'דרך הלוחם המרפא' רמה 1 מאת משה כרמל. הוצאת 'צמרת'. כתבה: רונית קיטאי. צילום: משה ראובני

מחבר הספר משה כרמל יליד קיבוץ בית השיטה בעמק יזרעאל. איש השב'כ לשעבר שלמד לתואר ראשון במדעי המחשב המשיך לעסוק באומנויות לחימה ובשיטת 'דרך הלוחם המרפא'. לאחר שנפצע באחד הקרבות הוא החליט לשנות כיוון. היזם משה כרמל מלמד מאז שנת 2017 את שיטת 'דרך הלוחם המרפא' המשנה לטובה את בריאות העוסקים בתירגול הנ'ל

פורסם ב: 15/06/2022 18:17

משה כרמל וספרו 'דרך הלוחם המרפא' בהוצאת 'צמרת'. צילום: משה ראובני
משה כרמל, נשוי לקרי, אבא לשני ילדים עמית ואסי, מתגורר כיום בכוכב יאיר - צור יגאל והוא ייזם, איש מחשבים ואומן לחימה.

איך הכל התחיל ומדוע דווקא אומנויות לחימה?

'כבר בגיל 13 התחלתי ללמוד אומניות לחימה, קארטה וג'ודו במושב מולדת אצל סנסיי שלמה פייגה. מה שהתחיל ככלי להוצאת אנרגיה הפך עם הזמן לאהבה גדולה. בזמן השירות הצבאי נשלחתי ללמוד בווינגייט את השיטה 'קרב מגע ישראלי' כדי שאלמד אותה ביחידה שלי'.

מה עשית לאחר שהשתחררת מהשירות הצבאי?

'לאחר השירות הצבאי, עבדתי במשך שמונה שנים במסגרת השב'כ באירופה ואחרי זה בארצות הברית שם גם למדתי תואר ראשן במדעי המחשב. כל אותה תקופה המשכתי לעסוק באומנויות לחימה בעיקר שינג-אי, טאי-צ'י, ג'יו-ג'יצו ושיטת 'דרך הלוחם המרפא'. לאחר שמונה שנים בחו'ל חזרתי לארץ'.

אתה מגדיר את עצמך כיזם. מה הקמת?

'בתחילת שנות האלפיים הקמתי חברת תוכנה שאותה ניהלתי עד 2020. בארץ עסקתי באומנויות לחימה, קונג פו- עגור לבן טיבטי ו - (CMA Combination Martial Arts). כאמור באחת הקרבות נפצעתי קשה והחלטתי לשנות כיוון ובשנת 2017 התחלתי ללמד את שיטת 'דרך הלוחם המרפא'

על מה מבוססת שיטת 'דרך הלוחם המרפא'?

'היא מתבססת על אומנות הצ'י קונג ואומניות הלחימה הפנימיות הסיניות טאי-צ'י, שינג-אי ובה-גואה שנשמרו בסוד אלפי שנים והחלו לחלל לעולם המערבי רק במאה הקודמת'.

מהי מטרת כתיבת הספר ומה התכוונת להעניק למי שקורא אותו?

תירגול שיטת 'דרך הלוחם המרפא' הוא מרשם בדוק לבריאות טובה ולאריכות ימים. לתרגילים יש השפעה ישירה על זרימת האנרגיה (בסינית - צ'י) בגוף. לפי הרפואה הסינית חוסר איזון של אנרגיה בגוף הוא הגורם הראשוני למחלות גוף ונפש.


היתרונות הבריאותיים של צ'י קונג ואומניות הלחימה הפנימיות מוכרים כיום היטב גם בעולם המערבי. הם אומנם נחשבים כפעילות גופנית מתונה אך התרגול שלהם הוכח כתורם לחיזוק השרירים, היציבה ושיווי המשקל, מבנה השלד והאיברים הפנימיים. מחקרים שנערכו ברחבי העולם במוסדות אקדמיים מובילים, הראו כי לתרגול האומנויות הללו יש השפעה מיטיבה על מערכת הנשימה, מחזור הדם ומערכת העצבים ואנשים המתרגלים באותם אופן קבוע סובלים פחות מתסמינים הקשורים למחלות כגון לחץ דם, מתח נפשי, מחלות עיכול, בעיות נשימה וחולשה של מערכת החיסון.

אורח החיים המודרני מעמיד בפנינו אתגרים יומיומיים, פיזיים ונפשיים והשיטה נותנת לנו כלים שמאפשרים לנו להתמודד איתם בצורה הטובה ביותר, כמו מניעת מחלות, שיפור הקשב והריכוז, שיפור מצב הרוח, שיפור הביטחון העצמי ויכולת ההתמודדות במצבים שונים.

חיידק הכתיבה קינן בי כנראה מאז ומתמיד אך עם זאת לחץ החיים לא אפשר לי להתפנות לכך. רק לאחר שמכרתי את החברה שלי, התפניתי לכתוב את הספר כדי שעולמות שלמים של ידע קסום של אלפי שנות ניסוי, תצפיות מחקרים ותהיות יהיו זמינים לקהל הרחב בצורה פשוטה ונגישה לכל. הספר נכתב על מנת לאפשר לכל אחד ואחת להתמצא באומנויות המורכבות והעשירות האלה. מגפת הקורונה והקשיים הגופניים והנפשיים שבאו איתה, חידדה אצלי את הצורך שיש לאנשים לתרגל את השיטה "דרך הלוחם המרפא", שיטה נגישה לכל טווח הגילאים וניתנת לתרגול בכל מקום: בטבע, בבית, ביחידות או בקבוצות קטנות.

תהליך כתיבת הספר היה מאתגר מאוד ואף מתסכל לא אחת. איך מכווצים כמויות עצומות של ידע לספר אחד. איך שומרים על תכנים מורכבים ועמוקים עדיין קריאים ונגישים לכל אחד, גם אם אין לו ידע מוקדם בנושא. מכאן גם יצאה ההחלטה שלי שספר זה 'דרך הלוחם המרפא רמה 1' יהיה אחד מתוך מספר ספרים שייצאו בעתיד.

הקטעים בספר מבוססים על שנים של למידה, אצל מאסטרים בארץ ובעולם ושל קריאת ספרים ומקורות ידע רבים. את התרגילים ואת התהליכים ניסיתי על עצמי בתהליך הריפוי שעשיתי אחרי הפציעה וגם במפגשים שלי עם אנשים וניסיון לעזור להם בבעיות הבריאותיות והרגשיות שלהם. כל הדוגמאות בספר מגיעים דרך אנשים שפגשתי, אם במסגרת הלימודים שהעברתי או במפגשים טיפוליים'.

מהם התוכניות לעתיד?

'בימים אלו אני עסוק בכתיבת הספר השני. אם הספר הראשון עסק בעיקר בעקרונות הבסיסיים ביותר של השיטה, ומכאן שמו 'דרך הלוחם המרפא רמה 1"', בספרים הבאים אני מתכוון לצלול לעומק ולהביא בהרחבה תחומים שונים של שיפור איכות החיים באמצעות תירגול השיטה.


משה כרמל הרעיף תודה 'לאשתי היקרה, קרי, אהבת חיי, על הסבלנות, על התמיכה ועל ההערות החכמות והמועילות שתיעלו אותי לכיוונים הנדרשים.

תודה רבה לאחותי היקרה גילה כרמל שקראה את הספר שוב ושוב ועזרה לי בחוכמתה וברגישותה, בנוסף להגהה ולעריכה שביצעה, גם להוסיף ספר רבדים נוספים מעולמה הפנימי והמקצועי

תודה רבה לכל מוריי הרבים מתחומי אומנויות הלחמה והרפואה השונים על התורה והידע שהכניסו בי ,ועל שהצליחו להחדיר בי את האהבה לתחומים הללו.

תודה רבה להוצאת ספרי 'צמרת' שהיו קשובים לבקשותיי הרבות ועזרו לי להוציא לאור את הספר בצורה טובה יותר.

תודה לאפרת קופר על הצילומים הנהדרים והמקצועיים.

תודה מיוחדת לתלמידיי על ההתמדה והנחישות באימונים, ועל ההפריה הדדית שמאפשרת לי להמשיך ללמוד'.

צילומים: אפרת קופר
עריכה : גילי תל-אורן
עיצוב עטיפה: נטלי קלוג סטודיו לעיצוב גרפי


לרכישה בחנויות הספרים ובאתר:

https://www.netbook.co.il/Book.aspx?id=13506
דרך הלוחם המרפא רמה 1 מאת משה כרמל.הוצאת 'ספרי צמרת'

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   'הצצה לאיזור האישי' מאת יעלי דוידוב...
*   'החיות מלטפות את אריאן' מאת יעקב עדן...
*   'אלי שלומיאלי' מאת אלינור חורי זיסברג...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים