פרופ' אריאל מילר מהמרכז הרפואי כרמל הוביל מחקר רב-מרכזי שנערך בחמישה בתי חולים מהגדולים בישראל. כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלי דדון

מדובר במחקר על השפעת חיסון הקורונה על חולי טרשת נפוצה. לדברי פרופ' אריאל מילר: 'אני מאמין שבאמצעות המחקר הצלחנו להעניק לחולי הטרשת הנפוצה ביטחון גדול יותר לשימוש בחיסון ה mRNA נגד קורונה, לדייק את ההמלצות הטיפוליות ולהפחית תחלואה.המחקר פורסם בעיתון המדעי היוקרתי Frontiers in Immunology

פורסם ב: 19/06/2022 13:39

פרופ' אריאל מילר על רקע המרכז לטרשת נפוצה. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל
שיתוף פעולה כלל-ארצי וייחודי של חמשת בתי החולים מהגדולים בישראל, בהם מרכזים מובילים לטיפול במחלת הטרשת הנפוצה, הוביל לתוצאות מחקריות חשובות באשר לתגובה של המערכת החיסונית לחיסון הקורונה על חולי טרשת נפוצה.

את המחקר הוביל פרופ' אריאל מילר, מנהל המרכז לטרשת נפוצה והיחידה הנוירואימונולוגית במרכז הרפואי כרמל, יחד עם צוות רופאים וחוקרים מכרמל .

כותרת המחקר :
Humoral and Cellular Immune Responses to SARS-CoV-2 mRNA Vaccination in Patients with Multiple Sclerosis: An Israeli Multi-Center Experience Following 3 Vaccine Doses

המחקר עסק בהשפעת תרופות שמקבלים חולי טרשת נפוצה (Multiple Sclerosis, MS) על התגובה החיסונית לחיסון ה-mRNA שניתן בארץ לנגיף הקורונה והוא נערך על בסיס נתונים של מאות חולי טרשת נפוצה מכל רחבי הארץ.

הוא בדק את הסטטוס האימונולוגי בעקבות 3 חיסונים קורונה והמחקר מצא שמרבית התרופות הניתנות לחולים ב- MS אינן מפריעות להתפתחות התגובה חיסונית, אולם טיפול באוקרליזומאב (נוגדן מונוקלונאלי הגורם להפחתת פעילות תאי B ) מפחית את התגובה ההומוראלית ללא פגיעה בחיסוניות התאית, בעוד טיפול בפינגולימוד (הגורם ל"כליאת" לימפוציטים בבלוטת לימפה, ואינו מאפשר יציאתם למחזור הדם) מונע הן יצירת נוגדנים והן חיסוניות תאית בעקבות החיסון.

החוקר הראשי פרופ' אריאל מילר 'מכרמל' מציין כי תוצאות המחקר חשובות לצורך תכנון ויישום מדיניות חיסון נגד COVID19 , ויתכן גם חיסוני mRNA אפשריים נוספים בעתיד עבור חולי הטרשת הנפוצה .

עבודת המחקר היא פרי שיתוף פעולה ייחודי , רב- מרכזי, של 5 בתי חולים מובילים בתחום הטרשת הנפוצה בישראל בהם, ביה"ח בלינסון, מרכז רפואי איכילוב , הדסה, אסף הרופא, וצוות המכון הביולוגי ברחובות.האפשרות לנתח ולנטר נתונים ממספר גדול של בתי חולים הביאה למספר גדול של משתתפי מחקר והיא מחזקת את וחוזקת תוצאות המחקר .
המחקר נערך בחסות "החברה הישראלית לנוירואימונולוגיה".

הפרויקט והמחקר הארצי בוצעו בהובלת פרופ' אריאל מילר וצוות המחקר של המרכז לטרשת נפוצה בכרמל, הכולל גם החוקרים : ד"ר אליזבת סטאון-רם, ד"ר לאה גלז-מרמור , ד"ר נטע קוגלמן , ענת וולקוביץ, נטלי צידון, שרה דישון, זאב דישון, הסטודנטית זהבית ניצן , פרופ' אפרת נטר .

המרכז לטרשת נפוצה בבי'ח 'כרמל' הוא אחד המרכזים המובילים בישראל בתחום המחקר והטיפול בחולי טרשת נפוצה והוא נבחר כמרכז מצוינות ארצי של 'כללית' .


המאמר יצא לאור באפריל 2022 בעיתון היוקרתי Frontiers in Immunology
קישור לפרסום :

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fimmu.2022.868915/full
בברכה
אלי דדון לשכת הדובר המרכז הרפואי כרמל
נייד 050-8648777 משרד 04-8250059 פקס 04-8250060
רח מיכל 7 חיפה 34362
Email:elida
צוות מחקר טרשת נפוצה. צילום:אלי דדון דובר בי'ח כרמל

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   המרכז הרפואי 'כרמל' מוביל במחקר ובחדשנות...
*   יחידת אישפוז חדשה לחולים המטולוגים...
*   מטופלי המערך האונקולוגי ב'רמב'ם הולכים...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים