שיא החדשנות במרכז הרפואי 'כרמל' מקבוצת 'כללית' עם הרדמה ייחודית לניתוחי גרון. כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלי דדון

פרופ' אילנה דואק מנהלת מחלקת א.א.ג ניתוחי ראש וצוואר ב'כרמל': 'במחלקה אנו מבצעים את ניתוחי הגרון המורכבים והמסובכים ביותר. בעזרת שיטת ההנשמה החדשה נוכל לבצע את הניתוחים המתאימים ביעילות ובאיכות גבוהה יותר לטובת המטופלים שלנו.אנו שוקדים כל הזמן לפתח לשכלל ולהביא לטובת המטופלים שלנו את השיטות והטכנולוגיות הטובות והמתקדמות ביותר בעולם'

פורסם ב: 31/07/2022 09:45

ד'ר זאב גולדיק, ד'ר ורד דביר, ד'ר אריאל רויטמן ופרופ' אילנה דואק. צילום: אלי דדון דובר בי'ח 'כרמל'
מומחי 'כרמל' מובילים שיטת הנשמה חדשנית לניתוחים בגרון. המרדימים מזרימים לחולה חמצן מוגבר דרך האף ובכך משחררים את הגרון מצינור ההנשמה לצורך הניתוח. ד'ר ורד דביר וד'ר אריאל רויטמן:'לאחר שנתיים של ניסיון השיטה ב'כרמל', התוצאות שלנו מצוינות ואנחנו מתכוונים להפיץ את השיטה לטובת מרכזים רפואיים נוספים.ניתוחים בגרון בהרדמה כללית יכולים להיות מאתגרים לצוות המנתחים והמרדימים, וזאת עקב צינור ההנשמה שעובר באזור הניתוח ומקשה כמובן את יכולת העבודה של המנתח'.
'
ד'ר אריאל רויטמן מנתח ומומחה א.א.ג במרכז הרפואי 'כרמל': 'צינור ההנשמה הכרחי בניתוחי גרון מכיוון שהמנותחים מורדמים והשרירים שלהם משותקים זאת על מנת שלא יזיזו את מיתרי הקול בזמן הפעולה העדינה. בשנים האחרונות התפתחו שיטות חדשות על מנת להקטין את צינור ההנשמה ולאפשר ניתוח קל יותר, אולם עם זאת לכל שיטה חסרונות משלה'.

ד'ר ורד דביר רופאה בכירה במחלקת הרדמה וד'ר אריאל רויטמן מנהיגים מזה כשנתיים שיטת הנשמה חדשנית ומבריקה בניתוחי גרון ונתיב אוויר. השיטה נקראת THRIVE (Transnasal Humidified Rapid-Insufflation Ventilatory Exchange). בשיטה זו נעשה שימוש ב-100% חמצן אשר זורם דרך האף של המטופל בנפח גדול (עד 70 ליטר לדקה). החמצן ניתן כשהוא חם ולח כדי למנוע יובש ונזק לריריות בדרכי האוויר. בשיטה זו מסבירים המומחים, אין צורך להחדיר צינור הנשמה לדרכי האוויר של המנותח ובו בזמן ניתן לשתק את שרירי החולה מבלי לחשוש שהנשימה תיפגע.

מעדכן ד'ר אריאל רויטמן: 'באופן זה, אין דבר המסתיר את שדה הניתוח כך שהמנתח יכול לבצע עבודה עדינה ורחבה. כאשר נמנעים מהכנסת צינור הנשמה, מונעים גם סיבוכים שהצינור יכול לגרום כמו דימום, בצקת או פגיעה ברקמה'.

ההרדמה בשיטה החדשה היא הרדמה כללי והיא נעשית ע'י מתן תרופות דרך הוריד ובמהלך הניתוח החולה מנוטר באמצעים הרגילים (לחץ דם, דופק וריויון החמצן בדם) ובנוסף גם באמצעים מתקדמים נוספים הבודקים את מדד העירות ומידת שיתוק השרירים.

המרדימה ד'ר ורד דביר : 'במהלך הניתוח החולה מקבל תרופות לשינה, תרופות נגד כאבים (דרך הוריד ו/או מקומית באזור הניתוח) ותרופה לשיתוק שרירים. זמן הפעולה בניתוח הינו מהיר מאוד ולרב עד חצי שעה. במקרים רבים ניתן להשתחרר הביתה כבר ביום הניתוח'.

במרכז הרפואי 'כרמל' מתבצעים בכל שנה 14,000 ניתוחים ב- 12 חדרי ניתוח מתקדמים. מחלקת א.א.ג וניתוחי ראש וצוואר של כרמל בניהולה של פרופ' אילנה דואק מבצעת עשרות ניתוחי גרון מורכבים בכל שנה ועבור מטופלים עם ההתוויות המתאימות, שיטת ההרדמה החדשה מסייעת משמעותית למנתחי הגרון.

מנהל מערך ההרדמה וטיפול נמרץ ד'ר זאב גולדיק: 'הנשמה באופן זה מאגדת יתרונות רבים ללא החסרונות של השיטות שהיו מקובלות עד כה. שיטה זו לשמירת נתיב האוויר של המטופל ואוורור נכון דורשת מיומנות רבה ולצורך כך עבר צוות מחלקת הרדמה וטיפול נמרץ הכשרה מיוחדת'.

ד'ר אריאל רויטמן וד'ר ורד דביר העבירו גם קורס על שיטת ההנשמה הזו בכנס איגוד רופאי אף אוזן וגרון וניתוחי ראש צוואר אשר התקיים באילת לאחרונה על מנת להביא את הבשורה לכל העמיתים בתחום.
ד'ר אריאל רויטמן וד'ר ורד דביר בחדר ניתוח. צילום: אלי דדון דובר בי'ח 'כרמל'

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   מרכז רפואי 'כרמל' מוכן לחירום. כתבה:...
*   ראש העיר חיפה יונה יהב השתתף אתמול...
*   במרכז הרפואי רמב'ם התקיים הבוקר תרגיל...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים