שלושת המצויינים: הטכניון, רמב'ם ו-MIT מחברים את הרפואה לעולם הביג-דאטה ב'דאטאתון' . כתבה: רונית קיטאי. צילום: יוסי ויינר

רפואת העתיד: ניבוי מבוסס מידע. ה'דאטאתון' התקיים בהשתתפות 50 סטודנטים ובמקום הראשון זכתה קבוצת Stem Cells, שהציגה מודל לניבוי מוקדם של זיהומים בדמם של מושתלי מח עצם. הסרטון בסוף הכתבה

פורסם ב: 10/04/2022 19:28

מקום ראשון. צילום: יוסי ויינר
הטכניון קיים תחרות לפיתוח מבוסס-מידע (דאטאתון) בהובלת מרכז טכניון-רמב'ם לבינה מלאכותית ברפואה. התחרות התקיימה בפקולטה להנדסה ביו-רפואית כיוזמה משותפת של הטכניון, רמב"ם ו-MIT. השתתפו בה 50 סטודנטים מפקולטות שונות בטכניון, שפיתחו טכנולוגיות שונות הקשורות בניתוח מידע רפואי. את הסטודנטים ליוו 20 מנטורים מהטכניון, מרמב'ם ומהתעשייה.

הצוותים התבקשו לפתח מודלים המבוססים על למידה חישובית לפתרון אתגרים קליניים העולים מהשטח, כלומר מהרופאים בבית החולים. לרשות הסטודנטים הועמד מידע מותמם (אנונימי) על גבי ענן מאובטח, שאיפשר להם לנתח אותו באופן ממוחשב כדי להציג קשרים ומסקנות.

גמר התחרות וההכרזה על הקבוצות הזוכות התקיימו במסגרת כנס ההשקה של מרכז טכניון-רמב'ם לבינה מלאכותית ברפואה (CAIH) - מרכז חדש המשותף לטכניון ולקריה הרפואית רמב"ם. המרכז, ראשון בישראל ומהראשונים בעולם מסוגו, יפתח מערכות לומדות וטכנולוגיות מתקדמות בבינה מלאכותית לניתוח מצבו של המטופל. הכלים שיפתח יסייעו לרופאים לבחור, בזמן אמת, את הטיפול הרפואי המתאים והמדויק ביותר לחולה. כלים אלה יתבססו על ניתוח מורכב ומהיר של כלל המידע הרפואי הרלוונטי שהצטבר במאגרי ביג דאטה במשך שנים.

כל אחת משמונה הקבוצות שהשתתפו בתחרות עבדו על אחד מארבעה אתגרים שהציעו רופאי רמב'ם. לדברי ד'ר דני איתן מרמב"ם ומהפקולטה לרפואה ע'ש רפפורט: 'הרופאים הביא את הידע הקליני ואת הצרכים של המערכת הרפואית, והסטודנטים והחוקרים מהטכניון הביאו את יכולותיהם בבניית אלגוריתמים ובניתוח ביג-דאטה, הכול כדי לנסח פתרונות מיטביים'.


במקום הראשון זכתה קבוצת Stem Cells, שהציגה מודל לניבוי מוקדם של זיהומים בדמם של מושתלי מח עצם. בקבוצה חברים עומר שובי, תם יובילר, אורן פלוזניק, יואב דניאלי, יותם מרטין, ניצן דהן, שובל זנדברג. את הקבוצה הנחו איתן כץ, ישראל הניג ואסף מילר.

במקום השני זכתה קבוצת Birth, שהציגה מודל לניבוי מותאים-אישית של משקל הלידה על סמך נתונים קליניים ולידות מוקדמות. בקבוצה חברים אנסטסיה קוזנצובה, אלון הכהן, נועם קידר, רותם שפירא, גליה סגל ושירי פיסטל. את הקבוצה הנחו מרי-לאורה צ'רפינון, פייר אובלין ורון בלוססקי.

במקום השלישי זכתה קבוצת COVID-19, שהציגה מודל לניבוי מוקדם של החלמה ושל מספר ימי הנשמה בקרב חולי קורונה. חברי הקבוצה הם יותם גרנוב, מיכל יעקב, הדר גוטמן, אלון צייזל, אופק אברהם, גל אבינרי וחגי מיכאלי. את הקבוצה הנחו עינת בורוכוביץ' ודני איתן.

הטכניון ויחידות ה-IT בראשות שרה צפריר והאפידמיולוגיה ברמב"ם עבדו יחד כדי להקצות למשתתפים תשתית ענן ומאגרי מידע מאוגמים מכמה מחלקות ברמב"ם.

חברי הצוות המארגן של התחרות היו: ד'ר יואכים בהר מהטכניון, ד'ר דני איתן מהטכניון ומרמב"ם, ד'ר רונית אלמוג מרמב'ם, פרופ' לאו אנתוני צ'לי מ-MIT וד'ר יונתן סובל מהטכניון. האירוע נתמך גם על ידי שותפים באקדמיה ובתעשיה ובהם Roche, GE Healthcare ויוזמת בריאות האדם בטכניון (THHI).

בצילום: הסטודנטים הזוכים במקום הראשון. מימין לשמאל: ד'ר דני איתן, ד"ר רונית אלמוג, ד"ר יואכים בהר, המנחה איתן כץ, הסטודנטים הזוכים (בחולצות לבנות) ופרופ' לאו אנתוני צ'לי. צילום: יוסי ויינר

לסרטון הקליקו כאן:

https://www.youtube.com/watch?v=B5avcaDX6hc


( דורון שחם)
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור מפגשים :
*   חזר הערב מרומא שופט הכדורגל הבינלאומי...
*   בימים אלו פורש לגימלאות פרופ' אלי...
*   אות אביר איכות השלטון הוענק לפרופ'...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים