יום הסוכרת הבינלאומי 14.11 - בלעדי בכללית: מד סוכר רציף, מתקדם וייחודי מסוגו בעולם. כתבה: רונית קיטאי. צילום: דוברות 'כללית'

ניטור רמות סוכר באמצעות חיישן תת עורי המוחלף אחת לחצי שנה, במקום אחת ל-7 עד 14 ימים

פורסם ב: 14/11/2021 13:22

מד סוכר רציף, מתקדם וייחודי מסוגו בעולם. eversensexl.jpg
בשנים האחרונות מחלת הסוכרת הפכה למגיפה ושכיחותה ממשיכה לעלות. בעבר שכיחות הסוכרת בארץ הייתה לא יותר מ 2% -4%, היום היא כ 8% והמספרים האלה עדיין גדלים מידי יום.

הסוכרת מחולקת לסוכרת מסוג 1 - סוכרת הנעורים, וסוכרת מסוג 2 - סוכרת המבוגרים או של מטופלים אשר סובלים מהשמנת יתר. סוכרת מסוג 2 נפוצה יותר וזאת המחלה שניתן למנוע אותה, ולטפל בה ולמנוע את סיבוכיה יותר מכל סוג אחר. יש גם סוג אחר והוא סוכרת הריונית. חלק מנשים מתאוששות ממנה לאחר הלידה, אך חלק נשארות עם המחלה לכל החיים.

סיבוכי סוכרת הם מן הגורמים העיקריים למחלות לב, אי ספיקת כליות, אובדן ראייה וקטיעת גפיים. אין אף איבר בגוף שאינו מושפע מהסוכרת, כולל מערכת העצבים, מערכת במין והרבייה בשני המינים.

איזון רמות הסוכר בדם הוא אתגר הניצב בפניי כל חולה סוכרת. האתגר משמעותי יותר כאשר מדובר בחולי סוכרת סוג 1 הנדרשים לבצע מספר בדיקות מדי יום על מנת להגיע לאיזון. לנוכח הקושי באיזון הסוכר כללית מציעה למטופלי סוכרת סוג 1 מד סוכר רציף, חדיש וייחודי מסוגו בעולם, המתאים לשימוש למשך כחצי שנה ללא צורך בהחלפת חיישן (סנסור) אחת ל- 7-14 ימים. מדובר במערכת Eversense XL, שהיא הראשונה והיחידה בעולם המאפשרת ניטור רמות סוכר עד 180 יום ועם רמת דיוק יוצא דופן.

המערכת כוללת חיישן המוחדר תת עורית , היא כוללת משדר חכם עם רטט ואפליקציה לניהול נתונים, מספקת התרעות על ירידה או עליה ברמות הסוכר בדם. שלא כמו במערכות אחרות לניטור סוכר, הדורשות החלפות חיישנים בתדירות גבוהה יחסית (בין 7 ל- 14 יום), מערכת Eversense XL, המיוצרת על ידי חברת Senseonics האמריקאית, נחשבת למיכשור רפאי מהעידן החדש והמתקדם של ניטור רציף.

מדובר במד הסוכר היחיד בעולם לניטור רציף עד חצי שנה ללא צורך בהחלפת חיישן. המערכת עם רמת דיוק יוצאת דופן לעומת מערכות ניטור סוכר רציף הנמצאות בשימוש כיום. היא מספקת התרעות לנייד ובנוסף רטט ייחודי על הגוף כשיש ירידה או עליה ברמות הסוכר , גם כאשר האפליקציה אינה בקרבת מקום. המטופל מצידו, לאחר החדרת החיישן לזרוע, ידביק על הזרוע מעל איזור החיישן מדבקה חד יומית שאליה מתחבר המשדר. בשיטה זו ניתן להסיר את המשדר החכם ולהחזירו בכל רגע מבלי לפגוע בפעילות החיישן. במקרה של נפילה לא צפויה של המשדר פשוט ניתן להדביק חזרה.

במחקר קליני התערבותי שנערך בכללית בקרב 22 מטופלים נצפתה שביעות רצון גבוהה מאוד ושיפור באיזון רמות הסוכר בקרב המשתמשים. המטופלים דיווחו שהמערכת מקנה להם תחושת ביטחון בקבלת מידע רציף של רמות הסוכר בדם, גמישות טובה יותר לעומת סנסורים אחרים שהשתמשו בהם קודם ורמות דיוק טובות יותר.

המערכת החדשה מוצעת לחולי סוכרת מסוג 1 מעל גיל 18 העונים להתוויות סל הבריאות הציבורי
למד סוכר רציף. הוא ניתן ללא עלות למטופלים.

סרטון הדרכה למערכת מד סוכר רציף

https://www.youtube.com/watch?v=l54LdHedSBE

'כללית' היא ארגון מקדם בריאות והיא מפעילה שלל פעילויות וסדנאות לשמירה על אורח חיים בריא במגוון רחב של תחומים. חלק מהסדנאות המתקיימות הן סדנאות איזון סוכרת. במהלך הסדנאות המטופלים לומדים כיצד לשנות הרגלי צריכה ולחיות אורח חיים בריא.

סדנאות 'מפות שיחה': 6 מפגשים בני שעה וחצי בהם אחיות נותנות יידע וכלים להתמודדות אישית ורגשית של המטופלים עם המחלה תוך כדי באמצעי המחשה שונים וניהול קבוצת תמיכה. הסדנאות מתקיימות בעברית ובערבית. רישום לסדנא יש לתאם מול מרפאת האם. בקרב המשתתפים בסדנאות אנו עדים לירידה ברמות סוכר, ירידה בלחץ דם ועליה ביכולת עצמית להתמודד עם סוכרת.

סדנאות אורח חיים וטיפול עצמי: מתן ידע והעצמה אישית וטיפולית. הסדנאות בנות 7 מפגשים ומונחות על ידי דיאטנית, רופא, פיסיולוג מאמץ, חינוך וקידום בריאות, המשתתפים מקבלים ערכת הדרכה המפרטת על המחלה ודרכי התמודדות עימה. הסדנאות ללא תשלום.

- מרפאות סוכרת: בכל מחוז, משמונת מחוזות כללית, מרפאות סוכרת. מרפאות רב מקצועיות בהן רופא מומחה לסוכרת, אחות סוכרת, עובדת סוציאלית ודיאטנית ומומחה לכפות רגלים. היתרון במודל עבודה זה שהמטופל מקבל מענה כוללני למרבית הבעיות הכרוכות בניהול מחלת הסוכרת. מטופל במרפאת סוכרת עובר הערכה על ידי רופא ואחות, מקבל הדרכה במתן אינסולין, הדרכה של דיאטנית אשר מתמחה בהתאמת דיאטה לחולי סוכרת, עובדת סוציאלית המיידעת בנוגע לזכויות סוציאליות המגיעות לחולה סוכרת . קיים קשר הדוק בין מרפאת הסוכרת למרפאות פצעים או מרפאת כף רגל סוכרתית בכל הארץ. כן קיים קשר הדוק ביותר בין מרפאת סוכרת לרופאי המטפל.

לרגל יום המודעות לסוכרת אתם מוזמנים לפנות למרפאה שלכם ולשאול על הטיפול בסוכרת.

(אורטל ציגלמן)
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   זוכרים את פרופ' שאול שאשא ז'ל. אלמנתו...
*   הפתעה גדולה ומשמחת: מחקר חדש באוניבסיטת...
*   לראשונה בצפון: מרפאה ייחודית לטיפול...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים