הטכניון חנך את 'היכל הספורט החדש ע'ש עמוס חורב'. כתבה: רונית קיטאי. צילום: רמי שלוש דוברות הטכניון

אלוף (מיל) עמוס חורב שכיהן כנשיא הטכניון בשנים 1973-1982 מעיד כי 'הטכניון הוא הבית שלי'. הוא התרגש מאוד מהמחווה שכל כך מגיעה לו. עמוס חורב היה מעורב בפרויקט מטוס הלביא ביולי 2011 וקיבל את פרס בטחון ישראל על 'מפעל חיים'

פורסם ב: 31/10/2021 09:01

אלוף (מיל) עמוס חורב ונשיא הטכניון פרופ' אורי סיון מסירים את הלוט מעל שלט היכל הספורט החדש ע'ש עמוס חורב. צילום: רמי שלוש דוברות הטכניון
היכל הספורט החדש ע'ש עמוס חורב, הוקם על שטח כולל של 2,000 מ'ר בתמיכת ידידי הטכניון בארץ ובעולם, והוא מוקדש בהוקרה לאלוף (מיל) עמוס חורב על תרומתו רבת השנים לטכניון ולמדינת ישראל. איש שהוא בהחלט מושא להערצה.

הטקס התקיים בהשתתפות עמוס חורב ובני משפחתו, נשיא הטכניון פרופ' אורי סיון, חברי הנהלת הטכניון, יו'ר הוועד המנהל גדעון פרנק, יו'ר אגודת ידידי הטכניון בישראל ונשיא הטכניון לשעבר פרופ' פרץ לביא, פרופ'-מחקר יצחק אפלויג נשיא הטכניון לשעבר, חתן פרס נובל פרופ'-מחקר אהרן צ'חנובר, דיקנית הסטודנטים פרופ' אילת פישמן ובכירי הטכניון לדורותיהם.

אלוף (מיל) חורב נולד ב-30 ביוני 1924 ושירת בפלמ'ח ובצה'ל. ב-1947 יצא לחופשה לצורך לימודי הנדסת מכונות בטכניון, אך הלימודים נקטעו עם פרוץ מלחמת העצמאות. עמוס חורב נלחם בגזרות ירושלים ובנגב והשתתף בפריצת דרך בורמה לירושלים הנצורה.

לאחר המלחמה חידש את לימודיו האקדמיים ב-MIT, לשם נשלח על ידי צה'ל, והשלים תואר ראשון ושני בהנדסת מכונות. בתום לימודיו הוא המשיך בקריירה צבאית וביטחונית מרשימה שבמהלכה הקים את מחלקת אמצעי לחימה במטכ'ל ושימש קצין חימוש ראשי וראש אג'א (אגף האפסנאות במטה הכללי).

עמוס חורב כיהן כמדען הראשי של מערכת הביטחון, כנשיא הטכניון וכיו'ר רפאל במשך תשע שנים, שבמהלכן הפך אותה מיחידת סמך במשרד הביטחון לחברה: רפאל בע'מ.

אלוף (מיל) עמוס חורב: 'הטכניון הוא הבית שלי.תמיד, מאז שהייתי מ'כ צעיר, עסקתי בחינוך, וכאן בטכניון המשכתי בכך. לשמחתי הצלחתי לעבור בין תחומי עיסוק שונים אבל תמיד עסקתי בחינוך, שהוא טבע שני עבורי, ותמיד שאפתי לקדם מצוינות מאחר והיא הבסיס לכל הצלחה.

אמרתי אז ואני אומר גם היום , ללא הצטיינות, המדינה הקטנה שלנו לא תחזיק מעמד. הגישה שלי כנשיא הטכניון הייתה מהרגע הראשון שהטכניון הוא מספר אחת, מודל למצוינות. עבורי, גם המבנה החדש הזה הוא ביטוי של מצוינות. אני מודה לכולם על תרומתם להקמת המבנה ומתרגש מאוד להיות כאן אתכם היום'.

נשיא הטכניון פרופ' אורי סיון אמר כי 'עמוס חורב נולד בשנת 1924, השנה שבה פתח הטכניון את שעריו, ומאז שנותיו שזורות בשנות הטכניון והמדינה לאורך עשרות שנים של פעילות ענפה ומסורה לביטחון המדינה ולרווחת הציבור כולו. קבוצת נשיאי הטכניון היא מטבע הדברים קבוצה קטנה למדי, אבל אפילו בקבוצות קטנות וייחודיות שכאלה יש תמיד אב קדמון, האחד שממנו החלה הספירה.

נדמה לי שעבורנו, נשיאי הטכניון לאחר תקופתו, היחיד והמיוחד הזה הוא עמוס. בשנותיו כנשיא הטכניון התחזק מאוד מעמדו של הטכניון כגורם מוביל בתחומים שונים בעלי חשיבות לאומית, לרבות בפיתוח טכנולוגיות ביטחוניות. מאז סיים את כהונתו כנשיא ממשיך עמוס להיות חלק בלתי נפרד מהטכניון.

במשך עשרות שנים כיהן כיו'ר אגודת ידידי הטכניון בישראל וגם היום הוא ממשיך לכהן כחבר הוועד המנהל של הטכניון והמשנה ליו'ר הקורטוריון, חבר הנאמנים של הטכניון. אני מבקש להודות לך, עמוס, על כל מה שעשית עבור הטכניון לאורך השנים ומאחל לך ולכולנו עוד שנים רבות וטובות של פעילות משותפת לרווחת הטכניון והמדינה'.

'לא התכנסנו היום רק כדי לחגוג את פתיחת היכל הספורט היפהפה הניצב כאן' , אמר המשנה לנשיא ומנכ'ל הטכניון פרופ' בועז גולני, והוסיף: אנחנו כאן חוגגים ובעיקר את היותך איתנו כאן, עמוס. אתה נמנה עם דור הנפילים אשר הגישו לנו את המדינה במו ידיהם על מגש של כסף, בדגש על פריצת הדרך לירושלים. לאורך השנים, בשורה ארוכה של תפקידים, תרמת תרומות אדירות לפיתוחו של הטכניון ולשגשוגו ועל כך אנחנו חבים לך חוב אדיר שאת היקפו המלא רק מעטים יודעים.

כנשיא הטכניון, ומאוחר יותר כיו'ר אגודת הידידים שלנו, תמיד שמרת פינה חמה בלב לסטודנטים וחיפשת דרכים לתמוך בהם. לכן סברנו כי היכל הספורט, אשר ישמש דורות רבים של סטודנטים בעתיד, הוא דרך ראויה מאין כמוה להכיר לך תודה על כל מה שעשית למען הסטודנטים בטכניון. תודה על היותך מי שאתה, סמל ומופת לאחרים. אני מאחל לך בריאות טובה ועד 120'.

יו'ר אגודת ידידי הטכניון בישראל, נשיא הטכניון לשעבר פרופ' אמריטוס פרץ לביא: 'עמוס חורב הוא 'מר טכניון'. קורות חייו הן מפת הדרכים של תולדות מדינת ישראל. תרומתו למדינה מתפרסת על פני יותר משמונים שנים ובכל אחת מתחנות חייו הוא הטביע חותם בל ימחה. בטכניון הוא יצק את עקרון החתירה למצוינות ללא פשרות ,הדבר היחיד שיכול לאזן את המגבלה הכמותית שלנו ,וטביעות אצבעותיו נמצאות בכל פינה בקמפוס'.

את הטקס הנחתה דיקנית הסטודנטים פרופ' אילת פישמן: 'היכל זה נבנה בתרומתם ובתמיכתם הנדיבה והנלהבת של ידידי הטכניון וחבריו הרבים של עמוס בארץ ובעולם, שרבים מהם נמצאים איתנו היום. הבנייה היא בסטנדרטים הגבוהים ביותר בתחום וההיכל ישמש לרווחתם של קהל הסטודנטים וחברי הסגל בקמפוס'.

אמר עידו בירן יו'ר אס'ט (אגודת הסטודנטים בטכניון): 'היכל הספורט החדש שאנו עומדים מולו הוא גולת הכותרת עבור כל סטודנט בטכניון,. תחום הספורט תורם מאוד לרווחת הסטודנטים בטכניון ובעיני רוחי אני כבר רואה את הסטודנטים ואת הנבחרות פוקדים את האולם, משחקים ומתחרים בו במשחקי כדור'.


אלוף (מיל) עמוס חורב כיהן כנשיא הטכניון בשנים 1982-1973, שתי קדנציות ושנת הארכה נוספת, בסך הכל תשע שנים. בתקופה זו הוא תרם רבות לפיתוח תשתיות הקמפוס ולהרחבת השטח הבנוי ודאג לשיפור רווחת הסטודנטים. כדי לסייע לסטודנטים שלחמו במלחמת יום הכיפורים הוא שלח את חברי הסגל למוצבים כדי שיעבירו שם הרצאות וגם דאג להקלטות של הרצאות בקמפוס.

עמוס חורב הקים את השירות הפסיכולוגי בטכניון ואת הספרייה האור-קולית במרכז ללימוד עצמי ע'ש משה ופלומבה קרסו ז'ל. הוא דאג להעסיק סטודנטים בעבודות שמירה וניקיון בטכניון כדי לספק להם פרנסה ופיתח את מעונות הסטודנטים, הבריכה ומרכז הספורט. בתקופת כהונתו הכפיל הקמפוס את שטחו הבנוי ל-260,000 מ'ר והוקם בניין הפקולטה לרפואה בבת גלים.

עמוס חורב ראה בטכנולוגיה מכשיר לפיתוחה של המדינה והבין, לפני מנהיגים רבים אחרים, את תרומתו של המחקר המדעי פורץ הדרך בתחומי המחשוב, התקשורת והטכנולוגיות הרפואיות. מסיום תפקידו כנשיא כיהן בהתנדבות, במשך עשרות שנים, כיו"ר אגודת ידידי הטכניון בישראל. גם היום הוא ממשיך לכהן כחבר הוועד המנהל של הטכניון והמשנה ליו"ר הקורטוריון, חבר הנאמנים של הטכניון.

במשך 70 שנה היה עמוס נשוי לשושנה, שאותה פגש לראשונה כאשר למדה חקלאות באוניברסיטה העברית בירושלים ועמוס בא להקשיב להרצאות. ביחד איתה הוא גידל את ילדיהם יחיעם ונירה. לחורב ארבעה נכדים וחמישה נינים. לפני שנה הוציא את ספרו האוטוביוגרפי 'זה מה שהיה'.

וידוי אישי ביותר: גם אני מרגישה שהטכניון היה ביתי. כמי שעבדה בזמנו ,תקופה קצרה בתפקידים בכירים בטכניון ובאותה עת גם עבדתי כעיתונאית במספר עיתונים. גם אני שירתתי בחיל חימוש אשר שמו של עמוס חורב טבוע בו היטב לתפארת. אני צעדתי בעקבות אחי שהיה בוגר ממני בשנים רבות, פרופ' יעקב רוטנברג ז'ל. אחי שירת שנים רבות לפניי בחיל חימוש והיה בוגר הטכניון שעבד אחר כך כמרצה שהיה אהוב ופופולארי מאוד על הסטודנטים שלו בטכניון. אחר כך נסע לארה'ב שם הפך לימים לדיקן הפקולטה למדעי המחשב בקווינס עד למותו הפתאומי בגיל צעיר. הטכניון הישן בהדר היה כמעט מול בית הוריי ז'ל, כך שגם אצלי הטכניון היה ביתי... על כל אותם דברים סיפרתי לפני שנים רבות, כאשר פגשתי את עמוס חורב באירוע של אח'מים שהתקיים בטכניון . אז גם חשפתי בפניו שהייתי מיועדת להיות מנהלת הלשכה שלו, אך בדיוק הוריי חלו וביקשתי לפרוש. הפסד לשנינו, סיכמנו אז בחיוך גדול.

(דורון שחם)
נשיא הטכניון פרופ' אורי סיון בטקס. צילום: רמי שלוש דוברות הטכניון

מימין לשמאל אלוף (מיל) עמוס חורב ונשיא הטכניון פרופ' אורי סיון. צילום:רמי שלוש דוברות הטכניון

המשנה לנשיא ומנכ'ל הטכניון פרופ' בועז גולני בטקס. צילום: רמי שלוש דוברות הטכניון

מנחת הטקס דיקנית הסטודנטים פרופ' אילת פישמן. צילום: רמי שלוש דוברות הטכניון

יו'ר אגודת ידידי הטכניון בישראל פרופ' פרץ לביא בטקס. צילום: רמי שלוש דוברות הטכניון

עידו בירן יו'ר אס'ט בטקס. צילום: רמי שלוש דוברות הטכניון

חלק מהתורמים והתומכים לבניית היכל הספורט החדש עם עמוס חורב, נשיא הטכניון פרופ' אורי סיון, יו'ר הוועד המנהל גדעון פרנק ויו'ר אגודת ידידי הטכניון בישראל פרופ' פרץ לביא. צילום:רמי שלוש דוברות הטכניון

אלוף (מיל) עמוס חורב לשעבר נשיא הטכניון עם חתן פרס נובל פרופ'-מחקר אהרן צ'חנובר. צילום: רמי שלוש דוברות הטכניון

היכל הספורט החדש ע'ש עמוס חורב. צילום: רמי שלוש דוברות הטכניון

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור מפגשים :
*   i4Valley בכנס שנתי בהשתתפות בכירים בתעשייה...
*   פביליון אדריכלות ע'ש אביבה ואנדרו...
*   האחים יהודה וזהר זיסאפל חנכו בטכניון...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים