ראש המועצה האזורית חוף אשקלון לשעבר יאיר פרג'ון, החליט בגיל 68 לחזור למקורות כמורה דרך. מה הקשר לסרטו של אבי נשר? כתבה: רונית קיטאי

יאיר פרג'ון שנולד שלישי מבין 13 אחים ואחיות, הפך למדריך טיולי ג'יפים בירדן ובערבה הירדנית בחברת עמיאל-איוונטס

פורסם ב: 08/02/2022 09:53

יאיר פרגון. צילום: יח'צ
יאיר פרג'ון הוא איש של טבע, סביבה ואהבת ארץ-ישראל. ואיך כל זה קשור לעבר ההיסטורי של שבטי עם ישראל? האחים והאחיות שלו עסקו ועוסקים בתחומי הוראה וחינוך. הוא היה ממקימי חוגי סיירות במסגרת החברה להגנת הטבע, פרג'ון הוא בוגר לימודי ארץ ישראל וגיאוגרפיה במכללת בית-ברל .

הוא יזם, הקים וניהל בבית הספר שדה 'שקמים' באתר ניצנים הישנה במשך 25 שנה. שנים רבות עסק בהבאת סיפור הגבורה והטראגי של קרב-ניצנים מימי תש''ח, שבו הקיבוץ נפל ואנשיו הלכו בשבי המצרי. באותם ימים גונה הקיבוץ על כך. היה לו חשוב להציג את הסיפור האמיתי של קרב ניצנים ולתקן את העוול שנעשה לקהילה שלמה.בימים אלה יצא סרטו הקולנועי של הבימאי אבי נשר, תמונת-ניצחון, המביא את סיפורו של קרב ניצנים בתש'ח.

מאז ומתמיד היה יאיר פרג'ון מדריך ומורה דרך, במשך שנים עסק בפעילות סביבתית וחברתית תוך מאמץ להטמיע שינוי התודעה הציבורית וייחסה למרחבי נופי דיונות החול של מישור החוף. פעילות מתמשכת זו, הביאה בסופו של התהליך, את הפיכתו של מרחב חולות-ניצנים לשמורת טבע. הוא פיתח ענף שלם של טיולי לילה בחולות, ויזם פעולות זואולוגיות ואקולוגיות בחולות ניצנים. הוא אחראי על פיתוחו של 'שביל האור', הנפרש על פני 50 ק''מ מחוף זיקים לחוף ניצנים דרך רכסי גבעות הכורכר שבגבעות חוליקאת.

את דרכו הפוליטית התחיל כראש המועצה האזורית חוף אשקלון וכיהן בתפקיד זה במשך 11 שנים רצופות. בשנת 2011 נבחר על ידי העיתון דה מרקר להיכלל ברשימת 100 האנשים המשפיעים בישראל בתחומי- החינוך ובשנת 2014 נבחר ע''י עיתון גלובס במקום ה- 8 ברשימת 50 האנשים שעשו את השנה.

בשנים האחרונות, פרג'ון בחר תחום נוסף ומסקרן, טיולי ג'יפים בדרום ירדן בערבה הירדנית. יחד עם חברת עמיאל-איוונטס, העוסקת בהפקות וטיולי קונספט. יאיר פרג'ון מדריך טיולי-ג'יפים לאזורים המדבריים של ממלכת-ירדן. המתבצעים גם בקיץ וגם בחורף. מודל קלאסי למסע כזה יהיה מורכב מ- 10 עד- 15 ג'יפים.קיימת אפשרות להיכנס עם הג'יפ הפרטי לירדן או לשכור ג'יפ בירדן.


על המסלול: לאחר סידורי הגבול במעבר עקבה, עולם לרמת הרי אדום נוסעים אל שמורת וואדי-רם. נופי הבראשית ומרחבי חולות אין סופיים של סלעי אבן-החול הצבעוניים המענקים למקום מעמד מיוחד, להיכלל ברשימת השמורות מהיפות בעולם.

הלינה באוהלי מדבר מדוגמים, מעניקה למטייל תחושה עילאית של ראשוניות. מסע הג'יפים נמשך לפטרה האגדית. שם, בין מקדשי העיר הנבטית החצובים בסלע אבן החול האדומה, יחוש המטייל את עוצמת יופיו של הטבע, את אומנות האדם והמסתורין שאפפו את פטרה לאורך הדורות.
המסע משלב ביקור באחד מנחלי ארץ-מואב המושכים מים כל השנה. כמו נחל ארנון או בשמו המקומי ואדי אל מוג'יב. מסע הג'יפים ממשיך למרגלות הרי-אדום דרומה. שם במרחבי ים-הדיונות של חול מרהיבות, הנותנות למטייל תחושת מרחבי-מדבר אין סופיים. התחנה הסופית מעבר הגבול בעקבה.

לדבריו: 'כמורה דרך נדלקתי על ירדן עוד בימים שהייתי בחברה להגנת הטבע. מאחר ועד לפני שלוש שנים עוד כיהנתי כראש מועצה האזורית חוף אשקלון, הרי שאז לא היה לי זמן פנוי לתעל לתחום מרתק זה. כעת אני יכול להשקיע את זמני לטובת לימוד והדרכה בירדן, וארגון קבוצות מהארץ ותיירים מחו'ל לטובת הדרכות בירדן.

הטיול מתאים לכל הסקרנים שרוצים לדעת מה יש בצד השני של הבקעה, נכנסים לרכב ותוך שעתיים אתם במדינה אחרת, בדרום הירדן שיש לה קשר מיוחד עם שבטי ישראל . אומרים ששבטי ראובן, גד וחצי ממנשה ישבו שם בהרי מנשה ולא נכנסו לארץ ישראל"'.

Amiel Events מבית קבוצת התיירות הבינלאומית והמובילה Amiel Tours היא חברת פרימיום המתמחה בהפקת אירועים ייחודיים בסטנדרט הגבוה, החדשני והיוקרתי ביותר בעולם. בין השירותים הייחודיים שהיא פיתחה ניתן למצוא אירועי חברה מורכבים המשלבים מספר מוקדים ומתחמים, אירועי בוטיק למנהלים, פסטיבלי קונספט, כנסים וועידות, אירועי אוכל מתגלגלים המשלבים פוד טראקים עם טעמי העולם, חוויה מדברית יוצאת דופן של טיולי ג'יפים לירדן, אירועי שולחנות אבירים ושביל עמיאל – סיורים וטיולים מונגשים, המותאמים במיוחד לאוכלוסיות עם צרכים מיוחדים.
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור תיירות :
*   מה הסיבה שאנשי עסקים ועוד נראים לאחרונה...
*   איזו 'תחושת בטן' היתה לשחקנית אודיה...
*   מיזם תיירותי דיגיטלי חדש: הושקה 'הדרך...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים