לראשונה בצפון וב'כללית' בוצע במרכז הרפואי 'כרמל' ניתוח חדשני של החלפה מלאה של מפרק כף היד. כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלי דדון

המטופל כבר השתחרר לביתו ולדברי ד'ר בני ברנפלד מנהל המחלקה האורתופדית: 'מדובר בניתוח שהוא הישג ובשורה גדולה לתושבי הצפון, אנחנו שוקדים כל העת על הבאת הטכנולוגיות והטיפולים החדשניים ביותר עבור כלל המטופלים שלנו בכרמל'

פורסם ב: 24/04/2022 11:16

צוות הניתוח. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל
עד היום נערכו בישראל 15 ניתוחים בלבד ,רובם בבתי החולים הפרטיים ורק בודדים מהם נערכו בבתי החולים הציבוריים הגדולים בתל אביב. מוסיף ד'ר בני ברנפלד: 'מדובר בהישג משמעותי ביכולות הביצוע והניתוח של המחלקה, ובבשורה אמיתית לתושבי הצפון'.

מחמוד זועבי בן 63 מנוף הגליל כבר לא יכול היה לסבול יותר את הכאבים שלו בכף היד. לדבריו 'כבר 13 שנה שאני סובל מכאבי תופת במפרק כף היד שלי וניסיתי את כל הכדורים שיש, עשיתי פיזיותרפיה, ניסיתי טיפולים באולטרסאונד ניסיתי הכל אבל שום דבר לא עזר לי, לא הצלחתי להרים אפילו קילו עגבניות וחשבתי שאני כבר משתגע מכאבים'.

בפגישה עם אחראי יחידת כף היד ד'ר סאמר מחולה הוצע למחמוד כפתרון אחרון הניתוח החדשני של החלפת כל מפרק כף היד במשתל חדש והוא הסכים.

מסביר ד'ר סאמר מחולה: 'עד היום הטיפול היחידי שיכלנו להציע לחולים עם בעיות קשות במפרק כף היד וזאת לאחר שמיצינו את כל שיטות הטיפול השמרניות, היה ניתוח לקיבוע ישר של כף היד .בניתוח הזה אנחנו בעצם מבטלים את יכולות התנועה של כף היד והיא הופכת להיות כף יד ישרה שלא יכולה להתכופף ולהתגמש בשום צורה.

המשמעות לחולה היא דרמטית. מצד אחד הוא אכן נפטר מהכאבים המטרידים אותו, אולם מצד שני הוא לא יכול לבצע פעולות שגרתיות שנראות הכי באנליות לכל אדם כמו, להסתרק לכתוב ולהתגלח. הניתוח מלווה באובדן תנועה, בחולשה בולטת של כף היד, בירידה תפקודית קשה וכמובן בפגיעה קשה באיכות החיים של החולה'.

בניתוח החדשני שבוצע ב'כרמל' השתילו המנתחים ד'ר סאמר מחולה אחראי יחידת כף היד וד'ר ליאב יואלי, משתל מפרק חדש הבנוי כולו ממתכת טיטניום. החלק החשוף במשתל הוא מטיטניום טהור וחלק המשתל המוחדר לאצבעות ולעצם שורש כף היד מצופה בחומר קלציום פוספט המתחבר טוב יותר לעצמות. המשתל החדש מאפשר לחולה לשחזר את התנועתיות הפיזיולוגית של שורש כף היד בצורה הקרובה ביותר למציאות.

ד'ר בני ברנפלד מעדכן כי עיקר הבעיות במפרק כף היד נובעות ממחלות ראומטיות של עצמות כף היד או מבעיות טראומה כמו תאונות דרכים נפילות וחבלות. המשתל החדש יודע לטפל בבעיה היטב. המפרק בנוי מכדור מתכת היושב בתוך תושבת המאפשרת טווחי תנועה רחבים יותר. המשתל עשוי ללא צמנט (דבק עצמות ) והחיבור שלו לעצם המטופל טוב יותר.


הפרוטזה נקראת MOTEC והמשתל הינו מודולרי ומותאם אישית לחולה. המשתל מתוצרת חברת "סווימק" השבדית ונתוני החברה מדברים על שרידות המשתל בחולים לא ראומטיים של מעל 10 שנים ל- 80% מהמנותחים.

ד"ר סאמר מחולה מומחה כף יד של כרמל שהוביל את הניתוח : 'מדובר בניתוח חדשני, שבוצע בפעם ראשונה בכרמל. הניתוח מיועד לתת מענה למטופלים עם שנויים ניווניים בשורש כף היד כתוצאה משברים ישנים או שינויים ראשוניים. הניתוח נותן פתרון הן לכאבים והן לתנועה, והוא בא להחליף ניתוחים של קיבוע מלא של שורש כף היד, או סוגים אחרים של מיזוגים בשורש כף היד כפתרון לכאבים . המשמעות רבה לאחר הניתוח ,עם אפשרויות רבות לתנועה בשורש כף היד'.

מנהל המחלקה ד'ר בני ברנפלד:' שמתי לי כמטרה לקדם ככל האפשר טכנולוגיות חדשות ומתקדמות מהעולם ב'כללית' וב'כרמל' . לשמחתי החולה שלנו כבר התחיל להזיז יפה את היד צילום הביקורת שלו נראה מצוין, וכבר החל בטיפולי ריפוי בעיסוק במטרה לחזור מהר ככל הניתן לשגרה בריאה ונטולת כאבים.

מבחינתנו בבית החולים מדובר בבשורה אמיתית לציבור ,ועל בסיס הסטטיסטיקה העולמית מדובר בפתרון ייחודי שאי אשר היה להציע להם עד היום ואנו מאוד שמחים על כך'.

החולה זועבי שמחייך ומזיז את היד שלו לכל הכיוונים בהנאה גדולה נטולת כאבים הגיב: 'אני קודם כל אומר תודה לאל ותודה לאנשים היקרים והמיוחדים של בי'ח 'כרמל'.היום תודה לאל המצב שלי הרבה יותר טוב. טיפל בי צוות מצויין של אחיות אחים וצוות רפואי מעולה שבאו לקראתי והסבירו לי כל הזמן מה קורה איתי וזה היה ממש חשוב וטוב. אני אומר תודה לכולם. אתם באמת אלופים'.
סאמר מחולה וליאב יואלי. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל

האחות שרית לורמן עם המנותח מחמוד זועבי. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   סדנת עיסוי לתינוקות היא חידוש מבורך...
*   עלייה מדאיגה: מחקר לאומי חושף נתוני...
*   משה ביטון היה תינוק שעבר החייאה מוצלחת...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים