הדרכות טיפול בנפגעי טראומה בשעת חירום נערכות לצוותים הרפואיים של 'כללית'. כתבה: רונית קיטאי. צילום: רפי זוהר

על יוזמת ההדרכות בשיתוף 'כללית' ומד'א, ועל הצורך שנוצר להעביר הכשרות לטיפול בנפגעי הטראומה

פורסם ב: 21/11/2023 12:16

הדרכת טראומה במרפאת 'כללית' בחיפה. צילום: רפי זוהר
אורלי כהן נציגת יחידת הקמ'ר (קידום מידע ומחקר רפואי) בהנהלה הרפואית ב'כללית' חיפה וגליל מערבי, אשר יזמה את ההדרכות המעשיות בשיתוף מד'א: "'חשש מההתחממות של החזית הצפונית העלה צורך של אנשי הצוות שלנו ללמוד ולתרגל סיוע ראשוני בפצועי טראומה כדי להיות ערוכים ולטפל בהם בזמן אמת. התנסות מעשית זו והתרגול, הם המפתח לתפקוד מיטבי ברגע האמת. יותר מכך, מעולם לא ראיתי קורס עם היענות כל כך גבוהה ומכאן הבנתי שאנו עושים את הדבר הנכון'.


איכות ומהירות הטיפול בנפגע טראומה משפיעות באופן ישיר על סיכויי ההישרדות של הפצוע ועל איכות חייו לאחר ההחלמה מהפציעה. כפועל יוצא מכך ב'כללית' מחוז חיפה וגליל מערבי נערכים לכל תרחיש. עובדי המחוז עוברים הכשרות לטיפול בנפגעי טראומה ובהן מקבלים אנשי הצוות כלים עיוניים ומעשיים לניהול הטיפול בנפגע טראומה.

ההדרכות כוללות הכשרה בביצוע מיון ראשוני בזירה מרובת נפגעים, עקרונות לטיפול בפצוע הבודד וגם באירוע רב נפגעים. תרגול הנחת חסמי עורקים מסוגים שונים, חבישות שונות, טיפול בפצועי ירי, דקירות, כוויות, שאיפת עשן ועוד.
ההכשרות מתבצעות במגוון דרכים עם מיטב המדריכים, חלקם אנשי צוות של 'כללית', ביניהם נאמני ההחייאה המחוזיים וחלקם צוותי מד'א אשר עובדים בשיתוף פעולה מרשים עם המחוז, בהתנדבות וברצון רב.המטרה היא הכשרת הצוותים הרפואיים של 'כללית' להענקת הטיפול הטוב ביותר בזמן הקצר ביותר.


מירי בלאופלד רכזת פיתוח מקצועי של הסיעוד במחוז מספרת:'כשהחלה המלחמה, ראינו צורך במחוז להעשיר ולרענן את הידע של האחיות על מנת שידעו כיצד לפעול בעת הצורך ולכן גיבשנו מערך הדרכה מתאים בנושא טיפול בנפגע טראומה ונמשיך לעשות זאת גם בעתיד'.

ההדרכות החלו באזור הצפוני של המחוז, במרפאות הסמוכות לגבול הצפון וממשיכות בימים אלו לאזורים נוספים בחיפה, קריות והגליל המערבי.עד כה נערכו הדרכות ותרגולים מעשיים ל-200 אנשי צוות רפואי , ובשבועות הקרובים מתוכננות הדרכות רבות נוספות.

טליה רביד אחות במרפאת 'כללית' בן עמי שהשתתפה בהדרכה שהתקיימה בנהריה בשבוע שעבר שיתפה כי 'ההדרכה מצוינת וחשובה. התכנים והתרגולים מדויקים ומהווים ריענון משמעותי לצוותים'.

(טלי שרייר-וגנר)
הדרכת טראומה במרפאת 'כללית' בחיפה. צילום: רפי זוהר

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   אירוע הוקרה התקיים לעובדי המרכז הרפואי...
*   במרכז הרפואי לגליל בוצע לראשונה ניתוח...
*   מדיקס - רשת מרכזי רפואת הספורט ובית...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים