אם אשכחך אלכסנדרריה מאת ג'רמי דראס. הוצאת התאחדות עולי מצריים בישראל (ע'ר) ומשרד התרבות והספורט. כתבה: רונית קיטאי

'אם אשכחך אלכסנדריה' נכתב ע'י ז'רמי דראס שחיבר רומנים גרפיים ומוכר כעיתונאי שטח בעל מוניטין בצרפת. זהו ספר ראשון בעברית המספר בסגנון קומיקס על הגל הראשון של מעצרים וגירוש יהודים ממצרים, מתוך שלושה גלי הגירוש שחוו יהודי מצרים,תחום שטרם נחקר מספיק

פורסם ב: 20/12/2021 08:59

אם אשכחך אלכסנדריה מאת ג/'רמי דראס. הוצאת התאחדות עולי מצריים בישראל ומשרד התרבות והספורט
זהו רומן היסטורי-אוטוביוגרפי על מסעו של המחבר לאלכסנדריה, בחיפוש אחר שורשיו של סבו מוריס גיני שנולד באלכסנדריה, ונעצר בליל ה-14.5.1948 , היום בו הוכרז על הקמת מדינת ישראל. לאחר שנה וחצי בבית סוהר ללא עוול בכפו מלבד היותו יהודי, מוריס גיני גורש הישר מבית הסוהר לאנייה ואיתו אשתו.


זוהי חוויה קשה שמוריס גיני דחק עמוק בתוך לבו ומסרב לספר על כך לנכדו ז'רמי. אך זה האחרון מוצא לפתע מזוודה מלאה תמונות של סבו ומשפחתו באלכסנדריה של שנות ה- 40. הוא רוצה לדעת יותר אודות הסיפור של סבו ועל מוצאו שלו, ונוסע לקהיר ולאלכסנדריה.

זהו מסע אל העבר, מסקרן ומרתק המקיף ארבע ארצות. ז'רמי פוגש את ראשי הקהילה הזעירה , אנשי הדור של סבא מוריס , היסטוריונים מצריים ידועים, חוקרים, עיתונאים, וצעירים מצריים הצמאים לדעת יותר על הקהילה המפוארת שהייתה ומדוע היא נעלמה. במסעו הוא מגיע גם לישראל ומראיין את לבנה זמיר, ילידת מצרים ונשיאת הארגון הבינלאומי של יהודי מצרים (אשת חברה ידועה שהתפרסמה גם במתכוני בישול מדהימים.ר.ק.) שחוותה אף היא את טראומת הגירוש.

ז'רמי דראס גם נוסע לברלין כדי לפגוש חוקרת פלסטינית הבקיאה בנושא, ועם שובו לפריז הוא סוגר מעגל.
הספר 'אם אשכחך אלכסנדריה', הוא מעין כתבת שטח מרתקת, המשתרעת על 250 עמודים המוגשים בצורת קומיקס השובה את הלב ומושך לקריאה לילדים ומבוגרים.

ז’רֵמיִ דְרֵאסְ נולד בשנת 1982 בפריז שבצרפת , עובד ומתגורר בפריז. הוא בוגר בית הספר לאמנויות של העיר שטראסבורג שבצרפת. חיבר ואייר שני רומנים גראפיים בסגנון קומיקס: ״אנחנו לא ניסע לאושוויץ" בהוצאת Cambourakis 2011. והספר "בבל" בהוצאת Gallimard 2014. בד בבד , זֵ’רֵמיִ דְרֵאסְ יוצר וכותב מאמרים גראפיים קצרים רבים, לכתבי-עת נחשבים בצרפת - מתוך מסעותיו בטורקיה , עיראק , אתיופיה ועוד .

בספרו 'אם אשכחך אלכסנדריה', משלב ז’רמי דראס מקצוענות עיתונאית ולגלוג עצמי שובה-לב. כתבת שטח אמיתית שמעלה זיכרונות ועדויות, שהם חלק מההיסטוריה של עם ישראל, וחשוב לשמר אותם. גם זיכרונות של עולם ערבי קוסמופוליטי שאיננו עוד.

סיפור סבו של המחבר הוא סיפורם של עשרות אלפי יהודי מצרים שגורשו או נסו על נפשם בהותירם כל רכושם מאחור.

הספר 'אם אשכחך אלכסנדריה' יצא לאור בחודש נובמבר, שהוא החודש בו מציינים לפי החלטה שהתקבלה בכנסת ביוני 2014, "יום היציאה והגירוש של יהודי ארצות ערב". על פי אותו חוק, ב-30 בנובמבר בכל שנה, משרד החינוך מחוייב לעודד את בתי הספר הממלכתיים להעלות את נושא העזיבה והגירוש במסגרת הלימודים בבתי-הספר. "אם אשכחך אלכסנדריה" הוא אכן ספר שמומלץ להציגו בכל הכיתות, בבתי-ספר יסודיים ובתי-ספר תיכון ברחבי הארץ.

סיפורו של סבא מוריס, הוא סיפורם של כ-1300 יהודי מצרים שנעצרו יחד איתו ב-14.5.2021, נכלאו במחנה מעצר למשך כשנה וחצי, וגורשו מעל אדמת מצרים הישר מבית הסוהר לאוניה - בעל כורחם, משפחותיהם איתם - בהותירם מאחור את כל רכושם, עברם וזהותם. זהו הגל הראשון של גירוש ויציאה של כ-20,000 יהודים ממצרים, שרובם עלו לישראל. הם גם מהווים חלק מהעליה הגדולה של שנות ה-50, שחוו את יסורי הקליטה במעברות, אך תוך זמן קצר – בהיותם בעלי השכלה ודוברי 5 שפות – יצאו ממצב הפליטות, והפכו לחלק מעמודי התווך של מדינת ישראל.
אם אשכחך אלכסנדריה
מאת: ז'רמי דראס (JEREMIE DRES)
תרגום מצרפתית: דורית דליות
הוצאת התאחדות עולי מצרים בישראל
בתמיכת משרד התרבות והספורט

הספר מכיל 248 עמודים, 79 ש'ח. הפקת הספר בעברית: אילאיל הפקות תל אביב. הגהות: יוסף תם, עובדיה ירושלמי, יהודית אגוזי.
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   'דמוקרטיה דואבת' מאת דב בהט . הוצאת...
*   פוטו מלחמה מאת יהורם גלילי. הוצאת...
*   'אח חדש בבית' מאת שלום ומאיה ברכה. איורים:...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים