לא תאמינו אך היה זה ש'י עגנון, זוכה פרס נובל, אשר היה הראשון להשתתף במחאת Me Too . צילום: דעאל סבטייה

חודש המודעות לאלימות כלפי נשים בשיאו,וש'י עגנון, העניק לנושא ההטרדות המיניות והאלימות נגד נשים מקום בולט, אמיץ ומרתק בסיפוריו. בסיפורו 'שירה', בסיפורים וביניהם 'הרופא וגרושתו' וב'פנים אחרות'

פורסם ב: 12/11/2021 16:09

ד'ר מיכל שיר-אל. צילום: דעאל סבטייה
כבר בראשית שנות ה-40 עגנון מביט בתופעה המגונה ומביע דעה נחרצת סביב מקרים של אלימות נגד נשים ואלימות במשפחה.

בסיפוריו 'הרופא וגרושתו' וב'פנים אחרות' מופעלת אלימות נוראה כלפי נשים עד אשר אין להן ברירה אלא לבחור בגירושין, למרות המחיר החברתי שהן משלמות באותם הימים.

ב'הרופא וגרושתו' ש'י עגנון אף מעמיק בפרטי תהליך הדיכוי שמובילים אישה מצליחה אל החולי והחידלון, הוא עומד על הפער בין הדימוי של האיש המדכא בחוץ, לבין התנהגותו בבית.

בשנות ה-50 התריע עגנון על התופעה בתוך סיפורו 'שירה', הוא מעיר על הטרדות מיניות של תלמידים בידי מורים ואף דואג להעניש אותם: 'כבר כשהיתה תמרה ילדה קטנה ונשק לה המורה על פיה על שידעה בעל פה פרק בישעיהו, פשטה תמרה את ידה וסטרה על פניו לעיני כל הכיתה. אומרים שהיא עקרה מנהג שנהגו קצת מורים זקנים שהיו מנשקים את תלמידותיהם נשיקת הודעה על כישרונן'. רבות הנשים החזקות והעצמאיות בסיפוריו של עגנון, נשים עוצמתיות ומעוררות השראה.

ד'ר מיכל שיר-אל, מייסדת, מנהלת ומרצה בקתדרה ללימודי עגנון, אומרת: 'הבעיה המרכזית היא שאת ש'י עגנון מלמדים כמקור ליישום תאוריות ספרותיות, ולא כסיפורי חיים מהם ניתן ללמוד על הכאן ועכשיו, עבור היחיד ועבור החברה כולה.

ד'ר מיכל שיר-אל עם נקודת מבט בה הספרות פוגשת את החיים, הגלויים והסמויים מן העין, היא מרחיבה ומלמדת איך באמצעות הסיפורים נגלית תרומתו של עגנון לסוגיות ובעיות בוערות.
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור קצר ולעניין :
*   מועצת מפעל הפיס לתרבות בשיתוף מוזיאוני...
*   חברת HackerU תרמה עשרות מחשבים וציוד...
*   חברת ר.ב.דגנים יבואנית מותג התבלינים...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים