תומר גרדינגר מחיפה הוא הספורטאי הסוכרתי היחיד בישראל שמשתתף בתחרויות 'פאוור ליפטינג'. כתבה: רונית קיטאי. צילום: אביב ממו

בחודש שעבר השתתף הספורטאי הסוכרתי תומר גרדינגר מחיפה (בעוד שלושה חודשים ימלאו לו 19 שנים.ר.ק.) באליפות איגוד הפאוור ליפטינג בישראל וזכה במקום השישי והמכובד בקטגוריה של גילאי 17-19 במשקל של עד 75 ק'ג. לדבריו :'אני דוגמא נפלאה לצעיר שראה בסוכרת הנעורים הזדמנות ליצור לעצמו חיים חדשים וטובים. אני הוכחה לכך שאפשר לעשות הכל עם סוכרת'

פורסם ב: 13/09/2023 15:26

תומר גרדינגר. צילום: אביב ממו
תומר גרדינגר המתגורר בשכונת אחוזה בחיפה, למד בבי'ס הריאלי בהדר ואחר כך בבי'ס 'הריאלי' בבית בירם, אובחן כחולה סוכרת כשהיה בן 11. גילו זאת בעת ביצוע בדיקות דםלאחר שהתלונן שהוא כל הזמן צמא ולא מפסיק לרוץ לשירותים. כמה שעות לאחר בדיקות הדם התקשרו להוריו של תומר וביקשו להגיע איתו דחוף לבית חולים בגלל תוצאות הסוכר שהיו גבוהות מאוד. כשהגיע לבית החולים עברה תומר בשנית בדיקות דם בהם התגלה סוכר מעל 200 והוא אובחן רשמית כחולה בסוכרת נעורים.

תומר גרדינגר בנם היחיד של אידה שוורצמן מזכירה במשרד לעבודות חשמל וערן גרדינגר גנן בגן ילדים, מספר: 'ברגע שהודיעו לי על הסוכרת עשיתי סוויץ' בראש. בלי שום הכנה מוקדמת, הבנתי שמעכשיו אני רוצה לאכול בריא, לרדת במשקל ולבצע פעילות ספורטיבית בקביעות. במשך חמש שנים אכלתי תזונה דלת פחמימות, מתוכן במשך שלוש שנים שיחקתי כדורסל ושנתיים התאמנתי בחדר כושר. אכלתי המון אבל לא הצלחתי להעלות במשקל וגם לא להעלות מסת שריר וזה מאוד תיסכל אותי.

הבנתי כי בלי פחמימות לא אוכל להעלות במשקל והתחלתי באופן הדרגתי להוסיף פחמימות לתפריט היומי שלי.
כדי לסייע לי לנהל את הסוכרת עם פחמימות התחברתי לסנסור רציף למדידת סוכר שאיפשר לי לשלוט ברמות הסוכר בדם.

בזכות התפריט הקבוע שלי, אין סטיות חדות מאוד ברמות הסוכר שלי . המקרה הכי קיצוני שקרה לי קרה במהלך אימון וגם לי לסחרחורות, לא הייתי מספיק מרוכז ופחות אנרגטי. קרה גם שהגעתי לסוכר 50 וקצת, ובמקרים כאלה אני אוכל סוכריות ותפוח.

מאז שהתחברתי לסנסור של 'דקסקום G6' אני יודע בקלות כמה ומתי עליי להזריק אינסולין. אחרי שהתחלתי לאכול פחמימות עליתי 17 קילו בתקופה של שנה וחצי וזה מה שעזר לי להתחזק ולחשוב על האפשרות להתחרות מול ספורטאים'.

לפני שנה הצטרף תומר למועדון 'פאוור ליפטינג' והחל להתאמן בקביעות חמש פעמים בשבוע, כאשר כל אימון נמשך בממוצע שלוש שעות. אומר תומר גרדינגר : 'לפעמים הסנסור מצפצף במהלך אימון, ואני עוצר ומזריק ואך ממשיך כרגיל כי הוא מאפשר לי לשלוט ברמות הסוכר מבלי לדקור את עצמי כמה פעמים ביום ואני יכול לדעת בכל רגע נתון מה רמת הסוכר שלי בדם'.

לצד האימונים מקפיד תומר על תפריט קבוע מדי יום משום שכך קל לו יותר לדעת האם ומה מהמאכלים עשוי להעלות לו את הסוכר. לדבריו: 'כל ספורטאי תחרותי גם אם אין לו סוכרת, במידה והוא רוצה להגיע לתוצאות מרשימות, הוא מקפיד על תזונה קבועה כל יום.

התפריט היומי שלי כולל לארוחת בוקר 6 ביצים, 100 גרם קוטג' ולפעמים מלפפון, ארוחת ביניים 50 גרם אגוזים, צהריים 300 גרם קציצות בקר עם 80 גרם טחינה ו-200 גרם תפוח אדמה, ובערב אחרי האימון 300 גרם פרגית, 100 גרם טחינה ו-700 גרם תפוח אדמה'.

בחודש שעבר השתתף תומר באליפות של איגוד ה'פאוור ליפטינג' בישראל וזכה במקום השישי והמכובד בקטגוריה של גילאי 17-19 במשקל של עד 75 ק'ג.

לתומר יש מסר חשוב להעביר: 'סוכרתיים רבים מרגישים שסוכרת גמרה להם את החיים ושמעתה הכל יתנהל סביב היפו והיפר, זריקות אינסולין וויתור על מאכלים עתירי שומן וטעימים. אבל אפשר גם לראות בסוכרת הזדמנות לשינוי. אני דוגמא נפלאה לצעיר שראה בסוכרת הנעורים הזדמנות ליצור לעצמו חיים חדשים וטובים. אני הוכחה לכך שאפשר לעשות הכל עם סוכרת'.
תומר גרדינגר. צילום: אביב ממו

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור רינונים :
*   מפיקת העל אירית רחמים, היתה על הכנת...
*   עו'ד יהונתן שפי (34) ורעייתו דין (32) טסו...
*   פתיחת תערוכת 'אהבה שווה' לרגל יום האהבה...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים