נחנך מרכז המבקרים ע'ש משה נובומייסקי במחנה העובדים של חברת האשלג בסדום. כתבה: רונית קיטאי. צילום: אופיר גולדשמידט, videole

90 שנה אחרי שנפתח לראשונה מחנה העובדים של חברת האשלג בסדום, ובהשקעה של 60 מיליון ש'ח, נחנך מרכז המבקרים ע'ש משה נובומייסקי שייסד את מפעלי האשלג דאז. מי הבכירים שהגיעו לטקס?

פורסם ב: 08/12/2021 11:03

צילום: אופיר גולדשמידט, וידאולן
מרכז המבקרים על שם משה נובומייסקי שבסדום הושק , בסיומו של שבוע המורשת תשפ'ב, שצוין במהלך חג חנוכה. את בנייתו של מרכז זה יזמה והובילה חברת ICL בשיתוף המשרד לירושלים ומורשת ,.

האתר מביא את סיפורו של החלוץ הציוני משה נובומייסקי, שהקים את חברת האשלג הארץ-ישראלית שהיתה לאבן יסוד בבניית התעשייה בארץ - ועד לתרומתה המשמעותית של חברת ICL כיום . השר למשרד ירושלים ומורשת זאב אלקין: 'המקום תמיד סיקרן אותי עד שפתאום התגשם פה חלום'. רביב צולר, נשיא ומנכ'ל ICL: כחלק מהאחריות שלנו, התחייבנו לשמור על מפלס האגן הדרומי של ים המלח שלא ירד'.

מרכז המבקרים ע'ש משה נובומייסקי בסדום, בשטח מחנה העובדים ששרידיו נותרו מאז במקום ,נקרא על שמו של משה נובומייסקי ז"ל מייסדה של חברת האשלג הארצישראלית, והוא כולל שיפוץ ושחזור המבנים, אוהלים ששימשו למגורי העובדים, חדר האוכל והמשרדים.

תולדות האתר מונגש באמצעות טכניקות מולטימדיה, ששוזרות בצורה מוחשית ומרתקת את סיפורו הייחודי של המקום לאזרחי ישראל, באופן שמותאם לכל קשת הגילים.

המרכז, פרי שיתוף פעולה הדוק בין המשרד לירושלים ומורשת, המועצה לשימור אתרים והמועצה האזורית תמר, בהובלת חברת ICL , שופך אור על סיפור הגבורה המופלא של עובדי המחנה שהקימו את התעשייה, הכלכלה והמדינה.

מרכז המבקרים מייצר חיבור למורשת ולהיסטוריה בצורה חווייתית, מתוך הכרה לחשיבותו הערכית והציונית של המפעל הייחודי בו יצרו בריכות רדודות מאדמת מלחה אטימה למים, על מנת להפיק מהן אשלג הנותן בין היתר מענה לצרכים בעולמות המזון, החקלאות והתעשייה.

זאב אלקין שר הבינוי והשיכון, ירושלים ומורשת: 'אני נוסע בכביש הזה המון שנים, זה הכביש שלי, לאורך השנים ראיתי לצידי הדרך בניינים הרוסים, בקתות כאלה שלא הכרתי, הילדים שאלו אותי אבא מה זה פה, המקום תמיד סיקרן אותי עד שפתאום התגשם פה חלום ונבנה פה אתר שמספר את הסיפור החלוצי המעורר השראה של משה נובומייסקי והקמת חברת האשלג.

יש פה דוגמה נפלאה איך סיפור של מורשת הופך להיות מחובר לתעשיה של היום, והמשימה שלנו היא לרתום עוד שחקנים, דוגמת ICL, מהתעשייה שיהיו שותפים של המדינה לפעילות לשימור המורשת'.

רביב צולר נשיא ומנכ'ל ICL: 'אנחנו שואבים השראה מדהימה מהחלוצים שהגיעו לכאן בתנאים הקשים, והצליחו להקים את התעשייה הכי גדולה בישראל בשעתה. כחלק מהאחריות שלנו, התחייבנו לשמור על מפלס האגן הדרומי של ים המלח שלא ירד'.

עמרי שלמון מנכ'ל המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל: 'הדרך להגשמת יעד האתר הייתה רצופה בקשיים, צעד צעד גברנו עליהם. אנחנו בסופו של שבוע המורשת, בו ציבור גדל הולך לבקר באתרים, שהוא נמצא בעיני על בסיס הערכים שגדלנו עליהם בארץ הזאת'.

שירה שפירא סגן ראש אגף בכיר מורשת במשרד לירושלים ומורשת: 'הנה מתברר שהתעשייה הישראלית הצליחה לחבר מורשת, על שיתופי פעולה, יזמות וחדשנות. בימים אלה יצאנו לדרך מיוחדת לפצח את הממשק בין תעשייה ומורשת'.

מומו מהדב מנכ'ל מעלה: 'השלב הגדול והמלהיב יותר הוא שילוב מורשת עסקית, מורשת של בניית התעשייה הישראלית, פה למעשה החיבור הגדול והמלהיב ביותר. מאמין שעם הפוטנציאל הזה נצמח ונתפתח ביחד."
במהלך שבוע המורשת, נרשמו למעלה מחצי מיליון כניסות לאתר האינטרנטי, 40,000 אנשים ביקרו באתרים ברחבי הארץ, ולמעלה מ-20,000 השתתפו בחידון המורשת הגדול'.

מה שמפריע לי הוא שבצילום ליד השלט לא מצאו לנכון לצרף אף אישה בכירה, וחבל. כבר העירה קנצלרית גרמניה לשעבר אנג'לה מרקל מדוע בצילום איתה לא נראות נשים בכירות. בביקור הבא שלה צירפו נשים מצליחות. אז יפה שפתחו מרכז מבקרים וחשוב מאוד אך חשוב גם לקדם ולהאדיר נשים. חומר למחשבה!
צילום: אופיר גולדשמידט, וידאולן

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור מפגשים :
*   מוזיאון העיר חיפה בשיתוף קרן ג'נסיס...
*   'אתם כאן אצלי אבל אני כאן כי אתם הייתם...
*   יו'ר ועדת הכספים ח'כ אלכס קושניר ('ישראל...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים