'עלילות פורש בבגדד' מאת ליאור קדרון. כתבה: רונית קיטאי. צילום: איריס רוניוק. הוצאת ספרי 'צמרת'

מדוע בחרת לכתוב על סיפור אהבה לכלבה חולה שהתעללו בה ו'אימצת'? ליאור קדרון: 'בצעירותי עברתי לגור בירושלים. עיר מדהימה בה נהניתי לגור שלוש וחצי שנים.באחד הימים הגעתי לחנות ששימשה בסיס ממנו יצאתי לעבודתי ואז ראיתי כלבה קטנה, מוזנחת, מלוכלכת, פצועה מעט. האיש שעבד בחנות אמר שזרקו אותה שם. לבי יצא אליה. היא היתה כה מפוחדת, אבודה. החלטתי לאמץ אותה ולתת לה בית חם. כאן מתחיל הסיפור...

פורסם ב: 06/06/2023 15:03

ליאור קדרון וספרה 'עלילות פורש בבגדד' בהוצאת ספרי 'צמרת'. צילום: איריס רוניוק
מי את ליאור קדרון ומה הסיפור על הכלבה 'פורש' שאימצת?

'שמי ליאור קדרון ונולדתי בחיפה, כבת לצביה ואריה קדרון שנפטר בבגיל 42 בהיותי ילדה. אני אחות יחידה לארבעה אחים ששניים מהם עדיין גרים בחיפה. נולדתי ב 9 באוגוסט 1966.גדלתי ברח' הפועל בשכונת הדר ו, ברחוב הפועל. יותר מאוחר עברנו לרחוב איינשטיין.אחר כך אחליף מקומות מגורים בארץ.

אז בקשר לשאלתך על הכלבה 'פורש' הרי שכאשר מצאתי אותה היא היתה במצב גרוע. לקחתי אותה לוטרינר שבדק אותה וקבע שהיא עברה התעללות וגם חתכו לה את הזנב. בעשרת החודשים הראשונים לחייה היא היתה חולה ועברה תקופה קשה. בכל פעם חלתה במשהו אחר. פעם תולעים, פעם מיחושים, פעם דלקות וגם גידול שהיה בבטנה. טיפלתי בה ודאגתי לה ולא תמיד זה היה קל.

למרות זאת היא הצליחה לשמוח עם ילדים ולרוץ להנאתה בגנים הפתוחים בירושלים. היא למדה לשמור על הבית ועליי. היא נבחה על כל רעש ושמחה עם כל ילד בבניין. השכנים מהבניינים הסמוכים ביקשו שאשתיק אותה. הלכנו יחדיו לבנק ולדואר. אפילו לחנות היא באה איתי, אבל בחרה מוצרים שלא רציתי לקנות.

היא מאוד אהבה לנסוע איתי במכונית. 'פורש' רבצה במושב האחורי ותמיד נרדמה מיד. אחר 10 חודשים לחייה, חזרתי לגור בחיפה. תוך זמן קצר שוב ביקרנו אצל הוטרינר. הפעם היה עליה לעבור ניתוח ומגופה הוצא גידול מה שהציל את חייה. מרגע שהחלימה מצבה השתפר והיא הבריאה לחלוטין. מאז היא היתה בריאה ונמרצת, היא היתה מי שהיא עם כל הטוב וגם הפחות נחמד שבה.

לאחר שסיימתי את לימודי הנגרות עברנו לגור באילת. באילת היה לי אופנוע אבל ל'פורש' היה קשה להיות עליו. בשלב מסוים החלפתי אותו לקטנוע. פורש למדה לעמוד על המדרס הקדמי. היא מאוד אהבה את הנסיעה על הקטנוע והיתה עולה רק מהצד השמאלי ויורדת רק מהצד הימני.


מהו בעצם המקצוע שלך?

'כאשר שואלים אותי למקצוע שלי, קשה לי לענות. למדתי נגרות ועסקתי בזה מגיל צעיר. זו אהבתי הראשונה. למדתי שנתיים אלקטרוניקה וטכנאות טלויזיה ווידאו, בבית ספר בו הייתי האישה היחידה. הייתי תלמידה טובה ואף הדרכתי את חברי לכיתה, ופתאום סגרו את המכללה שנכנסה לחובות.

אחר כך כבר לא היתה יותר טלויזיה בשחור-לבן יותר, גם לא צבעונית ולא וידאו. למדתי דוס, שפת מחשב, שגם היא כבר פחות רלוונטית. למדתי גרפיקה ממוחשבת, אך עם תוכנות שכבר לא עובדים אתן. למדתי קצת טכנאות מחשבים. למדתי הדרכת ילדים עם בעיות התנהגות ועבדתי עם ילדים תקופה. למדתי קורסים באוניברסיטה הפתוחה, בחוג לסוציולוגיה ומדעי ההתנהגות. נהניתי מזה עד אין קץ אבל תמיד נשארה אהבתי לנגרות. הבעיה היתה שהחברה לא היתה מוכנה לקבל אישה נגרית. כשבאתי לקנות ברגים, צחקו עלי בהתחלה. לא רצו לקבל אותי למקומות עבודה, ואם קיבלו, לא נתנו לי לעבוד, לא כלי עבודה ולא הזדמנות, ומהר מאוד פיטרו אותי. כשנסיתי להיות עצמאית, לא שילמו לי. לא יכולתי להתפרנס מנגרות.

נאלצתי להתפרנס בדרך אחרת. אחרי הקשיים הגדולים שחוויתי בניסיוני להתפרנס כנגרית, בחרתי לעבוד ככורכת בבית דפוס. היה לי ניסיון כי עבדתי בזה בעבר. הרעיון היה לעבוד בחדווה עם הידיים והראש יפרח בנושאים אחרים. קראתי לזה שנת חופש, הקצבתי לכך שנה. כך היה. התחלתי לכתוב סיפורים. גם סיפרתי סיפורים לילדים של חברות שלי. הילדים מאוד נהנו וצחקו. החלטתי להעלות על הכתב חלק מהסיפורים. בנוסף לכך אני גם ציירת.

מכיוון ש'פורש' גרמה לי ולילדים והחברים סביבי, לצחוק כל כך, החלטתי לכתוב עליה ספר. הספר הראשון 'פורש', (יצא בהוצאת ספרי 'ניב'), והיה מבוסס ברובו על אירועים אמיתיים. הספר השני והנוכחי שעליו את כותבת עכשיו, 'עלילות פורש בבגדד', הוא כמובן דמיוני לחלוטין ומבוסס על אופייה של פורש. למה בגדד? כי פורש רצתה חתימה מ'אלדין'.

עכשיו הוצאתי קובץ סיפורים שנקרא 'טל של סיפורים עד קצה האופק', בהוצאת איפאבליש. כל הסיפורים שאני כותבת מלאים בהומור.

אהבתי מאוד את 'פורש' שנפטרה מזיקנה, כשהיא מחובקת בידיי. בד בבד התעמקתי מאוד בנושאים רוחניים. קראתי הרבה ופגשתי אנשים מעניינים מאוד, מהם למדתי וגם לימדתי. התעמקתי בעולם שמעבר, בגלגול נשמות, בעוצמת המחשבה. התחלתי לתקשר ולקרוא בקלפים. בעידוד חברה נסיתי ומצאתי שאני יכולה לעזור לאחרים בדרך זו וכך עשיתי. עסקתי ברוחניות מגיל 12 וחצי, זמן קצר לאחר מות אבי.מאז ועד היום אני עוזרת ומדריכה את הקרובים אלי ואלה שפונים אלי, ככל יכולתי.

היכן את מתגוררת כיום ועם מי?

היום אני גרה במעלות-תרשיחא, עם זוגתי שאיתי למעלה מעשרים שנה. מקום יפה וטוב לרוח.את זוגתי, אילנית דוקרקר, פגשתי באילת. אילנית היא סופרת, משוררת וטבחית סוג 3.


עריכה: גילי תל-אורן

תמונת עטיפה: istockpoto.com

עיצוב עטיפה: סטודיו ספרי צמרת- צמרת שי

הספר והסופרת ליאור קדרון הקליקו כאן:

https://www.netbook.co.il/Book.aspx?id=13893

51 עמודים - 68 ש'ח. הוצאת ספרי 'צמרת'
ליאור קדרון מחברת הספר 'עלילות פורש בבגדד' בהוצאת ספרי 'צמרת'. מאחוריה בת זוגה דוקרקר שגם היא סופרת. צילום איריס רוניוק

'עלילות פורש בבגדד' בהוצאת ספרי 'צמרת'

האם צביה קדרון והספר 'עלילות פורש בבגדד' מאת ליאור קדרון. הוצאת ספרי 'צמרת'

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   'שלך, טום ווייטס של היהודים' מאת נורית...
*   מה-ה-ה קורה כשניתאי סופר כבשים מאת...
*   דברים שכדאי לדעת ולעשות לפני שנכנסים...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים