כמה פחיות צריך בשביל להכין כיסא אחד? מכללת 'שנקר' ותאגיד המיחזור 'אסופתא' יוצאים בפרוייקט משותף של עיצוב מוצרי צריכה לבית ולמשרד

הם עשויים ממיליוני פחיות ובקבוקים ממוחזרים ובין המוצרים שיהפכו מפחיות שתיה ובקבוקים למוצרי צריכה מעוצבים ניתן למצוא: שרפרפים, מנורות, סכו'ם, מנורות שולחן, מעמדים לסכינים, שעוני קיר ושולחן ועוד

פורסם ב: 10/10/2021 12:05

כסא. צילום: יח'צ
ההתחממות הגלובאלית והנזקים העצומים הנגרמים בעקבותיה העלו לאחרונה את המודעות לחשיבות המיחזור והכלכלה המעגלית. בארץ הוחלט להרחיב, מדצמבר הקרוב, את חוק הפיקדון ולהכיל אותו גם על כמיליארד מכלי המשקה המשפחתיים הנמכרים בישראל מדי שנה. במקביל, המשרד להגנת הסביבה מתכוון להעלות משמעותית את המס על הכלים החד פעמיים. שיתוף פעולה ראשון מסוגו שנרקם בין תאגיד המיחזור ''אסופתא' לבין מרכז רוזן לקיימות והמחלקה לעיצוב תעשייתי בשנקר נועד לממש את הרעיון שבבסיס הכלכלה המעגלית ולהפוך מכלי המשקה המזהמים את הסביבה למוצרי צריכה מעוצבים ופונקציונליים.

במסגרת הפרויקט, הסטודנטים לעיצוב תעשייתי של שנקר ערכו סיורים במרכז האיסוף והמיחזור של 'אסופתא' בשפרעם וניתחו את האפשרויות השונות הטמונות בחומרי הגלם הנאספים, ואת האפשרויות למקסם את היקף השימוש החוזר בחומרי הפלסטיק, האלומיניום והזכוכית מהם עשויים מיכלי המשקה הנמכרים בישראל. לשם הדוגמה ועל מנת להבין את היקף השימוש החוזר בחומרים, כל טון של אלומיניום הנאסף ע"י "אסופתא" , ממנו יופקו חלק מהמוצרים מורכב מכ-80,000 פחיות. טון פלסטיק מורכב מ-50,000 בקבוקים וטון זכוכית כולל כ-4,200 בקבוקי משקה.

בין המוצרים אותם עיצבו הסטודנטים משנקר ניתן למצוא:שרפרף העשוי מאלומיניום דחוס, עטוף פלסטיק בטכנולוגיית ואקום פורמינג. משקלו של השרפרף הוא כארבעה קילו ומטון אחד של פחיות משומשות ניתן להכין כ-250 שרפרפים.

שעון קיר עשוי מפחיות אלומיניום דחוסות משולבות חומר סיליקוני. משקלו של השעון כ-5 קילו ומטון של פחיות ניתן להכין 250 שעונים.

סכו'ם עשוי מפחיות ומיציקה של אלומיניום מצופה באנודייז. מטון של פחיות ניתן להכין 45,000 סטים של סכו'ם הכוללים סכין, מזלג וכף.

מגביר קול לטלפון סלולארי העשוי מיציקת אלומיניום. מטון חומר ניתן להפיק 6,000 יחידות.

כוסות וגביעים מזכוכית.


שיתוף הפעולה בין מרכז רוזן לקיימות בשנקר ל'אסופתא' הוא דוגמא לכלכלה מעגלית, בה המוצרים חוזרים חזרה למעגל –התעשייתי (נעשה שימוש בהם שימוש חוזר) או הביולוגי (המתכלים ביולוגית והופכים לקומפוסט).

'בימים קריטיים אלו, עלינו להתייחס לפסולת כחומר הגלם החדש , כלומר במקום כרייה וייצור חומרי גלם, עלינו להבין כי הפסולת הנאספת היא חומר גלם לכל דבר ועלינו לעשות בה שימוש חכם. עלינו לעצב מתוך מחשבה הן על החומרים בבסיסם, תהליך הייצור, השימוש במוצר והמוצר בסוף דרכו. מחשבה על כל השלבים תאפשר לנו לנהוג באחריות (מעצבים, יצרנים, משתמשים וכו') – כך שהפסולת תחזור לתוך המעגל הטכנולוגי או הביולוגי', אומרים בשנקר.

ירון ברדוגו מנכ'ל 'אסופתא': 'תאגיד המיחזור 'אסופתא' אוסף וממחזר מידי שנה קרוב ל-150 מיליון מכלי משקה עבור יצרנים ויבואנים. אנו רואים חשיבות רבה ביצירת שיתופי פעולה המייצרים ערך מוסף וההופכים את מיכלי המשקה הנצרכים בארץ למוצרים חדשים. לפני שנים חתמנו על הסכם עם ענקית המיחזור הבינלאומית Novelis באמצעות חברת Recycling Agency הבריטית, כאשר בחלק מהפחיות 'הישראליות' המועברות אליהם נעשה שימוש בתעשיית הרכבים ובכללם פורד, יגואר, לנד רובר ואחרים. השת"פ עם מרכז רוזן לקיימות והמחלקה לעיצוב תעשייתי ב'שנקר' הינו נדבך נוסף בתפיסה זו.

חשוב לנו שהציבור בישראל יבין כי מעבר לדמי הפיקדון, הפחיות והבקבוקים אותם הוא מחזיר לנקודות האיסוף הופכים בסופו של דבר למוצר ממשי. בימים בהם כולנו רואים את השלכות ההתחממות הגלובאלית והפגיעה הסביבתית, לכל אחד מאיתנו יכולת לתת את חלקו הקטן בהגנה על כדור הארץ ואנו שמחים לקחת חלק בפרויקט ייחודי זה.


תאגיד המיחזור 'אסופתא' נוסד בשנת 2002 עם כניסתו לתוקף של חוק הפיקדון. מדי שנה נאספים על ידי התאגיד כ- 150 מיליון מכלי משקה ברחבי הארץ מתוכם כ-700 טון אלומיניום שמקורם בפחיות, כ-1100 טון פלסטיק בקבקים מסוג PET, ו-11,000 טון זכוכית. לתאגיד עשרות תחנות איסוף בפריסה ארצית מדן ועד אילת וצי של רכבים אשר משנעים את מכלי המשקה לאתר העיבוד המרכזי של החברה בצפון הארץ.
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור קצר ולעניין :
*   מועצת מפעל הפיס לתרבות בשיתוף מוזיאוני...
*   חברת HackerU תרמה עשרות מחשבים וציוד...
*   חברת ר.ב.דגנים יבואנית מותג התבלינים...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים