'ציונות על רגל וחצי' מאת עופר בר יהודה. הוצאת 'מדיה 10'. כתבה: רונית קיטאי

עופר בר יהודה נולד ברמת גן למשפחה ציונית, אביו היה ממקימי שרות הביטחון, אשר פיצח את הקוד הבריטי והציל אוניות מעפילים, ביניהן חמש אוניות מעפילים בראש הנקרה. אמו היתה במחזור הראשון של הלוחמות בצה'ל.עם רקורד משפחתי שכזה הוא התגלה כגיבור כאשר רץ לחלץ קצין שעלה על מוקש ואיבד את כף רגלו. כתוצאה מכך גם עופר עלה על מוקדש ונקטעה לו הרגל. יש עוד המשך...

פורסם ב: 23/01/2022 18:45

'ציונות על רגל וחצי' מאת עופר בר יהודה. הוצאת מדיה 10
למרות שנפצע בשרותו הצבאי, ריסק את רגל ימין ואיבד את כף רגל שמאל, עופר עשה הכל כדי לחזור ולשרת בצה"ל כקרבי והצליח לשכנע בדרך שני רמטכ"לים. תכירו את סיפורו של עופר, דוגמא הרואית לניצחון של הנפש על הגוף.


עופר בר יהודה בן 66, גרוש, אבא ל-6 ילדים וסבא -16 נכדים, מתגורר כיום במושב פדיה. הוא עובד סוציאלי בעל שני תארים, פסיכותרפיסט, מגשר, מאמן אישי ומטפל בפוסט טראומה וחרדות.

לא היה קל להורים שלו לגדל אותו. הסיבה הוא היה נער היפראקטיבי וכתוצאה מכך 'נדד' (מילה עדינה ל'סולק') בין שלושה בתי ספר שונים. הוא גדל עם האחים שלו באותו חדר וסבור שהיתה לו ילדות מאושרת ברמת גן ובצופי רמת גן. בסופו של דבר הוא סיים את לימודיו בפנימיית 'הדסה נעורים' והתגייס להנדסה קרבית.

כטירון היה מצטיין, עבר מסלול פיקודי ושובץ כמשק חבלה בחטיבת הבקעה. האירוע ששינה את חייו אירע בערב פסח 1975 , אז חדרה חוליה של ארבעה מחבלים שחצתה את דרכה מירדן, כדי לבצע פיגוע בישראל. עופר וחבריו יצאו בעקבותיהם למרדף. כאמור אחד הקצינים שהיו נוכחים במרדף עלה על מוקש ואיבד את כף רגלו הימנית. עופר רץ לחלץ אותו ועלה על מוקש בעצמו ואומר: 'לא היססתי לשנייה ורצתי לחלץ את הקצין שהיה איתי ונקטעה גם לי הרגל ממוקש'.


עופר נפצע קשה, הוא חולץ בהליקופטר בין המוצבים בירדן, עד החילוץ הצליח להוריד את החגורה שלו וחסם לעצמו את העורקים ברגל ובכך הציל את עצמו בשטח. שני הפצועים קטועי הרגל שכבו יחד בבית החולים, זה לצד זה, במחלקה אורתופדית בהדסה עין כרם. בזמן שעופר שכב בבית החולים, בני משפחתו לא ידעו על עוצמת הפציעה.

בערב יום העצמאות שבועיים לאחר הפציעה הגיע לבקר במחלקה, הרמטכ'ל מוטה גור ז'ל. תוך כדי שיחה עם הרמטכ'ל עופר ביקש לדבר איתו בעזות מצח בארבע עיניים ואמר לו : 'אני לא מצטער שאיבדתי את רגלי אבל אני מצטער שאני לא יכול לחזור לצבא ואני מבקש את אישורך לחזור לשירות הקרבי'.

הרמטכ'ל התרגש מאוד ואמר לו: 'אתה מבין שאם היו עוד הרבה לוחמים כמוך המצב במדינה היה נראה אחרת' ונתן לו את המספר שלו בלשכה, לא בטרם אישר לו המשך שרות בצה'ל.

לאחר חצי שנה של טיפולים ושיקום בתל השומר, עופר בר יהודה התגייס וחוזר לשרות צבאי מלא כקצין נפגעים של הנדסה קרבית. עופר הצטיין בתפקידו ומונה כראש מדור פצועים, האחראי על כל מערך הטיפול של כל נפגעי צה'ל. לאחר מספר שנים השתחרר לטובת לימודי עבודה סוציאלית באוניברסיטת תל אביב. במהלך לימודיו פרצה מלחמת שלום הגליל, הוא התעקש לחזור כדי להשתתף במלחמה. לאחר מאבק קשה בכל הדרגים הצליח להגיע עד ללשכה של רפול ז'ל, הרמטכ'ל דאז, ושיכנע אותו להעניק לו אישור לחזור לגדוד 601 בתפקיד מ'פ, באזור ביירות.


איש לא ידע כי עופר קטוע רגל, הוא נשלח לביירות בלבנון, מצא את עצמו מתראיין לכתבה בעיתון הארץ כמ'פ מתוך ביירות ועם סיום המלחמה חזר לספסל הלימודים, התחתן, התגרש, והתגורר ביישוב מכבים, שם היה פעיל חברתי .

בין השנים 1989 ועד 2007 הצטרף לשורות מג'ב והמשטרה בתפקידי קב'ן קרבי (קצין בריאות הנפש) וכיועץ ארגוני ויצא לכל המבצעים והפעילויות עם יחידות מג'ב, בדגש על פעילות עם יחידת המסתערבים באיו'ש , דבר שסייע לו רבות בתפקידו כקב'ן, עד שהשתחרר בדרגת רב פקד.

עם שחרורו הפך למטפל בפוסט טראומה והלומי קרב והמשיך להציב לעצמו יעדים ומטרות שבהם חווה ניצחון של הנפש והרוח על הגוף: כך מצא את עצמו בגיל 55 בטיול של מספר חודשים בדרום אמריקה עם רגל וחצי, וכך רכב לאורך כל דרך המוות על אופניים. רק כשהגיע לארגנטינה ונקלע לסופת שלגים של שלושה ימים, נולד הרעיון של כתיבת ספר אוטוביוגרפי אשר קיבל את השם 'ציונות על רגל וחצי'.

את הספר הוציא לאור באמצאות הוצאת 'מדיה 10', כדי לתת השראה ודוגמא אישית, לכל מי שנכה, או עבר פציעה, כדי להוכיח שנפש מנצחת את הגוף ולא להיפך. בספרו החדש שם דגש על הציונות כדי לעודד בני נוער ואת הוריהם, לשרת במסלול קרבי כי עופר באמת מאמין באופטימיות , בניצחון הגוף ושציונות אמיתית זו אהבת המולדת ואהבת האדם.

186 עמודים - 79 ש'ח. הוצאת 'מדיה 10'.


את הספר אפשר לקנות ישירות מהסופר עופר בר יהודה וגם להזמין אותו להרצאה בהשראת הספר. עופר בר יהודה טל. 050-5526060.
עופר בר יהודה בשרות הצבאי מתוך האלבום המשפחת

עופר בטיול לדרום אמריקה על אופניים. צילום: אלבום משפחתי

לומד ללכת עם פרוטזה.צילום: אלבום משפחתי

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   'להתמודד מול הפחד' מאת קרן זקן בראשי...
*   'נסיכים ואמנים באיטליה' מאת אביהו...
*   'ואז אתה נגעת' מאת עירית פלינט בקר...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים