'חוכמת השבוע' כלים לצמיחה אישית מאת ענת דור. הוצאת 'מדיה 10'. כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלבום פרטי

בימים אלו יוצא לאור במהדורה שנייה המופץ בחנויות הספרים ,ספרה של ענת דור : 'חוכמת השבוע - כלים לצמיחה אישית' העוסק בפיתוח מנהיגות אישית בעזרת כלי ה-NLP, ומופץ בחנויות הספרים. בכל פרק נבחר קטע מהפרשה הממחיש שימוש ברעיון או כלי מגישת ה-NLP המוגדרת כגישה למצוינות בחיים

פורסם ב: 15/09/2023 08:20

ענת דור עם ספרה 'חוכמת השבוע - כלים לצמיחה אישית' בהוצאת 'מדיה 10'. צילום: אלבום פרטי
ענת דור עובדת עם NLP כ-13 שנים במכללת דוד ילין בירושלים ומרצה על המעבר מאוטומט לבחירה בחיים, ומספרת: 'שמחתי לעזוב בפרישה מוקדמת את עבודתי כמורה לתנ'ך ולהפוך למאמנת NLP עצמאית. עם זאת התעורר בי ספק לגבי המעבר הזה כי הרגשתי שהוראת הטקסט המקראי העניקה לי (למרות היותי אשה חילונית) סיפוק גדול ואנרגיות נפלאות ולא באמת רציתי לעזוב את העיסוק בו. מצוקה זו עוררה בי דיסוננס פנימי שהוביל אותי לעסוק בספרי התורה, לצאת למחקר ולגלות כיצד ה-NLP בא לביטוי בחיי העם בתקופה העתיקה, האם פעלו אבותינו המנהיגים לפיה והאם הצליחו בעזרתה ואכן גיליתי כי השימוש באסטרטגיות של NLP אפשר להם להשיג את מטרותיהם בצורה מיטבית". כך אומרת ענת דור ממודיעין, מאמנת ב-NLP לפיתוח מנהיגות פנימית בחיים ומול אתגרים.

גדלתי כילדה שקטה אך יחד עם זאת גם שובבה. אמי ז"' היתה אשה רצינית וקפדנית ואני חושבת שכבר אז, אולי בלית ברירה, הצלחתי להבין את החשיבה שלה, מה שעזר לי להשיג את מה שרציתי ממנה. גדלתי ברמת גן ובהיותי בת 10 אמי נפטרה. במשך שלוש שנים חייתי בפנימיית 'הדסים' ולמרות הקשיים היו אלה שנות ה'אוניברסיטה של החיים' שלי.

ב'הדסים' למדתי להתחבר לאנשים ולילדים, פיתחתי קשרים טובים עם כולם, למדתי לחיות בשותפות עם חברות בחדר, להיות עצמאית ולסמוך על עצמי. היה לי שם ניסיון רע בשימוש בשפה. אמרתי למדריך שלי בזמן שאכל בחדר האוכל: 'בתיאבון ושיתקע לך בגרון'. רציתי להצחיק אבל פגעתי בו מאוד. הוזמנתי לשיחת נזיפה עם אבי, שנאלץ להגיע במיוחד לפנימייה כדי לשמוע על על מעשה השובבות שלי. מאבא שלי, שהיה ניצול שואה, למדתי אופטימיות, אהבת אדם, ערך החיים וחיים על פי ערכים. בהמשך חזרתי הביתה כי אבי התחתן שנית, ובגלגול השני הייתה משפחתי כמו משפחת בריידי - סדרת טלוויזיה ששודרה באותם ימים'.

ענת דור, מאמנת ב-NLP לפיתוח מנהיגות אישית באתגרים שונים של החיים, לסטודנטים עם הפרעות קשב וריכוז, בזוגיות ובהורות ומרצה על הבחירה בחיים - 'הזדמנויות מעצבות חיים'.

עריכה: לאה קפלן

עיצוב גרפ: ניב עבדת

260 עמודים - 78 ש'ח. הוצאת 'מדיה 10'.

בספר 'חוכמת השבוע' מוצגת זווית ראייה חדשה לטקסט ההיסטורי הנפלא של התורה. בכל פרשה יש קטע המוצג מנקודת מבט של ה-NLP - גישה המכוונת למצויינות בחיים. בנוסף לחדשנות שבגישת ה-NLP מוענקים לקורא כלים להתנהלות בחיי היום יום ובמצבים מאתגרים שמזמנים החיים.

כך למעשה מאפשר המפגש בין עתיק לחדש את הידוק הקשר של הקורא עם שורשיו. כל מי שקורא את 'חוכמת השבוע' יכול להתחבר לפרשת השבוע שלו (בתאריך העברי שבו נולד) ולקבל ממנה הכוונה וחיזוקים רלוונטיים עבורו. הספר פרקטי בכל הנוגע לרעיונות לדרשת בר מצוה, לשולחן השבת ולכתיבת ברכות לימי הולדת ולאירועים. הוא שימושי לאנשים העוסקים בעיצוב התנהגות של אנשים: הורים, מחנכים, יועצים, מטפלים, מאמנים, מדריכים ועוד.


רונית גולדברג, מאמנת בכירה M.S.W (nlp Mster Trainer) , מנהלת אקדמית של מרכז 'מטרות' והנשיאה בישראל של הארגון הבין-לאומי IN-NLP, כותבת בכריכה האחורית של "חוכמת השבוע": "ענת משכילה לשזור את סיפורי התורה עם מצבי חיים מאתגרים שאנו פוגשים לא מעט בתהליכי אימון. האינטגרציה שהיא עושה בין עולם התורה לבין עולם ה-NLP מעוררת השראה ופותחת את החשיבה לאפיקים חדשים. מומלץ בחום לכל מי שהאימון הוא תחום עיסוקו ולכל מי שרוצה להעמיק את תובנותיו ולרכוש כלים אפקטיביים להתנהלותו היום-יומית'.


ענת דור תושבת מודיעין, נשואה, אם לילדים וסבתא, הנחתה בעבר תוכנית רדיו שבועית בשם 'חיים בטוב עם ענת דור' וגם הנחתה סדנאות בשם 'הרזיה דרך הראש' לירידה במשקל בעזרת שינוי התוכנה הפנימית במוח בכלי ה-NLP ודימיון מודרך.

לדבריה: 'סדנאות ההרזיה שאני מעבירה מתאימות לנשים שבעיית ההשמנה שלהן היא רגשית. השימוש ב-NLP מסייע לגלות ולהבין מהו הגורם הרגשי להשמנה ולתת לו מענה חלופי מספק, להחזיר את מנגנון הרעב והשובע לתפקוד מחודש ולהקנות דרך חיים טבעית הנתמכת בחשיבה ודיבור חיוביים ובהתנהגות המתאימים להרזיה. השיטה מתאימה לאנשים שהבעיה שלהם אינה ביולוגית אלא רגשית'.


היא לא תשכח לעולם את קבלת הפנים שעשו לה החניכות בגיל 15, כשהייתה מדריכה בצופי רמת גן, שהוכיחה לימים שהיא חיה על פי עקרונות ה-NLP כבר מצעירותה. 'הייתי פעילה בצופי רמת גן, נהניתי מאוד מההדרכה ואף יצאתי לקורס ראשי גדודים אבל בגלל עומס הבגרויות ויתרתי על התפקיד. במלחמת יום כיפור אני זוכרת שבמסגרת הצופים התנדבתי לארוז מנות אוכל לחיילים. בתיכון בליך למדתי במגמה ספרותית, מה שהכשיר אותי מאוד לכתיבה במהלך השנים'.


עבודתה במשך כ-25 שנה במערכת החינוך הובילה אותה לכתיבת ספרה. 'נהניתי מאוד מההוראה ומהחינוך, ושיעורי התנ"ך היו מבחינתי הזדמנות להקנות לילדים ערכים אישיים וחברתיים. עבדתי בכיתות מב'ר בגישה לא אינדוקטיבית שלפיה הגדרתי את הרעיון המרכזי שסביבו מתארגנים הפרטים בפרק. דרך זו סייעה לתלמידים להתמודד עם המידע הרב הכתוב בשפה זרה לטענתם המופיע בפרק.

בכל פרק מצאתי ערך, מושג או רעיון המרכז סביבו את תוכן הפרק, וכל שיעור נפתח בשיח על ערך או רעיון זה. שוחחנו כיצד הוא קשור לחיינו והיכן בחיים הוא פוגש אותנו. פעמים רבות הילדים שיתפו שהם עסקו בנושא זה גם במקצועות אחרים כמו: סוציולוגיה, ספרות ותקשורת. לאחר הדיון ניגשנו לקריאת הפרק, שהפך בזכות הדיון המקדים את הטקסט הקשה למובן וברור להם. גישה זו חיברה את התלמידים לתוכן הפך אותו לרלוונטי עבורם ואיפשרה להם לגלות בו עניין'.


בשלוש השנים האחרונות לעבודתה כמורה למדה ענת אימון ו-NLP, ולאחר מכן יצאה לפרישה מוקדמת.'שמחתי לעזוב ולהפוך למאמנת NLP עצמאית, אך עם זאת התעורר בי ספק בנוגע למעבר זה. הרגשתי שהוראת הטקסט המקראי העניקה לי (למרות היותי אשה חילונית) סיפוק גדול ואנרגיות נפלאות. מצוקה זו עוררה בי דיסוננס פנימי: איך אני עוזבת מקצוע שאני כל כך אוהבת לטובת מקצוע חדש אחר שאני אוהבת? הפתרון היצירתי שמצאתי הוא חיפוש מופעים של NLP בטקסט המקראי. יש המגדירים את ה-NLP כשיטה למצויינות הבאה לביטוי כמובן בחיים. זו גישה המאפשרת לגלות את היכולות הטבעיות הקיימים בנו, לממשן, להביאן לידי ביטוי ולהשיג בעזרתן את מטרותינו באופן המיטבי ולהשיג לעצמנו הצלחות'.

ענת החלה במחקר במטרה לגלות כיצד שיטת ה-NLP באה לביטוי בחיי העם בתקופה העתיקה, האם וכיצד המנהיגים פעלו לפיה והצליחו. "גיליתי שאכן השימוש באסטרטגיות וכלים של NLP איפשרו להם להשיג את מטרותיהם בצורה מיטבית. מדי שבועיים כתבתי על כך טור בעיתון מקומי בפסגת זאב בירושלים, שהציג את האסטרטגיה, מה המיוחד בה וכיצד שירתה את המשתמש בה.

הטורים שהלכו ונערמו יצרו אסופה שהפכה לספר, שבנוי בצורה מעניינת שגם מבטאת את הגישה. יש בו תוכן עניינים לפי סדר הפרשות ובסוף הספר אינדקס לפי נושאים לנוחיות הקורא המבקש לעשות בחומרים שבספר שימוש לטובת הרצאות, הדרכות, הוראת ה-NLP, ועוד. יש בספר גם 54 קלפי תמונות שאפשר להשתמש בהן כערכת קלפים. הספר מעוצב וצבעוני ומשמש מתנה יפה לארועים שונים, ימי הולדת וכמובן לראש השנה, לחג ולשימוש לאורך כל השנה. ייש לי מקרי הצלחה רבים של גברים ונשים, אותם אימננתי ב-NLP וזה בהחלט מרגש אותי'.

עריכה: לאה קפלן

עיצוב גרפי : ניב עבדת

מנכ'ל ומו'ל: דורון קריספין

260 עמודים - 78 ש'ח. הוצאת 'מדיה 10'.
הספר 'חוכמת השבוע - כלים לצמיחה אישית' מאת ענת דור. צילום: אלבום פרטי

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   'מתעוררת' מאת ענבר נצר. הוצאת 'סער'...
*   'כלב לנצח' מאת רודני חביב, ד'ר קארן...
*   בין לבין מאת אל-עד קניגסברג כהן. ליווי...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים