פרופ' רביע ח'לאילה, סגן הנשיא לעניינים אקדמיים במכללה האקדמית צפת, זכה לכבוד רב וכך גם המכללה.צילום: יוני לובלינר

פרופ' רביע ח'לאילה זכה לפני ימים אחדים במלגה אטלנטיק היוקרתית להתמחות בחקר המוח והזיקנה- במרכז העולמי לבריאות המוח (GBHI) באוניברסיטה קליפורניה סן פרנסיסקו (UCSF) שבארה'ב. ההתמחות אורגנה בשיתוף עם עמותת האלצהיימר הבריטית (Alzheimer’s association - UK). פרופ' רביע ח'לאילה מהמכללה האקדמית צפת יתחיל להתמחות שם החל מספטמבר 2022

פורסם ב: 13/04/2022 18:05

פרופ' רביע ח'לאילה סגן הנשיא לענינים אקדמיים במכללה האקדמית צפת. צילום : יוני לובלינר
במסגרת נסיעתו, צפוי פרופ' רביע ח'לאילה,סגן הנשיא של המכללה האקדמית צפת , ללמוד ולחקור בין היתר, תוך שימוש בכלים קליניים ובסמנים ביולוגיים (ביו-מרקרים) לזיהוי מוקדם של ירידה קוגניטיבית ודמנציה בגיל הזיקנה.לפני כשנתיים זכה בהוקרה בין-לאומית על פועלו המחקרי בתחום הזקנה מטעם קרן ונוס.


ההתמחות תימשך שנה והיא תכלול פיתוח תוכנית מחקר לקידום בריאות המוח והקוגניציה בגיל הזיקנה בישראל, כולל למידה והכרת כלים, תוך שימוש בסמנים ביולוגיים (ביו-מרקרים) להערכה קלינית של בריאות המוח בזקנים. כמו כן, ההתמחות תכלול כתיבת מאמרים מדעיים, הגשת מענקי מחקר תחרותיים, למידה והדרכה על ידי מיטב המומחים בעולם בתחום חקר המוח והקוגניציה.

פרופ' רביע חלאילה (45) תושב סח'נין, מכהן בארבע השנים האחרונות בתפקיד סגן נשיא לעניינים אקדמיים במכללה האקדמית צפת. בתפקידו הקודם עמד בראש החוג ללימודי תואר ראשון בסיעוד במכללה, וייסד במסגרתה את התואר השני בתחום.

פרופ' רביע ח'לאילה הוא בוגר החוג לסיעוד באוניברסיטה העברית בירושלים. בין השנים 2009-2005 שימש כאח אחראי ביחידת לטיפול נמרץ פנימי במרכז הרפואי 'הדסה' עין כרם. את לימודי הדוקטורט שלו עשה באוניברסיטה העברית בירושלים ואת לימודי פוסט-הדוקטורט שלו באוניברסיטת חיפה. בנוסף, השלים שני תארים שניים: בבריאות הציבור מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים ובמנהל עסקים מטעם אוניברסיטת תל אביב, ועבר השתלמות בניהול מטעם בית הספר למינהל עסקים באוניברסיטת העילית הרווארד, שבארה'ב.


פרופ' ח'לאילה נחשב לחוקר מוביל ומוערך בסיעוד, בגרונטולוגיה, בבריאות הציבור ובמנהל מערכות בריאות. לפני כשנתיים זכה בהוקרה בין-לאומית על פועלו המחקרי מטעם קרן ונוס. מחקריו פורצי הדרך מוצגים בבמות בין-לאומיות, מפורסמים בעשרות כתבי עת מובילים בארץ ובעולם, ומצוטטים על ידי מאות חוקרים.

פרופ' רביע ח'לאילה מכהן בוועד המנהל של עמותת השלום לטיפול בקשישים במרכזי היום בסח'נין, ומשמש כחבר במועצה המדעית של עמותת 'עמדא', הפועלת למען חולי האלצהיימר והדמנציה בישראל ולמען בני משפחותיהם. בנוסף לכך הוא משמש כחבר בוועדה המייעצת לשרה לשוויון חברתי מירב כהן, בענייני אזרחים ותיקים ובוועדה המייעצת לשר הרווחה מאיר כהן בענייני הביטחון הסוציאלי של זקנים.

הישגו האחרון מהווה לא רק הצלחה מחקרית בעבורו, אלא הישג חשוב למכללה האקדמית צפת ולמחקר המתקיים בה.

פרופ' ח'לאילה: 'ברצוני להודות מקרב לב לחברי הוועדה המארגנת של התחרות של המרכז העולמי לבריאות המוח (GBHI) ושל עמותת האלצהיימר הבריטית על שבחרה בי כעמית בתכנית. אני בטוח שהשתתפותי בה תתרום לקידום בריאות המוח וההזדקנות המיטבית בישראל. מחקרי צפוי לעסוק בקשר שבין הערכה קוגניטיבית וסמנים ביולוגיים (ביו-מרקרים) לבין ירידה קוגניטיבית והתפתחות סימני דמנציה בגיל מבוגר.

המחקר יבחן גם את הרזרבה הקוגניטיבית בהגעה לגיל הזיקנה והשפעתה על ירידה קוגניטיבית ועל התפתחות דמנציה. המחקר עשוי לשפוך אור על הדרכים לדחיית הופעת ירידה קוגניטיבית ודמנציה בגיל זקנה על ידי זיהוי מוקדם של השינויים במוח ובדיקת השפעתה של הרזרבה הקוגניטיבית על בריאות המוח בזיקנה'.

(איתן קושניר)
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   המרכז הרפואי 'כרמל' מוביל במחקר ובחדשנות...
*   יחידת אישפוז חדשה לחולים המטולוגים...
*   מטופלי המערך האונקולוגי ב'רמב'ם הולכים...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים