''הורות אינטימית' - העצמת הורים בקבוצות ייעוץ מאת ציפורה שכטמן . הוצאת 'צמרת'. כתבה: רונית קיטאי. צילום: דן שכטמן

פרופ' ציפורה שכטמן שזהו ספרה הרביעי במספר, כותבת על העצמת הורים בקבוצות ייעוץ. הספר מביא מחקר רציני ומעמיק על יחסי הורים-ילדים שיגרום להורים לראות את ילדם בצורה שונה לחלוטין ואילו מטפלים ילמדו גישה יעילה יותר לעבודה עם הורים. פרופ' ציפורה שכטמן היא שם דבר בעולם בתחומה ועל מי שצילם אותה אין צורך להרחיב. זהו אכן פרופ' דן שכטמן חתן פרס נובל

פורסם ב: 03/04/2022 06:35

'הורות אינטימית' מאת פרופ' ציפורה שכטמן. הוצאת צמרת.צילום: פרופ' דן שכטמן
פרופ' ציפורה שכטמן חוקרת ומומחית בינלאומית בייעוץ/טיפול קבוצתי. בעבודתה, משלבת הנחייה והדרכה של הורים וילדים, עם מחקר רב ממדים בתחום הקבוצות.

הספר מציע תובנות ועצות ליצירת הורות המבוססת על יחסים אינטימיים. הורות כזו מתחילה בהעצמת ההורה, המשכה בהבנת ההורה את עולמו הרגשי ותוצאותיה, בהתייחסות אמפתית, מעצימה ואוהבת של הילד.

'הורות אינטימית: העצמת הורים בקבוצות ייעוץ', נכתב בצל הקורונה, תקופה בה הורים היו מאותגרים ביותר מול ילדיהם. הורים נראו חסרי אונים ולחוצים כי תופעה כזאת לא חוו קודם לכן. הם ביקשו הדרכה ועצה, וגם קיבלו אותה.


למה הכוונה בספרך לנושא כללים וחוקים?

'אני מתכוונת לשמירה על שיגרה וגבולות, שכר ועונש. ספר זה שונה בכך שהוא מציע דרך חיים המבוססת על קירבה, חיבה ואהבה, או אינטימיות בין הורים לילדים. כדי להגיע לקרבה רגשית הורים צריכים להיות מחוברים לרגשות של עצמם, מודעים למניעי התנהגותם, ולרצות לחולל שינוי'.

מה מצפים מן ההורים במקרה זה?

'ההורים הם שנדרשים לעבור מסע אל עצמם. זהו מסע העובר דרך העצמת ההורים, פיתוח אמפתיה והבנה עצמית, וזיהוי פתרונות לשינוי. קבוצת ייעוץ/טיפול מהווה מסגרת אידאלית לפיתוח היכולות האינטימיות של הורים: בקבוצה הורים נדרשים להכיר את עצמם באווירה מחבקת ומקבלת והם לומדים להכיר את ילדיהם באופן אמפתי, כשהם מזהים דרכי התמודדות יעילות, תוך בנית אמון ביכולות של עצמם, ותפיסה מאוזנת של קשיי הילדים'.

יש איזה מקרה מיוחד שאת יכולה לשתף אותנו?

'כך השיב הורה לילד עם הפרעות קשב וריכוז על השאלה, מה השתנה בו בעקבות ההשתתפות בקבוצה: 'המקרה הבא מדגים את כל התורה שלמדתי. בעבר הייתי נרגז, רב אתו בכל פעם שלא עשה מיד מה שביקשתי, ומעניש אותו. אתמול קראתי לו למקלחת וכרגיל הוא לא הגיע. במקום לצעוק, ניגשתי אליו, נגעתי בכתפו, התנצלתי שאני מפריע לו באמצע המשחק, ואמרתי לו שאחכה לו במקלחת. הוא הגיע מיד'.

אכן דוגמא מרגשת המתארת בצורה כה נכונה שינוי גישה של הורה כדי להשיג תוצאה שתטיב עם שני הצדדים.

גילוי נאות: את התכשיטים שיצר פרופ' דן שכטמן לרעייתו פרופ' ציפורה שכטמן, ראיתי בעת שהגעתי לפני שנים רבות לפקולטה להנדסת חומרים בטכניון כדי לראיין את מי שעמד בראשה ואז היה עדיין ד'ר דני שכטמן, שנים רבות לפני שהתפרסם כחתן פרס נובל, אך הבמה והפוקוס הוא כאן כולו על מחברת הספר ולכן אתמקד רק בה.

את 'הורות אינטימית' כתבה פרופ' (אמריטה) צפורה (ציפי) שכטמן מאוניברסיטת חיפה. היא נחשבת כמומחית בינלאומית לייעוץ וטיפול קבוצתי,. במשך שנים רבות היא עבדה עם ילדים, מתבגרים והורים, הכשירה דורות של מטפלים קבוצתיים וגם כיום עוסקת בהכשרת מטפלים, באוניברסיטת תל אביב, בשירות הפסיכולוגי (שפ'י) בניצן-המרכז הארצי ללקויות למידה, ובחו"ל. הורות אינטימית הוא ספרה הרביעי . פרופ' ציפורה שכטמן נשואה לפרופ' דן שכטמן, חתן פרס נובל והם הורים לארבעה ילדים בוגרים. על ילדיה המוכשרים היא אומרת :'הם ההוכחה שהגישה המוצעת בספר זה נכונה'. את ימות השבוע הם מחלקים בין חיפה להרצליה.


מה אומרים על ספרה של פרופ' ציפורה שכטמן המכונה בפי כולם ציפי?

"שלא כמו ברוב ספרי הדרכת הורים, המכילים מתכונים ומרשמים ל'תיקון' הילד, פרופ' שכטמן מביאה את גישתה הייחודית, המבוססת התמקדות בהורה וביחסיו האינטימיים עם הילד כבסיס לצמיחתו כאדם. בדגש על אמפתיה ותפיסה הומניסטית, ובשילוב עם מתווה לייעוץ קבוצתי להורים נבוכים ולחוצים, הספר מלמד בהצלחה רבה כיצד ניתן לשלב רגישות, סמכות ותמיכה הורית על-מנת לקדם הורות יעילה".

פרופ' עזי ברק, פסיכולוג קליני, אוניברסיטת חיפה


"ספר זה מציע להורים מסע קבוצתי מרתק ומחזק בעקבותיו הם יראו את ילדם ואת עצמם באור חיובי יותר. התהליך הטיפולי מעוגן היטב בספרות ומתובל באין ספור דוגמאות, אשר יאפשרו להורים להבין שהם אינם לבד בסיפור הזה. למטפלים מוגש תיאור תהליך מבוסס ידע, מחקר וכלים טיפוליים, על ידי מחברת חלוצה בתחום הטיפול הרגשי והקבוצות, אשר הביאה את המיקוד הרגשי לניצן".

ד"ר מלי דנינו, מנכ”לית ניצן


"ספר הדרכה זה, העוסק בקבוצות ייעוץ לפיתוח הורות אינטימית, מיועד להורים, אנשי חינוך ואנשי מקצוע טיפוליים כיועצים חינוכיים, עובדים סוציאליים, מטפלים באמנויות ופסיכולוגים. הספר נכתב על-ידי קלינאית וחוקרת מובילה בתחום, בארץ ובעולם. ייחודו של הספר הנו בהזמנה לדרך חיים – בה היחסים בין הורים לילדים מבוססים על קרבה רגשית, על שפה רגשית, על הבנה רגשית על אמון ונאמנות. הספר מציע דרך ייחודית ויעילה שתוצאותיה נבחנו במספר רב של מחקרים אמפיריים".

פרופ' מיכל אל-יגון, החוג לייעוץ חינוכי וחינוך מיוחד, בית הספר לחינוך, אוניברסיטת תל-אביב.


"מפגש קבוצתי עם הורים מזמן להם צלילה עמוקה לתוך ים גועש של צרכים, התמודדויות, אתגרים וקשיים המעצבים את ההורות שלהם. בתוך הים הזה מהווה תפיסת העולם של פרופ' שכטמן - מגדלור. קווים ברורים מנחים את ההולך בדרך והוא מוזמן לעלות על שביל של שיח רגשי - פתוח, כן, אוהד ומקבל. המיקוד במצבו הרגשי של ההורה, ממקום חומל ומחבק, מאפשר יציאה לדרך חדשה, המובילה ליחסי קרבה עם בני משפחתו".

דורית טלאור, מנחת קבוצות


את הספר הקדישה פרופ' ציפורה שכטמן 'לילדיי: תמר, רות, אלה ויואב אשר לימדו אותי על הורות יותר מכל ספר, וגדלו להיות הורים מופלאים. ולאישי דן- שותפי לדרך בצמיחתם - גאים בכם'.

תמונת עטיפה: istockphoto.com

הוצאה לאור והפצה: ראובני ספרי צמרת

הספר מכיל 205 עמודים במחיר 98 ש'ח. הוצאת 'צמרת'.

www.netbook.co.il
הורות אינטימית מאת ציפורה שכטמן. הוצאת צמרת

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   'אלי שלומיאלי' מאת אלינור חורי זיסברג...
*   'שלושה זוגות נעליים' מאת עידית פיס-פריד...
*   'סערת עלי, ארצי' אירועים שהסעירו את...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים