בחירתו של נורמן מאת אלון-איתן מנשרוב. הוצאת 'סטימצקי'. כתבה: רונית קיטאי. צילום: רחלה מנשרוב

הספר 'בחירתו של נורמן' פרי עטו של אלון-איתן מנשרוב, יצא בחודש יוני 2022 למדפי הספרים לקראת 'שבוע הספר'. על מה הספר ומיהו אלון -איתן מנשרוב שמאחורי כתיבת הספר המרתק?

פורסם ב: 05/06/2022 19:42

אלון איתן מנשרוב עם ספרו 'בחירתו של נורמן' בהוצאת 'סטימצקי'. צילום: רחלה מנשרוב
'נורמן חש מועקה. שילוב המילים קצין גבוה וצבא תמיד עוררו בו אי נוחות. שירותו הצבאי נקטע כמה חודשים לפני השחרור הרשמי. הוא נטש את הבסיס בבוקר בהיר אחד של תחילת האביב ולא חזר'.

האם האיש שהתעלל בו מינית בעת שירותו הצבאי וצילק את נשמתו יפציע שוב בחייו?


שם הספר 'בחירתו של נורמן' היא בחירתו של עמוס ירקוני בנורמן בהיותו חייל, והשנייה בחירתו של נורמן מה לעשות עם עמוס ירקוני לאחר שהוא פוגש בו שוב אחרי שלושים שנה לאחר מכן כשהקצין המתעלל נתון לחסדיו.

הגיבור, דמות שבורה וכבויה עובד כמטפל סיעודי בדיור מוגן בשם 'נווה אושר'. הוא אדם גלמוד בן 50 שמלבד מנהלת המחלקה במקום עבודתו וכמה דיירים מהמחלקה הסוציאלית, אין איש בחייו. את ארוחותיו הוא לרוב אוכל במקום עבודתו וסיפור חייו המטלטל כולל כאמור התעללות מינית קשה שעבר בתקופת הצבא.

הסיפור נע בין ההיסטוריה של הוריו שנמלטו בעור שיניהם מפראג לאחר הפלישה הסובייטית לצ'כוסלובקיה באוגוסט 1968 מול קשיי הקליטה בארץ. תוך שהם מצויידים בתעודות נישואין מזויפות ואת קשיי הסיפור האישי שלהם. האב המתעלל, מכור להימורים ולזנות והאם אישה אומללה, שיכלה להיות ספרנית מצליחה בפראג, אך בחרה במקום זאת להישאר במחיצתו של אדם אלים ומתעלל, להיכנס בעל כורחה להריון, לעבור למדינת ישראל על אף שאיננה יהודייה ולגדל שם את ילדיה.

תוך כדי העלילה והבנת הרקע לסיפור שקרה לפני 30 שנה, מזדמנת לגיבור, נורמן, אפשרות לקבוע את עתידו מחדש. ממצב של מוכה גורל, הוא בוחר לשנות ולשקם את חייו וזהותו בבחירתו להתמודד מול האדם שהתעלל בו בזמן שירותו הצבאי.

'בחירתו של נורמן' הוא סיפור מותח, מרגש ומטלטל, שחולף על פני ההוויה הישראלית על מורכבותה, במקביל לקורותיה של משפחתו של נורמן שהגיעה לארץ. חוליי החברה הישראלית באים לידי ביטוי בעלילה שנעה במקצבי זמן ומקום שונים ומתירה מקום גם לנקודות אור שמסייעות לנורמן.


איתן מנשרוב מספר כי התחיל לכתוב את הסיפור לפני תקופת הקורונה, ושזר בו רגעים ואירועים שהם חלק מהתבוננות שלו בדמויות, מצבים ואירועים שחלפו בחייו. הוא מציין כי משטרים פשיסטיים וטוטליטריים מעסיקים אותו, ומפחידים אותו בגלל ומתוך החרדה לחירות האינדיבידואל ולמה שקורה לו תחת משטר דורסני שאינו מתיר לפרט חופש הבעה.


זהו ספרו השני של האמן אלון- איתן מנשרוב שכמו בקודם 'המסע של אודליה' שגם הוא ראה אור בהוצאת 'סטימצקי', הוא בוחר לתת לקורא את האפשרות להחליט ולבחור בעצמו מה יהיה סיום הספר.


הוא נשוי לרחלה מנשרוב שעסקה בהוראה חינוך והדרכת מטיילים בארץ ובחו'ל, בת גילו שפרשה לגימלאות ולומדת באוניברסיטת תל אביב להנאתה ומתנדבת פעילה ברט'ג (רשות הטבע והגנים).

מספר לי אלון-איתן מנשרוב: 'נולדתי ב 7.7.1952 בישראל בבית היולדות הקריה בתל אביב, בן בכור להוריי.אמי ילידת ראשון לציון והיא בת 90 ,בת לבן הארץ ואם ילידת ירושלים. אבי נולד בתל אביב להורים,שהגיעו בילדותם מאזארביז'אן אשר בקווקז ונקראו 'היהודים ההרריים'.

את שנות התיכון העברתי בכפר הירוק וב'גימנסיה הומנית' שכבר לא קיימת.הוריי היו ממעמד הביניים וגרנו בבית דו- משפחתי בשכונת יד אליהו במזרח העיר שהיה פתוח לכל דיכפין. לא חווינו סיפורי מעברות, הגירה ושואה ותמיד היו בבית עיתון יומי ומבחר עיתוני סוף שבוע. אני קראתי ספרים בלי סוף.

מלחמת יום כיפור תפסה אותי שלושה חודשים לפני השחרור מצה'ל. שירתתי כקשר וחוויתי את מוראות המלחמה.
לאחר השחרור למדתי אמנות וציור במכון אבני, נסעתי לטיול ארוך לארה'ב ממנו חזרתי לארץ כדי להמשיך ללמוד ב'בצלאל' בירושלים ושם הכרתי את אשתי.

לא למדתי, נישאנו, היא עסקה כל חייה בהוראה בתיכון והדרכת טיולים בארץ אירופה וארה'ב.נולדו לנו שני בנים העוסקים אף הם בחינוך הוראה והדרכה.אני עסקתי ועוסק באמנות, בתערוכות שלי ושל אחרים, מיזמים, הדרכה והוראה.עד 2017 התגוררנו ברעננה ואז עברנו לראש העין החדשה בעקבות הבן שלנו ושני נכדינו.

בקשר לספר: הייתה לי בראש תמונה של ילד חבוט הנגרר עם אמו האומללה במורד רחוב אלנבי ,שם שכנו בסוף שנות השבעים מאורות קלפנים ובתי בושת,ומכאן התחיל הכל. הם מחפשים את האב הקלפן הנעדר והבוגדני. ההורים שניהם תלושים, הילדים נשמות פצועות.

אט אט נוצרו הסיפורים על ההורים שברחו מצ'כיה וכו',הגעתם לארץ והחוויות הקשות שהם עוברים.כל הדמויות בדויות לחלוטין והינן פרי דמיוני בלבד. כולנו חשופים כל הזמן לחיים עצמם המלאים דרמות,טיפוסים ,מצבים ,אירועים ומה לא?
כאמן, היצירה נובעת מתוך היכולת שלי להביט אל הדברים ולתת להם ביטוי ופרשנות אישיים.

כשהייתי ילד חלמתי להיות צייר ומורה לציור כשאהיה גדול .שגדלתי התחלתי גם לכתוב' הוא צוחק. 'ספרי הראשון 'המסע של אודליה' 'יצא לאור ב - 2016 וזכה להצלחה יפה. אפשר למצוא אותו באתר של אינדיבוק. אגב, גם שם מצויות דמויות שבורות, אך בשני הספרים הן מוצאות בסוף גאולה.כאב הוא נושא עמוק ומרתק ואולי בגלל זה הוא מופיע תכופות הן באמנות שלי והן בכתיבה'.

הספר מכיל 229 עמודים. הוצאת 'סטימצקי'. 98 ש'ח.
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   'הצצה לאיזור האישי' מאת יעלי דוידוב...
*   'החיות מלטפות את אריאן' מאת יעקב עדן...
*   'אלי שלומיאלי' מאת אלינור חורי זיסברג...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים