ניתוח מפרצת חדשני שנערך במרכז הרפואי 'כרמל' מקבוצת 'כללית', הציל את חייו של מוטי שוורץ (61) תושב כרמיאל. כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלי דדון

לראשונה בצפון ביצעו מומחי כרמל ניתוח השתלה מורכב של סטנט חדשני במפרצת אבי העורקים החזי והבטני בקוטר של 65 מ'מ. הסטנט הייחודי הוזמן מאוסטרליה על פי מידותיו המדויקות של מוטי והציל את חייו. ד'ר עופר גלילי מנהל המחלקה לכלי דם בכרמל שניתח את החולה: 'אנו שמחים להצטרף לנבחרת מרכזי העל בארץ ובעולם ולהציע את השירות החדשני לכל מטופלי הצפון-במרכז הרפואי כרמל'. ד'ר האשם חאיכ מומחה כלי דם היה שם אף הוא

פורסם ב: 27/02/2022 17:23

ד'ר גלילי, ד'ר חיאכ ומוטי. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל
בצילום CT של מוטי שוורץ נראתה מפרצת אבי העורקים שלו כמו פצצה מתקתקת. 'היה ברור לנו שאנחנו חייבים לטפל בו במהירות כדי להציל את חייו'. אמר ד"ר עופר גלילי מנהל המחלקה לכלי דם במרכז הרפואי 'כרמל' מקבוצת 'כללית'.

מוטי שוורץ בן ה-61 עובד מזה 20 שנה כמלגזן בחברת 'טמבור'. הוא חייכן מלא שמחת חיים וכשהרופאים סיפרו לו שיש לו בבטן מפרצת מסכנת חיים הוא בכלל לא הבין מה הם רוצים ממנו. לדבריו: 'לא ידעתי מה זה מפרצת, לא הבנתי למה הרופאים מאוד לחוצים ומה דחוף להם לנתח אותי כל כך מהר ', מספר מוטי.

בישראל מתגלים ומטופלים בכל שנה 600 מקרים של מפרצת, והמומחים מעריכים כי יש עוד מאות מקרים בשנה אשר כלל לא מאובחנים. אחד מנפגעי המפרצת הידועים הוא הזמר אריק איינשטיין ז'"ל שנפטר בפתאומיות לפני מספר שנים עקב מפרצת באבי העורקים.

"מסביר ד'ר עופר גלילי: /אחת הבעיות המרכזיות במפרצת היא העובדה שהיא לא גורמת לכאבים והחולה בכלל לא יודע שיש לו מפרצת והוא נמצא בסכנת חיים'

מוטי הגיע לפני מספר שבועות לבדיקה שגרתית במרפאת כלי הדם של בי'ח 'כרמל' ב'מרכז חורב' שם גילו הרופאים בבדיקת האולטרסאונד מפרצת ענקית באבי העורקים שלו .

מסביר ד'ר עופר גלילי: 'גילינו אצל מוטי מפרצת ענקית בקוטר של 65 מ'מ שמתחילה מאזור הלב ויורדת לכיוון הבטן מה שמחייב טיפול דחוף בבעיה. מדובר בבעיה יחסית נדירה שיש כמוה מקרים בודדים בשנה ועד היום טיפלו בה רק בשני מרכזי–על רפואיים במרכז הארץ.הטיפול בחולים האלו הינו הליך מורכב ויקר הדורש מיומנות גבוה וניסיון הקיימים רק במרכזי על רפואיים מעטים בארץ ובעולם.

את הטיפול במוטי הוביל מנהל המחלקה לכלי דם בכרמל ד'ר עופר גלילי בסיועו של ד'ר האשם חאיכ מומחה כלי דם מהמחלקה שחזר לאחרונה מהשתלמות מקצועית בתחום השתלות התומכים באוניברסיטת מק'גיל במונטריאול קנדה.

לאחר ביצוע סיטי מדויק בכרמל נלקחו המידות והפרטים המדויקים של גודל ומידות המפרצת של מוטי וההדמיות נשלחו לחברת Cook באנגליה. שם תכננו המומחים את שתל הסטנט המדויק התפור על פי מידות המפרצת של מוטי, והתוכניות נשלחו למפעל הייצור באוסטרליה שם הכינו המומחים את השתל המדויק ושלחו אותו לביה"ח כרמל.

בחדר האנגיוגרפיה המתקדם של כרמל ובאמצעות צנתור בלבד החדירו ד"ר גלילי וד"ר חאיכ את הסטנט החדשני לאבי העורקים של מוטי. הסטנט החדש הקיף במדויק את אזור המפרצת שאיים להתפוצץ בכל רגע, חיזק וסגר את המפרצת וכך ניצלו חייו של מוטי .
הניתוח ארך כ- 3 וחצי שעות והוכתר בהצלחה. בבדיקת סיטי לפני השחרור הודגם תיקון מושלם של המפרצת ומוטי יכול היה לחזור ולחייך. למרות מורכבות התהליך לאחר 3 ימי אשפוז בלבד מוטי שוחרר לביתו והשבוע הוא חזר לעבודתו על המלגזה שהוא כל אוהב בטמבור.

" מדובר בהליך ניתוחי מאוד מורכב ויקר בעלות של כ 200,000 ₪ ואני שמח שהצלחנו באמצעותו להציל את חייו של מוטי " אומר ד"ר גלילי.
"במצב רגיל כדי להגיע ולטפל במפרצת ענקית כמו זו שאצל מוטי, היינו אומרים לפתוח את כל בית החזה והבטן של החולה ועם חתך ענק ומסוכן, לבצע את התיקון תוך סיכונים גדולים החלמה ארוכה וקשה, סכנה לזיהומים, וכאבים גדולים לחולה " מסביר ד"ר גלילי.

המחלקה הכירורגית לכלי דם בכרמל רואה ומטפלת בכ 11,000 מטופלים בכל שנה המגיעים ברובם דרך מרפאות החוץ של המחלקה בחורב ובמרכז זבולון. בנוסף מנתחת המחלקה כ 1000 מקרים מורכבים בשנה עם התמחות במפרצות באבי העורקים ובצנתורים מורכבים והיא נחשבת למרכז מקצועי ואיכותי מהגדולים והמובילים במדינה.

" החזון שלי הוא הפיכת המחלקה בכרמל למרכז מצוינות לניתוחי אבי העורקים. במטרה להיות מרכז רפואי מוביל בקנה מידה עולמי בתחום". מסכם מנהל המחלקה ד"ר גלילי .

ומוטי הוא כבר חזר למפעל צוחק בחיוך מלא עם החברים ואומר
"כבר יצא לי להיות בכמה בתי חולים בארץ ואף פעם לא הייתי בבית חולים מקצועי כמו כרמל. לא האמנתי שיש דברים כאלה ורמה כזו בארץ. איזה צוות מקצועי, איזה יחס איזה שירות. אני פשוט לא האמנתי. אני מודה מכל הלב לד"ר גלילי וד"ר חאיכ שהצילו לי את החיים, תודה רבה להם וכל הכבוד לבית החולים כרמל ", הודה בהתרגשות מוטי כשהוא חוזר לעוד סיבוב מדליק על המלגזה שלו בטמבור.
ד'ר חיאכ וד'ר גלילי. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל

המפרצת לאחר תיקון. צילום: אלי דדון

צוות מנתחי כרמל בחדר הניתוח. צילום: אלי דדון

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   שיתוף פעולה מתקיים בין המרכז הרפואי...
*   שבוע המודעות למניעת זיהומים צוין...
*   ד'ר עמית דמתי מונה החודש לסגן מנהל...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים