ליל השביעי בנובמבר' מאת זאב פרידמן. הוצאת 'פרדס'. כתבה: רונית קיטאי

רומן מותח על חיי הקהילות היהודיות תחת השלטון הקומוניסטי וגיבור יוצא דופן בכל כוחות על לראיית העבר, שנכתב ע'י זאב (ולדימיר) פרידמן ז'ל שנולד בברית המועצות לשעבר ונפטר בגיל 49. הוא השאיר אחריו יומן סודי שתורגם לעברית וראה אור בזכות אמו שנותרה אלמנה ואם שכולה. מי היה זאב פרידמן ז'ל רב הכשרונות?

פורסם ב: 10/04/2022 13:02

'ליל השביעי בנובמבר' מאת זאב פרידמן. הוצאת 'פרדס'
זאב פרידמן המנוח היה במשך 20 שנה נגן הסינפונייטה באר שבע. הוא היה מוכשר בכל דבר בו עסק, כמוזיקאי, כמורה מוכשר וכסופר. לפני 12 שנים הוא נפטר והשאיר אם שבורה שבנה היחיד היה כל עולמה.

לפתע הפך הספר לכל כך עכשווי בגלל המלחמה המתחוללת באוקראינה. הרומן מוקדש להתעוררות התודעה היהודית בתנאי המציאות הסובייטי אך כאמור רק לאחרי מותו נמצאו כתבי היד אותם העלה על הנייר בסתר וכך התגלה גם כסופר כשרוני. ספרו זכה לשבחיהם של סופרים מוכרים וראה אור בשפת המקור (ברוסית) חמש פעמים (בישראל, רוסיה, אוקראינה וארצות הברית), וכעת יוצא לאור לראשונה בתרגום לעברית.

את הרעיון המרכזי הגדיר פרידמן: 'אני, הדרך שלי לבית הכנסת, ליהדות, לאלוקים'. את הדרך המרתקת, מלאת התלאות והייסורים, עושה הגיבור תוך עימות מתמיד עם כוחותיהם האפלים של ה-KGB. בצעירותי הייתי אידאליסט. חייתי בשני עולמות שונים: בעולם של אידאלים שהיה מורכב ממוזיקה רצינית, מספרות יפה, מאמנות פלסטית מופלאה ומרעיונות נשגבים על הטוב, על האהבה והאחווה בעולם המעשי, ריאלי, שנראה לי לרוב מפחיד, עוין, אפור, מדכא , עולמם של הכרזות האדומות, של הפרצופים המרובעים על הפלקטים, של התורים הארוכים, של החשיבה האחידה הכפויה ושל ייאוש ללא מוצא.

למדתי בקונסרבטוריון שהיה עבורי, מלבד מקור לרכישת מקצוע, גם אי של הצלה בביצה האפורה הסובייטית, אי שהתנגנה בו מוזיקה ושלטה בו הרוחניות...'

כותבת עליו גינה בלייך:

'הפרוזה של זאב פרידמן משאירה רושם עמוק של שיחת נפש עם אדם חכם, עמוק וכן, הניחן בחוש סגנון ובהומור עדין. המורשת הספרותית שלו , רומן ליל השביעי בנובמבר, הסיפורים, היומנים, כתיבתו על אקטואליה ,יוצרת תחושה של אנושיות מלאת עוצמה, וחן שובה לב של אישיות המחבר. בה בעת, עולמו של זאב פרידמן מלא דרמה ולעתים טרגי.

הגיבורים שלו עומדים לעתים במצב הלא פשוט של בחירה פנימית הנכפית עליהם דרך ההיתקלויות עם המציאות המכוערת של החיים החברתיים והפוליטיים, עם הצורך בהגדרה עצמית ובמאבקים שונים. זאב פרידמן מפתח את דיוקן הגיבור שלו על רקע התקופה, מה שמאפשר לקשר את תפיסת העולם שלו עם השורה של אוסיפ מנדלשטם: 'נסו לקרוע אותי מהתקופה שלי...' נוכח נושאים אלה, נושא האהבה מתבטא ביצירותיו באופן רך ועדין יותר – זו תמיד חוויה טהורה, מייסרת. זאב פרידמן שולט לחלוטין במילה הכתובה. ביצירותיו נשמע קולו הייחודי של המחבר, העולה לעתים לאינטונציות של קפקא או בולגקוב, ונסמך על ניסיון הספרות הקלאסית'.

בפתיחה לספרו תמצאו פרק שלם אודותיו וכך התגלה כי מנעוריו ניהל יומנים, כתב שירים וסיפורים אך לא פירסם דבר מכל אלה. הוא נמשך ליהדות וקנה ספר של תנ'ך. למד עברית], ביקר בבית כנסת וחלם על עלייה לישראל. לאחר סבל וייסורים שהעבירו אותו בארץ הולדתו הוא עלה לארץ בשנת 1990 כשהוא ממשיך את הקריירה המוזיקלית שלו. הוא ניגן בתזמורת 'סימפונייאטה' והפך גם למרצה מצליח. הוא גילה רמה גבוהה של רוחניות והתגלה כבעל זכרון מבריק ועוד'.

ידידיו ועמיתיו העלו זכרונות קצרים המובאים כלשונם באות פתיח לספר. בין הכותבים שרה-אנה ברבש, אלן גרינפלד, יואל ליפשיץ, דורון סלומון, אלי יפה, ירון טראוב, מיכאל וולפה וגם אמו של הסופר, ריטה פרידמן.


הספר מכיל 295 עמודים ומחירו 88 ש'ח. הוצאת 'פרדס'.

ניתן לרכוש את הספר בקישור:

http://www.pardes.co.il/?id=showbook&catnum=978-1-61838-812-4
זאב (ולדימיר) פרידמן. צילום: אלבום משפחתי

זאב (ולדימיר) פרידמן. צילום: אלבום משפחתי

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   'אלי שלומיאלי' מאת אלינור חורי זיסברג...
*   'שלושה זוגות נעליים' מאת עידית פיס-פריד...
*   'סערת עלי, ארצי' אירועים שהסעירו את...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים