בטקס חגיגי במעמד שר התרבות והספורט מיקי זוהר נחנכו מעבדות השימור החדשות של מוזיאוני חיפה. כתבה: רונית קיטאי. צילום: ענת חרמוני

היום אחה'צ (חמישי, 14.9.23) התקיימה חנוכת מעבדות השימור החדישות והמתקדמות של מוזיאוני חיפה הממוקמות במוזיאון הימי הלאומי. הטקס החגיגי נערך במעמד שר התרבות והספורט מיקי זוהר, מנכ'ל מוזיאוני חיפה יותם יקיר, ההנהלה הבכירה של מוזיאוני חיפה ומכובדים נוספים

פורסם ב: 14/09/2023 21:03

השר מיקי זוהר ומנכ'ל מוזיאוני חיפה יותם יקיר. צילום: ענת חרמוני
עשרות אלפי המוצגים של מוזיאוני חיפה יזכו לשימור וטיפול מקצועי מעולה במעבדות השימור החדשות והמתקדמות שהוקמו במוזיאון הימי הלאומי בסיוע משרד התרבות והספורט. המעבדות החדשות מאפשרות צפייה בעבודת השימור הייחודית, גם לציבור.

במהלך האירוע דיבר השר מיקי זוהר על כוונת המשרד להשקיע עוד כסף על מנת לאפשר לכמה שיותר אנשים להגיע ולספוג תרבות במוזיאוני ישראל: 'השאיפה שלי בנושא המוזיאונים היא שהכול יהיה חינם. זה הדבר הנכון ביותר שיחזק את עולם התרבות בישראל ויעלה את האיכות התרבותית של אזרחי וילדי ישראל'. עוד הוסיף השר כי בקרוב יתקיים דיון, בו ביקש שמוזיאוני חיפה ייקחו חלק, על מנת לדון במבחני התמיכה במוזיאונים.

אוספי המוזיאוני חיפה כוללים עשרות אלפיי מוצגים: פסלי שייש ומתכת, תמונות שמן, הדפסים ורישומים, דגמי אוניות, מכשירים מדעיים, מגילות יפניות עתיקות, תעודות, גלויות ותצלומים ישנים, אריגים ושמלות, כלי חרס ונרות עתיקים ועוד סוגי מוצגים רבים. האוצרות הללו עלולים לדהות, להיסדק, להיפגם ואפילו לפעמים להתכלות עם הזמן ולכן חייבים לעבור טיפול קבוע על ידי משמרים. אלו הם אנשי מקצוע בעלי מיומנויות מיוחדות שמטפלים במוצגים לקראת תצוגה וכן באופן תקופתי: מנקים אותם באופן קבוע, מייצבים אותם, ואף מתקנים אותם במידת הצורך כדי לשמרם ולהציגם באופן מיטבי.

למען מטרה זו הוקמו מעבדות השימור החדשות, בסיוע נדיב של משרד התרבות והספורט, הכוללות ציוד חדיש ומתקדם שיאפשר לשמור ולטפל במוצגים היפהפיים. תפקיד המוזיאון, פרט להצגת המוצגים להנאתו של הקהל הרחב, הוא לוודא שאוצרות המוזיאונים יישמרו במצב הטוב ביותר למען הדורות הבאים.

מחשבה רבה הושקעה בתכנון המעבדות החדישות כדי שיהיו נגישות למבקרים במוזיאון. הותקנו חלונות שמאפשרים הצצה לעבודת השימור. המעבדות נחלקות לשניים : מעבדה אחת לחפצים: כלי חרס, גבס, פסלים, מוצגי מתכת ועוד. המעבדה השנייה מיועדת לשימור ציורי שמן, עבודות נייר, ועבור מוצגים גדולים.

ציבור המבקרים מוזמן להגיע ולהתבונן במעבדות החדשות ולראות ממקור ראשון מהי עבודת שימור מקצועית. לקבוצות מאורגנות בתיאום מראש, יוכלו גם להיכנס לתוך המעבדה עצמה.

שר התרבות והספורט, מיקי זוהר צפה באירוע בעבודת שימור מוזיאלית והתרשם מאוד מהמעבדה החדישה. לדבריו 'יש לשאוף שיוקמו מעבדות שימור דומות במוזיאונים נוספים בארץ. משמח לראות את עבודת השימור החשובה מתבצעת בצורה איכותית ויעילה, לרווחת כלל מוזיאוני חיפה. אני קורא לציבור להגיע ולראות את המוצגים החשובים במוזיאונים בחיפה וברחבי הארץ ולהגיע לכאן לראות את הדרך שהם עוברים עד להצגתם במוזיאון'.


יותם יקיר מנכ'ל מוזיאוני חיפה: 'שמח וגאה במעבדות החדשניות שלנו ובאפשרות של הציבור לבוא להתבונן ולהבין מה זה שימור מוזיאלי במיטבו, עבודת שימור שהיא לא פחות מאמנות בפני עצמה. תודה גדולה למשרד התרבות והספורט, אלמלא התמיכה של המשרד בפרויקט, הוא פשוט לא היה מתקיים'.

רן הילל מנהל מחלקת ניהול אוספים מוזיאוני חיפה: 'אוסף מוזיאוני חיפה מורכב מ-50 אלף מוצגים העשויים ממגוון חומרים וכל אחד מהם צריך לדעת לשמר בצורה ספציפית המתאימה לו. בזכות מעבדות השימור החדשות נוכל כאן במוזיאוני חיפה לעשות זאת בצורה המקצועית והטובה ביותר'.
השר מיקי זוהר בגזירת הסרט בכניסה למעבדות השימור החדשות של מוזיאוני חיפה. צילום: ענת חרמוני

השר מיקי זוהר בשיחה עם חברי הנהלת מוזיאוני חיפה. צילום: ענת חרמוני

שר התרבות והספורט מיקי זוהר ומנכ'ל מוזיאוני חיפה יותם יקיר בכניסה למוזיאון הימי הלאומי. צילום: ענת חרמוני

השר מיקי זוהר ומנכ'ל מוזיאוני חיפה יותם יקיר בחלל התצוגה של המוזיאון הימי הלאומי. צילום: ענת חרמוני

השר מיקי זוהר צופה בעבודת שימור מוזיאלית במעבדות השיור החדשות. צילום: ענת חרמוני

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור מפגשים :
*   אתמול (19.2.24) התקיים הכנס הארגוני ה-5...
*   תחנת מד'א חדשה נפתחה לראשונה ברמת...
*   אתמול התקיימה פגישה במשרד החוץ בנוכחות...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים