המילה 'מהפך' מתאימה למה שקורה במוזיאון הימי הלאומי בחיפה שממנכ'ל יותם יקיר. המוזיאון נמצא בדרך אלנבי 198 חיפה. כתבה: רונית קיטאי

על חידושים רבים ואטרקטיבים, תערוכות ומתחמי פעילות חדשים סיפר הבוקר במסיבת עיתונאים מנכ'ל מוזיאוני חיפה יותם יקיר. השתתפו אוצרת המוזיאון הימי הלאומי עדי שלח, דוברת מוזיאוני חיפה עינת כהן ועוד. נערך סיור על כל שלושת קומות המוזיאון הימי. הקהל מוזמן להגיע לחיפה וליהנות מחווייה לכל המשפחה והכניסה בחג פסח הינה חינם ,בחסות בנק הפועלים

פורסם ב: 29/03/2022 14:01

יותם יקיר מנכ'ל מוזיאוני חיפה במסיבת העיתונאים שהתקיימה הבוקר במוזיאון הימי הלאומי. צילום : רונית קיטאי
עוד היו שם מנהלת השיווק וקשרי חוץ יפעת שטרן-לוי, בר מדם ממחלקת האירועים, העוזרים המדעים של המוזיאון אורן כהן ואורית רוט-גייזר, מנהלת השימור רותי והצלם קובי דונר,עוד.

בחודשים האחרונים נפתחו שמונה תערוכות ומתחמי פעילות חדשים במוזיאון הימי הלאומי, כאשר הדגש הוא על פעילות לכל המשפחה, כדי שגם הילדים יהנו ביחד עם ההורים. שלושה מהמתחמים כבר נפתחים בימים אלה , לקראת חג פסח.

בעת הסיור נתקלתי בכיתות בתי ספר, בחטיבה של חיילים וחיילות ומן הסתם משפחות רבות יתחילו מעתה 'לעלות לרגל' למוזיאון הימי הלאומי, שהפך לראשונה מזה שנים למקום המושך קהל בשל האטרקציות שיש בו.

במהלך החג יתקיימו הדרכות מיוחדות בתערוכות וסדנאות יצירה ברוח החג, הכניסה למוזיאון לפעילויות השונות הינה ללא תשלום במסגרת 'שבת ישראלית' ובחסות בנק הפועלים, החל מה- 1 לאפריל 2022.

כידוע לקראת חג פסח מחדשים את הבית ו'מנקים' את כל מה שלא צריכים בו, וגם מפנים דברים מיותרים. במוזיאון הימי הלאומי בחיפה זהו חידוש מרענן המעורר התפעלות וזוהי הזדמנות לביקור במקום ובמיוחד לקראת פסח כאשר יפתחו שם שלושה מתחמי פעילות חדשים, בקומה השלישית של המוזיאון.

פעלו שמונה מתחמי פעילות חדשים ומיוחדים במוזיאון הימי הלאומי, וזאת זאת בצרוף למתחמי פעילות חדשים נוספים שנפתחו בחודשים האחרונים בקומת המבואה והקומה התחתונה במקום.

יותם יקיר אחד מהמנכ'לים המוכשרים שיש, מקבל מחמאות מקיר אל קיר על המוזיאון המחודש המאפשר למגוון קהלים בכל הגילאים ולכל בני המשפחה למצוא בו את כל מה שיאהבו וידבר אל לבם. כל מי שמבקש להעמיק בידע ובמחקר המוזיאון יש שם מוצגים מופלאים ונדירים ומידע מקיף. לאוהבים התנסות חווייתית מציע המוזיאון פעילות דיגיטלית אינטראקטיבית, משחקים, תחפושות, צילום, צפייה בסרטים ועוד.

תתחילו לזמר 'בוא אלינו אלינו אלינו לים'... כי הביקור במוזיאון המתחדש יאפשר לכם להתחבר אל הים ולהבין את המשמעות העמוקה שלו עבור בני האדם לאורך ההיסטוריה.תוכלו להתחבר למקום המהותי שהים תופס בזהות הישראלית, לגבש מודעות ואכפתיות לגבי סוגיית הבריאות האקולוגית של הים הניצבת לפתחנו.

למוזיאון הימי הלאומי חשיבות תרבותית ואמנותית רבה מאוד. במחסנים שלו נמצאים אוצרות לאומיים ומוצגים מרתקים מתחום הספנות, הארכיאולוגיה התת-ימית והאמנות העתיקה. אוסף המוזיאון הימי הגדול משקף את הכוח האדיר של הים בעיצוב החיים באגן הים התיכון במשך אלפי שנים. ישראל המודרנית, היא רק חולייה ברצף של היסטוריה זו. המתחמים החדשים במוזיאון יחד עם התערוכות החדשות עוסקים בכל אלה.

מפת האור

מפת ענק מאויירת ומוארת של תרבויות הים התיכון מקבלת את פני העולים לקומה השלישית במוזיאון. את המפה יצרה המאיירת איה גורדון נוי. המפה מתארת את התרבויות המרכזיות שפעלו בים התיכון לאורך כחמשת אלפים שנים. המפה מאפשרת לראות אותנו על פני הזמן, כתרבות אחת על פני רצף התרבויות שחיו באגן הים התיכון והטביעו בו חותם. המבקרים יוכלו לשבת מול המפה המוארת ולקבל הצצה ראשונה בדרכם לגלות עוד על אותן תרבויות בתערוכות המוצגות ברחבי הקומה, בעזרת משחק דיגיטלי שפותח במיוחד.
קפסולות הזמן

תערוכות מסקרנות ומפתיעות שמסתתרות בתוך תיבות בגדלים משתנים, אל חלקן ניתן להיכנס ואל אחרות להציץ. כמוסות הזמן מציגות לקהל כמה מהמוצגים הייחודיים ביותר במוזיאון ועוסקות בנושאים של אמנות הקבורה במצרים, התפתחות אמנות המיפוי וכלי זכוכית בעולם העתיק.

תמצאו שם מוצגים בכמוסות סירות קבורה, מסכות קבורה ואוסף נדיר בהיקפו של דיוקנאות קבורה מפאיום שבמצרים מהתקופה ההלניסטית־רומית, מפות ייחודיות ונדירות שנוצרו בתקופת הרנסנס באירופה, כלי זכוכית עתיקים בטכניקות הליבה והניפוח, ועוד.

מוצג מעניין במיוחד הן מומיות בנות אלפי שנים ממצרים העתיקה, אשר עליהם סיפר יותם יקיר מנכ'ל מוזיאוני חיפה כי במבצע מיוחד בשיתוף עם בי'ח רמב'ם הנמצא בקרבת המוזיאון ובעזרת מכונות MRI חדישות, נתגלו לראשונה, אחרי למעלה מ- 2000 שנה, בעלי החיים שנחנטו בתוכן. תודו שזו בהחלט תופעה מדהימה.הפסיפס ששומר מחדש

התערוכה החדשה המוקדשת לתל שיקמונה חושפת את הקהל לייחודו של האתר ולממצאי המחקר העדכניים לגביו. הממצאים מהתל פותחים חלון הצצה אל העבר הקדום של חיפה, שהייתה כבר בימי קדם מרכז של תעשייה ומסחר ימי. במסגרת התערוכה יוצג פסיפס שעבר שימור ועיצוב לעיני המבקרים במוזיאון במהלך החודשים האחרונים. צוות המוזיאון שיתף פעולה עם חוקרי המכון לארכיאולוגיה ע'ש זינמן באוניברסיטת חיפה כדי להביא לקהל תובנות חדשות בהקשרים הנוגעים לכרונולוגיה, לכלכלה, לאפיונים האתניים של תושבי המקום, ועוד.


בנוסף למתחמים אלו הנפתחים לראשונה לקהל לקראת החג, השתדרג המוזיאון הימי במתחמים חדשים נוספים, כולם בדגש על פעילות אינטראקטיבית למשפחות וילדים:

נמל־הבית

התערוכה מזמינה את המבקרים למרחב שכולו אהבה לים ומציגה ספינות בבקבוק ודגמי ספינות מרחבי העולם שיצרו ימאים. , בנוסף יוצגו סרטים על הפעילות המחקרית הענפה שמתקיימת ממש בימים אלו בחיפה ובים התיכון בתחומי הביולוגיה והאקולוגיה הימית, הארכיאולוגיה התת־ימית, ועוד.


יצירת המיצב התאפשרה הודות לשיתוף פעולה עם גופי מחקר מרכזיים מאוניברסיטת חיפה, ביניהם בית הספר למדעי הים ע'ש ליאון צ'רני, המרכז הישראלי לחקר הים התיכון, המכון ללימודי ים ע'ש רקנאטי, מעבדת יעקב יק כהנוב למחקר כלי שייט עתיקים, ומעבדת רילוב, חקר ימים ואגמים לישראל.

עמדה דיגיטלית בחלל שתבקש מהמבקרים להשמיע את קולם בסוגיות סביבתיות שעל סדר היום הציבורי עד כמה אנחנו מוכנים להקצות חופים ומשאבים להקמת שמורות טבע ימיות, מה עמדתנו בנוגע לבנייה על קו החוף? עד כמה אנחנו מוכנים לצמצם שימוש בכלים חד-פעמיים ולהפחית הזמנת מוצרים מעבר לים על מנת לצמצם את תנועת אוניות המכולות המזהמות?


ימאים צעירים

מתחם של עמדות משחק בתערוכת הימאות העברית יאפשר להכיר את עולם השייט ולהתנסות במגוון מיומנויות שייט , ביניהן תקשורת באמצעות דגלי קוד וסימוני אורות, העמסת ספינה במכולות, זיהוי חלקי הספינה והיכרות עם כלי שיט, ומשחק הצוללות המפורסם בקנה מידה גדול. המתחם הוקם בסיוע המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל

פיראטים. בין אמת לאגדה

אין ילד שלא רצה להתחפש לפיראט בשלב זה או אחר בחייו אבל אנחנו אחרי פורים ומתקרבים לפסח. אז מה קורה לתערוכת הפיראטים האהובה שמוצגת שם? אצרו אותה מחדש והתודה לעדי שלח אוצרת המוזיאון, וכך היא והפכה אותה לתערוכה פעילה המיועד לכל בני המשפחה.

התערוכה עוסקת באחד הנושאים המלהיבים והמרתקים הקשורים לים שזה עולמם של הפיראטים. מה אנחנו יודעים באמת על חייהם ? מה הייתה מציאות חייהם ומה הינו פרי הפנטזיה והדימיון? התערוכה מציגה חרבות, אקדחים ורובים שהיו בשימושם של הפיראטים, דגמי אוניות, ציורים ועוד, וחושפת טפח מחייהם האמיתיים של הפיראטים : דמויות של פיראטים ופיראטיות מפורסמים, סוגיי הפיראטים השונים שפעלו בימים ובאוקיינוסים, האוניות וכלי הנשק שבהם השתמשו;,המזון שאכלו, אורח חייהם וכללי ההתנהגות על הסיפון, דרכי חלוקת השלל ועוד.

פרק מרתק בתערוכה עוסק בפיראטיות המודרנית, שמתרחשת כאן ועכשיו באזורים שונים בעולם שבהם חלה התרופפות של השלטון המקומי. התערוכה כוללת עמדות אינטראקטיביות של קריאה, התחפשות ומשחק, וכן צפייה בסרטי פיראטים.

הצילו !SOS

תערוכה פעילה לכל המשפחה בה המבקרים יגלו, יחקרו ויכירו מחדש את עולמו המופלא של הים: להקשיב לקולם של הלוויתן ושל הכריש, ללמוד כיצד ניווטו ספנים את דרכם בלב ים ואיך התמודדו עם הסכנות ועם הפחד, להכיר את אלי ואלות הים הקדמונים, ואת גיבורי העל הימיים של תקופתנו ועוד.

בתערוכה משולבות עמדות משחק, התנסות ויצירה, שנוצרו בשיתוף עם 'קהילה ימית ראש כרמל' של החברה להגנת הטבע ו'אנשי הים התיכון' רשת ארצית של קהילות מקומיות הפועלת להקמת שמורות ימיות בים התיכון של ישראל. שותף לה גם אירגון 'יום כדור-הארץ הבינלאומי', שאחד מאפיקי הפעולה שלו הוא העלאת המודעות למשברים סביבתיים ועידוד לאקטיביזם באמצעות אמנות.

חצר הסיפון התחתון

החצר החדשה במוזיאון הוכשרה למשחק: בחצר מוצגים עוגנים עתיקים שנמשו מלב ים וללמוד כיצד סירה מצליחה לצוף על פני המים, להפשיל שרוולים ולחתור במשוטים, להיות רבי־חובלים ולסובב את הגה הספינה, ללמוד לקשור קשרים מיוחדים בחבל ועוד. חצר הסיפון התחתון הוקם בסיוע המועצה לשימור אתרי מורשת בישראלהמוזיאון הימי הלאומי, שד' אלנבי 198, חיפה
שעות פתיחה בחג הפסח :
ימי שישי וערבי חג 10:00-14:00
ימי שבת וחג 10:00-16:00
ימי חול המועד 10:00-18:00

לפרטים נוספים טל. 04-6030-800

לאתר:

www.hms.org.il
יותם יקיר מנכ'ל מוזיאוני חיפה במסיבת העיתונאים שנערכה הבוקר במוזיאון הימי הלאומי. צילום: רונית קיטאי

עדי שלח אוצרת המוזיאון הימי הלאומי. צילום: רונית קיטאי

צילום: רונית קיטאי

צילום: רונית קיטאי

מימין לשמאל העיתונאית רונית קיטאי עורכת אתר הסלבריטאים הארצי 'רינונים', דוברת מוזיאוני חיפה עינת כהן, מנ'כל מוזיאוני חיפה יותם יקיר. צילום :נטלי פינסקי

יפעת שטרן לוי מנהלת שיווק וקשרי חוץ במוזיאוני חיפה. צילום :רונית קיטאי

צילום: רונית קיטאי

צילום: ג'ני כצנר

צילום: רונית קיטאי

צילום: ג'ני כצנר

צילום: ג'ני כצנר

העיתונאית רונית קיטאי בעבר בין היתר גם כתבת ברשת מקומונים שהעורך הראשי שלהם היה באותם ימים יותם יקיר, כיום מנכ'ל מוזיאוני חיפה. צילום קובי דונר

מימין לשמאל עדי שלח, רונית קיטאי ויותם יקיר. צילום: קובי דונר

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור תיירות :
*   חברת ביטוחי הנסיעות 'פספורטכארד' משיקה...
*   תערוכת צילומים משותפת של תלמידי תיכון...
*   מה הסיבה שאנשי עסקים ועוד נראים לאחרונה...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים