדר בתרופות: במצבי לחץ ובשל ריבוי תרופות, המטופל עלול להתבלבל בין התרופות ולכן חשוב להתייעץ עם הרופא המטפל או הרוקח על הסדר הנכון בנטילת התרופות.

מתי צריך להתייעץ עם הצוות המטפל?

תמיד ניתן לפנות לצוות המרפאה בכל שאלה או התייעצות רפואית. חשוב לפנות במצבים הבאים: מצב של היפרגליקמיה: כאשר ערכי הסוכר גבוהים במיוחד ברוב הזמן (מעל 250% מ"ג), מצב זה בא לידי ביטוי בשתייה מרובה וצורך להתפנות גבוה, בלבול וירידה במשקל.

היפוגליקמיה: ערכי סוכר נמוכים במיוחד (מתחת ל 70% מ"ג). מצב זה בא לידי ביטוי ברעד, הזעה, אי שקט, ובלבול. במצב כזה, יש לדאוג לשתייה ממותקת (כחצי כוס מים עם 3 כפיות סוכר, שתיה ממותקת), ולהתייעץ עם הצוות הרפואי.
חשוב! יש להצטייד בבית בעט גלוקוגן לשימוש במצבים קיצוניים של היפוגליקמיה בהם המטופל אינו מסוגל לטפל בעצמו, בלבול ואיבוד הכרה.


מצב של חמצת בדם : הסימנים הינם עייפות, בחילות, הקאות, קשיי נשימה עם ריח אצטון מהפה, שתיה מרובה וצורך להתפנות גבוה. מצב זה שכיח יותר בקרב חולי סוכרת סוג 1 וסוג 2 המטופלים באינסולין ולא מאוזנים. הוא קורה לרוב עקב אי הקפדה על טיפול נכון באינסולין והופעת מחלה חריפה כגון, חום גבוה. במצב כזה יש להזעיק מיד עזרה רפואית.
לסיכום, לחץ נפשי הוא גורם סיכון שחשוב לשים אליו בטיפול במחלות כרוניות, חשוב להבין את השפעות הלחץ והסטרס על מחלת הסוכרת, על מנת לנקוט בצעדים מקדימים להפחתת השפעת הלחץ הנפשי ולשמור על איזון המחלה.

(טלי שרייר-וגנר)
ד'ר אחמד חטיב. צילום: דוברות 'כללית'

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   לאחרונה הוחלט במערכת הבריאות להפסיק...
*   נחנכה מחלקת א.א.ג. החדשה והמשודרגת...
*   נחנך מכון ה- PET CT החדש בבי'ח 'כרמל'. כתבה:...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים