הח'כיות אלינה ברדץ' יאלוב, לימור מגן תלם ושרון רופא אופיר מ'ישראל ביתנו' השיקו היום את השדולה לקידום נשים בפריפריה. כתבה: רונית קיטאי

האירוע החגיגי התקיים בהנחייתה של העיתונאית ענת לב אדלר והשתתפו בו נשים פורצות דרך מהפריפריה. מי היו אלה?

פורסם ב: 30/11/2021 18:26

צילום: רעות אחדות
היו שם מהפריפריה: עדי גוזי שכנתה של שירה יסקוב, לילך שם טוב המרצה על אלימות בעקבות סיפורה האישי המטלטל, השחקנית הילה סעדה, ג'ולי קייט פעילה חברתית בדרום, אנסטסיה אוצקובסקי מייסדת חברת השמה להיי-טק 'אליסקוד', ולצדן אלה אלקלעי יו'ר שדולת הנשים וד'ר עידית שפרן גיטלמן מהמכון הישראלי לדמוקרטיה.

אל ההשקה הגיעו עשרות נשים מרחבי הארץ ראשות ארגונים ועמותות, נפגעות אלימות ותקיפה מינית.

עדי גוזי ממצפה רמון, השכנה שהצילה את שירה איסקוב: '200 אלף נשים חיות במעגל האלימות והאימה. מאחורי הנשים הללו יש 600 אלף ילדים שחווים אלימות במשפחה. אותם ילדים גדלים להיות אחר כך הדור הבא של אותה אלימות בדיוק. אותה ילדה שרואה את אבא מתעלל באמא, גדלה אחר כך במחשבה שגברים מתעללים בנשים כי ככה העולם עובד. אלימות במשפחה ונגד נשים נמצאת בכל מקום. אבל בפריפריה היא חמורה הרבה יותר, וצריך לשים לזה סוף'.

הילה סעדה, שחקנית וזמרת, נולדה וגדלה בפריפריה: 'אני זוכרת את עצמי כילדה בפריפריה שאוהבת להופיע. כדי לצרוך תרבות כנערה הייתי קמה ב-6 בבוקר ונוסעת באוטובוסים לתל אביב. כשעברתי לעיר הגדולה ללמוד משחק זכיתי לתמיכה עצומה של המשפחה. לא לכולם יש את התמיכה ואת האמצעים כדי לעבור למרכז. יש לנו נוער מדהים ואני אשמח שגם בפריפריה צריכת תרבות ולימודי אמנויות יהיו בערים הפריפריאליות באותה רמה ובאותה איכות כמו במרכז. יש להשקיע משאבים לכך ואני רואה בזה ערך עליון'.

לילך שם טוב מרצה על אלימות בעקבות סיפורה האישי המטלטל: 'לפני 30 שנה לא היה שיח מגדרי. גדלתי בבית שאן ולא ראיתי סביבי הרבה נשים קרייריסטיות. הגרוש שלי שרצח את ילדיי, העביר אותי אלימות כלכלית מאוד קשה. נאלצתי לספור את האגורות והשקלים ולדווח על כל שקל שהוצאתי מהכיס.

זו היא אותה אלימות סמויה שאני מדברת עליה בהרצאות שלי.אני מקבלת פידבקים מהמון נשים שאומרות שהצלתי אותן ואת הילדים שלהן בזכות הנורות האדומות שאני מלמדת להיזהר מהן'.

ח'כ אלינה ברדץ׳-יאלוב: 'נושא קידום הנשים בפריפריה הוא עמוק בלבי. בעיניי, התחום שדורש התערבות ושיפור משמעותי הוא תחום השוויון בתעסוקה - גם בין גברים לנשים, אך גם בין נשות הפריפריה לנשות המרכז. אחת המטרות המרכזיות של השדולה שלנו היא לקדם את זכויותיהן של נשות הפריפריה ולעודד העסקה שוויונית ככל הניתן למען חברה מתקדמת ונכונה יותר'.

ח'כ לימור מגן תלם: 'הפערים בין המרכז לפריפריה הם שיקוף של חוסר השוויון המבני וחוסר שוויון בהזדמנויות. אין מספיק מקומות תעסוקה, תחבורה, שירותי בריאות ורווחה. מי שמשלמות את המחיר הן הנשים שמתקשות להרים את הראש מעל המים. אנו שואפות לכך שהפריפריה תעמוד איתנה בפני עצמה, כמרכז תעסוקתי תרבותי פורח. ביחד, נוכל להביא לשינוי אמיתי עבור הפריפריה בישראל ועבור נשים בפרט'.

חכ שרון רופא אופיר: 'קידום שוויון מגדרי והגנה על זכויות נשים היא משימה שחייבת להתקיים בכול חלקי מדינת ישראל, על פי תפיסת העולם שלי מבלי שנצליח להביא את הבשורה גם לפריפריה הרי שלא עשינו דבר. את מחיר הפער הקיים כיום בין הפריפריה למרכז משלמות בראש ובראשונה נשים, בממשלה הקודמת המשרד לקידום הנגב הגליל והפריפריה אף דאג להעמיק את הפער.

נשים בפריפריה נהפכו לאזרחיות סוג ב' כאשר בין היתר דאג המשרד לממן למעלה מ- 200 אירועים בהפרדה מגדרית, שלא לדבר על כך ששיעור הנשים בקרב בכירי המשרד היה אפס אחוז. כיום עומדת בראש המשרד מנכ'לית, ואני סמוכה ובטוחה שבשיתוף פעולה איתה ועם השר עודד פורר נוכל להביא לנשים בפריפריה רוחות של שינוי'.

(רעות אחדות, עדן בצלאל)
צילום: רעות אחדות

צילום: רעות אחדות

צילום: רעות אחדות

עדי גוזי. צילום : רעות אחדות

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור מפגשים :
*   ח'כ לימור מגן תלם ערכה סיור במפרץ חיפה...
*   מוזיאון העיר חיפה בשיתוף קרן ג'נסיס...
*   'אתם כאן אצלי אבל אני כאן כי אתם הייתם...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים