'לאן נעלם פוליס גאורגיו'? מה שמתרחש מאחורי הסיפורים מאת עמלה עינת. הוצאת 'גלילית'. כתבה: רונית קיטאי. צילום: יעקב קמחי

בספרה 'לאן נעלם פוליס גאורגיו' עוקבת עמלה עינת לבית כהן אחר גיבורי ספריה הקודמים וחושפת מה עלה בגורלם. הספר מדגים את כוחו של סיפור להשפיע על גיבוריו ולשנות את מהלך חייהם. אחת מהן הודתה כי הספר שכתבה עליה עמלה עינת עזר לה להגיע למקום בו היא נמצאת כיום, ודומה שלא צריך חיזוק גדול יותר מזה לסופרת

פורסם ב: 22/06/2022 04:04

עמלה עינת וספרה 'לאן נעלם פוליס גאורגיו?' בהוצאת 'גלילית'. צילום: יעקב קמחי
ספרה החדש של עמלה עינת לוקח את הקורא למסע בעקבות גיבורי ספריה הקודמים. כל פרק ופרק עוסק בגיבור של ספר אחר, ועל כתיבתו שקדה ועמלה (ממש כמו שמה.ר.ק.) במשך קרוב לשנתיים וחצי. את גיבורי ספריה הקודמים שהם גיבורי הספר החדש, הצליחה לאתר לאחר תחקירים מעמיקים שערכה.

בפרק 'לאן נעלם פוליס גאורגיו?' שהוא סיפור כאוב של נער קפריסאי שעזר למדינה הצעירה שלנו ועם שני אחיו הבריח נשק להגנה לפני מלחמת העצמאות. לימים הצטרף לקיבוץ מזרע, נשא לאישה את רות, ניצולת שואה בת גילו ונולדה להם בת.

לאחר שספג עלבונות והתעלמות מעזרתו למען המדינה וסבל בשל העובדה שלא היה יהודי, הוא עזבאת ישראל עם אשתו ובתו וחזר לקפריסין שם נולדו להם ילדים נוספים. הבן שעבד בחברת התעופה הקפריסאית לא הסכים להיכנס לישראל מעבר לגבולות שדה התעופה כי מעולם לא שכח את העלבונות כלפי אביו ולא סלח.

זהו אחד מהסיפורים הנוגעים ללב והוא לא הסיפור היחיד כאמור בו עוקבת עמלה עינת אחר גיבורי ספרה.

סיפור חייה של עינת עמלה וספריה שזורים זה בזה בספרה החדש. היא מחברת בין הביוגרפיה האישית שלה לבין סיפוריה מתוך מודעות עצמית והתבוננות עמוקה. 15 הסיפורים בספרה נוגעים בחמלה וברגישות בדמויות ה'שקופות' החיות לצדנו. הם חושפים את האתגר האנושי שניצב בפני החברה הישראלית ומעוררים בקוראים היזדהות עמוקה עם 'השונה' . הספר מדגים את כוחו של סיפור להשפיע על גיבוריו.

באחד הפרקים מתארת עינת את ביקורה אצל משפחתו של פוליס גיאורגיו, גיבור ספרה 'סיפור אהבה קפריסאי' אשר כאמור התנדב להבריח נשק עבור המעפילים הצעירים, ומגלה כי רק בזכות הספר זכו ילדיו לשמוע את סיפור גבורתו של אביהם שהוצנע מהם עד אז.

בפרק אחר חוזרת עינת לפגוש את גיבורת הספר 'אמני - הילדה מעג'ר', ומגלה שאמני הפכה למורה בהשראת הספר שנכתב עליה בילדותה, ספר שהעניק לה כוחות נפש להתמודד עם האתגרים שניצבו בדרכה והיא גאה מאוד בספר הנ'ל.

פרק נוסף עוסק בגיבורת הספר 'סטפה אהובתי', שמגולל את סיפורה הנשכח של סטפה וילצ'נסקה, שהיתה שותפתו של יאנוש קורצ'אק בניהול בית היתומים היהודי בוורשה. עינת מצליחה להגיע לחנה ביבר, בתה של מי שהייתה חברתה הטובה ביותר של סטפה, ולגלות שהיא החלה בעקבות הוצאת הספר לחקור ולהרצות בנושא ולהפוך אותו למוקד מרכזי בחייה.

עמלה עינת היא בעלת תואר ד'ר בפסיכולוגיה חינוכית, שטיפלה בליקויי למידה ובהפרעות קשב. היא נולדה בכפר סבא בשנת 1939 והיא אם לשלושה בנים. זה 30 שנה היא גרה בתל אביב ומאחוריה מעל 40 ספרים בתחומים שונים, כולל ספרים למבוגרים בתחום העיון והסיפורת, וכן בתחום הסיפורת לבני נוער ולילדים. עינת עמלה זכתה בפרס ראש הממשלה (1983), בפרס 'הדסה' לספרות ילדים ונוער (2004) ובפרס אקו'ם על תרומתה ליצירה הישראלית (2016).

אפשר למצוא את עמלה עינת עם בן זוגה יעקב קמחי כשהם מבלים בהצגות, קונצרטים ובטיולים.יעקב קמחי פרש לגימלאות מעבודתו כמורה לערבית בתיכון ושימש גם כעורך לשוני בהוצאות ספרים שונות כולל ב'ידיעות אחרונות' שם היה עורך לשוני של מגזין '7 ימים'.

191 עמודים -96 ש'ח. הוצאה 'גלילית'.

להשיג באתר הוצאה 'גלילית', ברשתות 'סטימצקי' וב'צומת ספרים'.
לאן נעלם פוליס גאורגיו? הסיפורים שמאחורי הסיפורים מאת עמלה עינת. הוצאה 'גלילית'

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   'הצצה לאיזור האישי' מאת יעלי דוידוב...
*   'החיות מלטפות את אריאן' מאת יעקב עדן...
*   'אלי שלומיאלי' מאת אלינור חורי זיסברג...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים