חדש לקראת פסח:תעלומה בעקבות הטמפלרים : 'משחק בריחה' במושבה הגרמנית, מתחיל ומסתיים במוזיאון העיר. כתבה: רונית קיטאי. צילום: יפעת אשכנזי

משחק אינטראקטיבי, ברחבי המושבה הגרמנית בחיפה, מושק על ידי מוזיאון העיר חיפה (שדרות בן גוריון 11) לציבור המבקרים בחג הפסח. המשחק הוא ללא תשלום

פורסם ב: 11/04/2022 10:53

צילום : יפעת אשכנזי
מוזיאון העיר בחיפה משיק משחק חדש ברחבי המושבה הגרמנית – "תעלומה במושבה", חוויה מלאת הרפתקאות , בה נשלחים המשתתפים למשימה מיוחדת במטרה לגלות מסר סודי.האם תצליחו לפענח את הצפנים ולפתור את התעלומה?

זו הזדמנות לשתף את כל בני המשפחה במשחק השולח אתכם לצאת למשימה משפחתית וכך להסתובב ולהכיר את הסימטאות של המושבה הגרמנית ותרוויחו מסע מאתגר ומלא במסתורין. תקבלו רמזים שונים הפזורים במבנים של המושבה , והם ייסעו לכם לפתור תעלומה סודית שהתרחשה בימי ביקורו של הקיסר האימפריה הגרמנית ומלך פרוסיה, וילהלם השני ורעייתו, הקיסרית אוגוסטה ויקטוריה, בארץ בשנת 1898.

בדרך תעברו 11 תחנות, כאשר התחנה הראשונה היא מוזיאון העיר חיפה בשד' בן גוריון 11. בין התחנות תערכו היכרות עם ביתו של רופא המושבה ד'ר שמידט שאגב כיהן גם כסגן קונסול בריטניה בישראל. את המסעדה הטמפלרית הראשונה בארץ של משפחת פרוס, תבקרו גם בביתו של סר לורנס אוליפנט שפעל למען רעיון האוטונומיה ליהודים בארץ ישראל ובכלל לא היה טמפלרי.

באותה הזדמנות תהיו גם בבית יעקב שומאכר ממתיישביה הבולטים של המושבה, ובבית משפחת דיק שייבא ציוד חקלאי. תכירו גם את בית הקיץ של פרידריך (פריץ) קלר, סגן קונסול פרוסיה בחיפה ונציג הדואר האוסטרו־הונגרי בעיר, שהיה מראשוני המתיישבים הטמפלרים בחיפה וחלוץ המתיישבים על הר הכרמל ותרחיקו עד למפעל לייצור סבון משמן זית, שהקים אנדריאס שטרובה בחצר ביתו, שהיה מגולות הכותרת של המושבה. תחנה נוספת תוקדש לביקור הקיסר ולציר המושבה הגרמנית עצמה.

הפעילות מסתיימת בחצר מוזיאון העיר, בעמדת צילום ייחודית שהוקמה לטובת המשפחות. הסיור עצמאי, כמשחק אינטראקטיבי מהטלפון הסלולרי, ללא תשלום.

לאחר חג פסח יוצג במוזיאון העיר סרט אנימציה משעשע המספר את סיפורם של הטמפלרים בחיפה באמצעות דמותו של בן קהילת הטמפלרים, גוטליב שומאכר, מן האנשים המוכשרים ביותר שפעלו אי-פעם בארץ-ישראל בתחומי ההנדסה, המדידה, התכנון והמחקר הארכאולוגי והטופוגרפי. את הפרויקט מלווה פרופ' יוסי בן ארצי מאוניברסיטת חיפה, מראשי המאבק לשימור המושבה הגרמנית המתמחה בהיסטוריה המקומית של העיר.


סיפורם של הטמפלרים ושימור המושבה הגרמנית מהווים את הרקע לפעילות ענפה שפיתח מוזיאון העיר חיפה בימים אלה ומהווה חלק מפרויקט פיתוח תערוכת קבע וחצר פעילה על סיפור הטמפלרים הנמצאים בתכנית העבודה של המוזיאון .

''מוזיאון העיר' שהוא המוזיאון ההיסטורי של העיר חיפה, שוכן בקצה המושבה הגרמנית, במתחם הכולל שני נכסים היסטוריים מתקופת הטמפלרים, אשר עברו שיקום ושימור יסודיים בשנת 2000. סיפורם של הטמפלרים – קבוצה של מתיישבים נוצריים מגרמניה – שהגיעו לארץ עוד לפני שהייתה כאן מדינה מהווים אפוס מרתק ונדיר המתפרש מעל 150 שנה החל מהתקופה העות'מאנית, דרך השלטון הבריטי, ועד למאבק לשימור המושבה הגרמנית בימינו.

עינבר דרור לקס אוצרת ראשית מוזיאון העיר חיפה: 'מוזיאון העיר' הוא המבנה הראשון שבנו הטמפלרים בארץ הממוקם בקצה של המושבה הגרמנית, מבקש להפוך את נושא הטמפלרים לנושא מוביל בחוויית הביקור בו. משחק הבריחה וסרט האנימציה שאנחנו משיקים ערב חג הפסח, הם רק מתאבן ראשוני שמבשר בהמשך על אלמנטים רבים נוספים הן בתוך המוזיאון והן במרחב העוטף אותו. כבר כעת התחנה האחרונה של המשחק הממוקמת בחצר המוזיאון מהווה עמדת צילום משפחתית וכולם מוזמנים להצטלם ולהשתתף בהרפתקה שבישלנו להם'.

מרחב הבריחה וסרטון האנימציה הופקו בסיוע המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל.


מצ"ב סרטון שצולם ע'י הדר לנסברג ושלומי ראובן :

https://youtu.be/xjbSNSjE9sc
מפה של מרחב הבריחה תעלומה במושבה. צילום: יח'צ

צילום: יפעת אשכנזי

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור תיירות :
*   מה הסיבה שאנשי עסקים ועוד נראים לאחרונה...
*   איזו 'תחושת בטן' היתה לשחקנית אודיה...
*   מיזם תיירותי דיגיטלי חדש: הושקה 'הדרך...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים