'אלימות כנגד נשים כמוה כקורונה, אך אינה זוכה לאותם המשאבים', כך האשימה ד'ר אתי בהם-טביב חוקרת במכללה האקדמית צפת. צילום: דוברות המכללה

ד'ר אתי בהם-טביב חוקרת ומרצה בחוג למדעי ההתנהגות במכללה האקדמית צפת טענה זאת במהלך יום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים, שצוין במכללה האקדמית צפת. הדוברת הראשית בכנס היתה לילי בן עמי, אחותה של מיכל סלה ז'ל, שנרצחה על ידי בעלה לפני כשנתיים: 'לא הייתי יכולה למנוע את הרצח שלה'

פורסם ב: 07/12/2021 10:12

פרופ' אסתר הרצוג וד'ר אתי בהם-טביב חוקרות ומרצות בחוג למדעי ההתנהגות במכללה האקדמית צפת. צילום: דוברות המכללה האקדמית צפת
'אלימות כנגד נשים כמוה כקורונה, אך אינה זוכה לאותם המשאבים', האשימה ד'ר אתי בהם-טביב, חוקרת ומרצה בחוג למדעי ההתנהגות במכללה האקדמית צפת, במהלך יום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים, שצוין במכללה האקדמית צפת בשבוע שעבר בכנס ייחודי, שהתקיים באופן היברידי (פרונטאלי ומקוון כאחד).

לדבריה 'האלימות כנגד נשים מהווה טרור מאורגן כנגד נשים, שלהן פנים ושמות. ישראל אינה מחויבת לטיפול בגברים אלימים. הנתונים שבידינו מראים כי רק 10% מהגברים האלימים השתקמו באמצעות טיפול. בישראל אין גוף למעקב אחר אלימות כנגד נשים ולרצח נשים'.

הכנס נפתח בדבריו של פרופ' אהרן קלרמן נשיא המכללה האקדמית צפת, שבה רוב הסטודנטים הלומדים נשים ורוב הסגל האקדמי מורכב גם הוא מנשים. לדבריו 'האלימות נגד נשים היא בעיה חברתית מבנית, שאנו חייבים למגר'.

לילי בן עמי, אחותה של מיכל סלה ז'לל, שנרצחה על ידי בעלה לפני כשנתיים, הייתה הדוברת הראשית בכנס ואמרה: 'בעלה של מיכל היה רוצח אותה בכל מקרה, גם אם היא הייתה משתפת אותי בכל. אם היא הייתה משתפת אותי בכל, הייתי מזדעזעת, והייתי מסדרת לה עורכת או עורך דין לענייני גירושין, אבל לא הייתי יכולה למנוע את הרצח שלה', קבעה בן עמי בפתח דבריה.

'אני מבקשת ומצפה שעו'ד לענייני גירושין יזהה באמצעות הכשרה של שעה-שעתיים אובססיביות אצל בן הזוג, ויפנה אותו לטיפול. בישראל של היום אין מודעות לכך שיש לפנות למומחית לאלימות במשפחה. אין גם הכשרה מספקת בנושא לעורכי דין לענייני גירושין, למטפלות זוגיות וכו'. זה צריך להיות כמו שאחות שואלת פציינט האם יש לו אלרגיה לפני מתן חיסון כנגד קורונה. זו עזרה ראשונה. כמו שאזרח יודע למי לפנות במקרה של חפץ חשוד. לכן הקמנו את עמותת 'פורום מיכל סלה''.

בדבריה, קבלה בן עמי על כי במשטרת ישראל אין מדור המטפל בנשים מאוימות, אך יש מדור המטפל באיומים על עובדי ציבור.

'אחותי ז'ל אינה מיוחדת ובעלה, הרוצח שלה, אינו מיוחד. מקלטים לנשים מצילים חיים. החזון שלנו הוא קיום אקו-סיסטם של פתרונות לזיהוי אלימות כנגד נשים לפני שהיא מתרחשת, באמצעות טכנולוגיות היי-טק, בינה מלאכותית. אלה יכולים להיות פתרונות שאינם טכנולוגיים כמו כלבים להגנה על נשים כ'כלבים של מיכל'. הפתרונות הללו הוגשו למשטרת ישראל לשם אימוץ. זה לא רק הצלת חיים, אלא דאגה לאיכות החיים שלהן. את 'אינתיפאדת הסכינים' ישראל עצרה באמצעים טכנולוגיים", סיכמה בן עמי.

במסגרת הכנס, טענה ארלט סיבאני סאבא כי 'הענישה נגד גברים אלימים בחברה הערבית איננה שווה לעונשים הניתנים לגברים אלימים מהמגזר היהודי".

בצילום: מארגנות הכנס, החוקרות והמרצות בחוג למדעי ההתנהגות במכללה האקדמית צפת, פרופ' אסתר הרצוג וד'ר אתי בהם-טביב. צילום: דוברות המכללה האקדמית צפת.

(איתן קושניר)
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור קצר ולעניין :
*   'החממה לאמנות מקום' של מוזיאוני חיפה...
*   השחקנית ליהי קורנובסקי, ממשיכה גם...
*   מהפכה בתחום חיזוי בריאות הרכב .צילום:...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים