שירות מהיר ביותר לאיבחון סרטן הריאות - בבי'ח 'כרמל'. כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלי דדון

מעל 70% מחולי סרטן הריאה מתגלים בשלבים מאוחרים מידי לטיפול וזקוקים כבר לניתוח. פרופ' יוחאי אדיר מנהל מכון הריאות ב'כרמל': 'בשירות האבחון המהיר שלנו בבית החולים,אנחנו מרכזים את כל הידע המקצועיות והטיפול המתקדם ביותר תחת קורת גג אחת, ויכולים תוך זמן קצר להגיע לאבחנה ולהציל חולי סרטן ריאות רבים'

פורסם ב: 27/03/2022 12:30

צוות אבחון מהיר סרטן הריאות. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל
מוסיף פרופ' יוחאי אדיר מנהל מכון הריאות במרכז הרפואי 'כרמל' מקבוצת 'כללית', מנהל המרפאה למחלות ריאה במחוז חיפה וגליל מערבי ב'כללית' ויו'ר איגוד הישראלי למחלות ריאה: 'אם יש לכם גורמי סיכון או אם אבחנו לכם נגע חשוד ואתם נמצאים בחשד או בסיכון לסרטן ריאה אל תהססו ואל תחכו. תגיעו מיד ל'כרמל' ותקבלו אבחון מהיר אם תוצאות ותוכנית טיפול מפורטת בתוך ימים בודדים, זה יכול להציל את חייכם'.

נכון להיום סרטן הריאה הוא גורם המוות מספר אחד מסרטן בישראל ובעולם בגברים ובנשים. מדיי שנה מאובחנים בישראל כ- 2,500 חולים חדשים בסרטן ריאה, וכ-1,300 חולים מתים מהמחלה. לאבחון המהיר יש משמעות על תוחלת החיים ועל קביעת הגישה הטיפולית. רוב החולים בסרטן ריאה מאובחנים בשלב מאוחר (שלב 4) שבו הגידול כבר מפושט, ונתון זה מסביר את שיעור ההישרדות הנמוך יחסית, העומד על כ-20% בתום 5 שנים ממועד האבחון.

בשירות האבחון המהיר ב'כרמל' חוברים יחד אנשי המקצוע הטובים ביותר מכל מקצועות הרפואה וביניהם מומחי מחלות ריאה, אונקולוגים, כירורגי חזה, מומחי דימות ורנטגן, וצוותי מעבדה וכולם דנים פרטנית בכל מקרה ומקרה כדי להגיע לאבחנה המקצועית המדויקת והמתואמת אישית לכל חולה וחולה.

פרופ' אדמונד סאבו מנהל המעבדה לפתולוגיה מעדכן כי באמצעות אבחון מולקולרי מתקדם הנמצא במעבדות כרמל יכולים מומחי ביה"ח להתאים לחולים מאובחנים ומתאימים תרופות אימונולוגיות וביולוגיות חדשניות המתאימות בדיוק אישי רק אליהם לטיפול בגן המחלה הספציפי הנמצא אצלם. ' זאת קפיצת מדרגה ביכולות הטיפול שלנו. במקום לתת תרופות כלליות למחלה כמו עד היום, אנחנו יכולים כעת להעניק טיפול תרופתי ממוקד ומותאם אישית לחולה '.

ד"ר אמיר אברמוביץ מנהל יחידת ריאות פולשנית במכון הריאות מסביר: 'גם בשלבי אבחון המחלה והנגעים החשודים נמצא כרמל בקצה הפירמידה באבחון המתקדם ביותר בישראל. אם פעם על מנת להגיע לנגע חשוד כדי לקחת ממנו ביופסיה למעבדה, היינו צריכים לחתוך ולבצע פעולות פולשניות בחולה. כיום אנחנו מצוידים ב'כרמל' בטכנולוגיית ניווט תלת מימד ה- CON BEAM CT החדישה מסוגה בעולם.

באמצעות ניווט ממוחשב המערכת מזהה ומסמנת את הגידול החשוד, ובונה לרופא מסלול הגעה מדויק לגידול בלי ניתוח ובלי תפרים. בפעולה קצרה בטשטוש בחדר פעולות, באמצעות ציוד אופטי מתקדם אנחנו מגיעים לגידול לוקחים ממנו דגימה למעבדה והחולה תוך מספר שעות משתחרר לביתו בלי כאבים בלי ניתוח ובלי אשפוז מיותר'.

בי'ח 'כרמל' הינו המרכז הרפואי המוביל והגדול מסוגו בישראל בתחום פעולות הברונכוסקופיה המתקדמות. והוא מקבל אליו לאבחון את המקרים המורכבים והבעייתיים ביותר לאבחון מכל רחבי הארץ. מכון הריאות והיחידה לרפואת ריאות פולשנית נבחרו גם כמרכז מצוינות ארצי של 'כללית'.

לאחר האבחון ובמידה והוחלט על ניתוח, כאן נכנסים לפעולה מומחי כירורגיית החזה של בית החולים,המצליחים בשיטות חדשניות לבצע ניתוחים זעיר פולשניים מתקדמים ביותר, להציל חולים רבים ולאפשר למנותחים להישאר עם כמה שיותר רזרבה נשימתית ואיכות חיים טובה יחסית למצבם.

ד"ר רונן גלילי מנהל היחידה לניתוחי חזה בכרמל מעדכן כי גם רובוט הניתוחים דה וינצ'י שנכנס לאחרונה לעבודה בכרמל מצטרף למלחמה ולטיפול בסרטן הריאות: 'יש לנו ניסיון רב של שנים בטיפולים ובניתוחים מתקדמים בחולים.
"אם פעם במרבית הגידולים היינו צריכים לנתח ולהוריד לחולה את כל האונה. כיום בשיטות ניתוח מתקדמות אנחנו יכולים להוריד רק חלק מהאונה ולהשאיר את החולה עם יותר רזרבה נשימתית, ובאמצעות חתך קטן של 2-3 ס'מ בלבד מה שנותן לחולה פחות טראומה פחות כאבים וסבל ופחות אשפוז בבית החולים'.

פרופ' אדיר מוסיף ומעדכן כי לאבחון המהיר יש השלכות קריטיות על מצב בריאות החולה, שכן גידול לא מאובחן, ממשיך לגדול במהלך החודשים שחולפים עד האבחון, ממשיך להתפשט ועלול להפוך את הניתוח לכבר לא רלוונטי. בישראל זמן ההמתנה הארצי הממוצע בין סימפטום ראשון לאבחנה ולטיפול עומד על 3-6 חודשים. בבריטניה הזמן הממוצע בין החשד הראשוני לאבחון עומד על 3 חודשים, ובארה"ב הזמן הממוצע לאבחון עומד על שישה חודשים.

כיום החולה הממוצע בישראל נאלץ להתרוצץ, במשך חודשים רבים בין מרכזים רפואיים ורופאים שונים שלא בהכרח מתקשרים ביניהם. מדובר באיבוד זמן יקר וקריטי עבור החולים, שכן כיום כל חולה חמישי נפטר לפני שהתחיל טיפול בסרטן הריאה.

אומר פרופ' יוחאי אדיר: 'המטרה שלנו היא לאפשר למטופלים להגיע לאבחון מוקדם כמה שיותר מהר כדי להציל חיים. כל איחור בזמן אבחון המחלה מקטין בעצם את סיכויי החיים של החולה. לשמחתנו צברנו כאן בכרמל ניסיון אדיר של עשרות שנים באבחונים טיפולים מתקדמים וגם בניתוחים. אם צריך אל תהססו. אם יש ספק אין ספק, תגיעו אלינו לכרמל לאבחון מהיר ומציל חייים'.

לאבחון המהיר בכרמל ניתן להגיע דרך הפניה של רופא המטפל או ישירות:

באמצעות טלפון למכון הריאות בכרמל לקביעת תור 04-8250517 או באמצעות המייל monshter_sharon@clalit.org.il

בפנייה למחלקת ניתוחי חזה בטלפון 04-8250646 או במייל ronenga@clalit.org.il
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   תערוכת 'האור שבליבי' מוצגת בימים אלו...
*   הכנס הבינלאומי המכוון של החברה לקריוכירורגיה...
*   במחוז חיפה וגליל מערבי של 'כללית' מוקירים...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים