'ספינת התלאות' מאת עודד טירה.סיפורת. הוצאת 'מטר'. כתבה: רונית קיטאי

מחבר הספר 'ספינת התלאות' תא'ל (מיל) עודד טירה הוא אגדה מהלכת של כשרון ומסירות לחיזוק כוחה של המדינה מבחינה צבאית. הוא שימש כקצין תותחנים ראשי ועוד שפע תפקידים נוספים. הכרתי אותו לפני שנים רבות במסגרת עבודתי העיתונאית בתפקידיו השונים: כמנכ'ל 'פניציה' וכנשיא התאחדות התעשיינים , וגם בכנס בוגרי הטכניון שעליהם הוא נמנה

פורסם ב: 09/11/2021 07:44

עודד טירה וספרו 'ספינת התלאות' בהוצאת 'מטר'. צילום: אלבום פרטי
עודד טירה השיק את ספרו החדש 'ספינת התלאות' שהוא רומן דמיוני המבוסס על סיפור קורותיה של אוניית המעפילים 'קאטינה' שאת סיפורה שמע מאמו דינה טירס שהעפילה לישראל על סיפונה ביחד עם אביו דב טירס ז'ל ועוד.


הנוסעים על 'קאטינה' העפילו על סיפונה בנמל קונסטנצה בשנת 1939 כשהם מצוידים במזונות וציוד לעשרה ימים. הדעת לא סובלת זאת אך הם היו אומללים ביותר כאשר הטלטלו בים בתנאים קשים ובלתי אנושיים במשך למעלה משלושה חודשים.

במהלך אותה תקופה בה נמצאה האוניה בלב ים מבלי יכולת להתקרב לחופי הארץ, התמודדו מפקדי האניה והמעפילים עם מצבי קיצון, מקרי מוות , אהבות בלתי אפשריות ופרשת ריגול השזורה כחוט השני לאורך הספר, וכשסוף סוף הגיעו לארץ המובטחת הפכו לכלי משחק מלחמת היהודים שבין ארגון בית'ר להגנה .

את סיפורה של 'קאטינה' שמע עודד טירה יליד פתח תקוה לא רק מפי אמו דינה אולגה לבית מונץ שהוא היה בנה היחיד, אלא גם מפיהן של בנותיו של מפקד האוניה ד'ר פאול ואלה העניקו לו השראה לתהליך הכתיבה והפכו לגיבורים ראשיים ב'ספינת התלאות'.זהו סיפורה של ההעפלה הרוויזיונסטית פורצת דרך שלא סופר בהשראת זאב ז'בוטינסקי ותנועת בית'ר.


על קורותיו ותפקידיו המרובים של האיש המופלא הזה עודד טירה אפשר לכתוב ספר וידיעה על כך היא משימה בלתי אפשרית בשל ריבוי פעילותיו בצבא ובתעשיה של מי שכיהן כנשיא ויו'ר חברת 'פניציה' אמריקה-ישראל. מפעל 'פניציה' ששכן בזמנו באזור לב המפרץ העתיק לימים את מיקומו לאיזור ציפורית שליד ציפורי.

עודד טירה הוא אב לארבעה ילדים. ובנוסף לתואר שלו בהנדסה מהטכניון הוא גם בעל תואר מוסמך בגיאוגרפיה מאוניברסיטת חיפה. בשנת 2015 כתב את ספרו האוטוביוגרפי 'ללכת עם האנשים. סיפור חיים של מנהיגות', גם הוא בהוצאת 'מטר' . למי שתוהה מה פירוש השם 'מטר' של הוצאת הספרים, אגלה להם כי הם נובעים מחלק מהברות שמו של מייסד הוצאת הספרים ומשרד יחסי הציבור משה טריוואקס ז'ל שהקים לפני שנים רבות את משרד יחסי הציבור שנשא את שם משפחתו טריוואקס. המשרד פועל גם כיום בניהול הדור השני והשלישי בשושלת.
ספינת התלאות מאת עודד טירה. סיפורת. הוצאת 'מטר'

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   'ואז אתה נגעת' מאת עירית פלינט בקר...
*   'התפוח נפל רחוק מהעץ' מאת עמיעד לפידות...
*   'שמיל החציל' מאת רן שליים. איורים: בועז...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים