המרכז הרפואי רמב'ם במרכז מבצע בינלאומי להשתלות כליה מוצלבות בין ישראל לצ'כיה. כתבה: רונית קיטאי. צילום: הקריה הרפואית רמב'ם

רמב'ם-שיבא- פראג, צ'כיה. במבצע מסובך ומתוזמן בקפדנות שכלל גם החלפת צידניות עם כליות בשדה התעופה בצ'כיה וגם מרתון ניתוחים שנמתח על פני 21 שעות ברמב'ם, זכו שני תושבי הצפון בחיים חדשים בזכות תכנית ההצלבה הבינלאומי של המרכז הלאומי להשתלות. פרופ' רפי ביאר על שיטת החלפת הכליות עם מדינות זרות, וגם רופאים נוספים מסבירים

פורסם ב: 06/10/2021 07:28

צילום: הקריה הרפואית רמב'ם
    השרשרת המסובכת כללה הטסה של הכליות, קציר כליות ברמב'ם ובשיבא, וגם תורם אלטרואיסטי , גבר בשנות ה- 40 לחייו שאינו קשור כלל למשפחות התורמים ומקבלי הכליות שמשיקולים של נתינה ואנושיות החליט לתרום כליה לאנשים זרים.

חדרי הניתוח הופעלו באופן הבא:

בשעה 04:00 –החל ברמב'ם ניתוח הוצאת הכליה מהתורמת.
 
בשעה 05:00 –החל בשיבא ניתוח הוצאת הכליה מתורם.
 
בשעה 08:00 –החל ברמב'ם ניתוח הוצאת הכליה (השנייה) מתורם,  להשתלה בשיבא.
 
בשעה 08:00 –החל בשיבא ניתוח הוצאת הכליה (השנייה) ושהושתלה בחולה בשיבא.
 
בשעה 09:00 – 08:30

א.     מטוס פרטי לקח את הכליות בצידניות קרח לשדה התעופה בפראג – צ'כיה
ב.     בצ'כיה החלו שני ניתוחים, בשני חדרי ניתוח במקביל, להוצאת הכליות.
 
בשעה 12:30 –הוחלפו הצידניות בשדה התעופה בפראג – צ'כיה.
 
בשעה 18:00 המטוס עם הכליות נחת בישראל.
 
בשעה 20:00 שתי הכליות הגיעו לרמב'ם והושתלו בשני חדרי ניתוח במקביל.
 כל שש ההשתלות עברו בהצלחה
 
פרופ רפי ביאר יו'ר וועדת ההיגוי של המרכז הלאומי להשתלות איברים: "שיטת החלפת הכליות עם מדינות זרות כבר הופכת לשגרה, התוצאות מוכיחות את עצמן בעם הצלחת ההשתלות, ובמיוחד כשנמצאת התאמה לחולים עם רמת נוגדנים גבוהה, שסיכויים לקבל השתלה בארץ נמוכים יותר בשל הבדלים אתניים שמשליכים גם להבדלים אימונולוגים'.
 
ד'ר תמר אשכנזי, מנהלת המרכז הלאומי להשתלות איברים: 'התורמים האלטרואיסטים שנרשמים ישירות במרכז להשתלות מצטרפים למאגר ההצלבות, והניסיון שלנו מוכיח שעד היום הם הצליחו לצור שרשרת התאמות. התורם בבחינות רבות הציל יותר מחולה אחד. בפעם הזו התורם האלטרואיסט בתרומתו מביא מזור לארבעה חולים'.

 ד'ר טוני כראם מנהל מחלקת כירורגית כלי דם ברמב'ם: 'התהליך החל אצלנו בשלוש לפנות בוקר - הוצאת הכליה הראשונה שהועברה באמבולנס לשדה התעופה והוטסה יחד עם כליה נוספת מתל השומר לפראג שבצ'כיה.
בהמשך הוצאה של כליה שניה מתורם אלטרואיסטי, שהועברה להשתלה בתל השומר. בזמן הזה בוצעה הוצאת כליה מתורם נוסף בתל השומר והושתלה בחולה אחר אצלם. את הכליה שקיבלו מאתנו השתילו אחר הצהריים.

מיד עם המראת המטוס לכיוון פראג, החלו הצוותים הצ'כים בהוצאה במקביל של שתי כליות משני תורמים.
המטוס שהביא את הכליות מהארץ, חזר עם שתי כליות מצ'כיה שהועברו אלינו באמבולנס (בשיא שעת העומס בכבישים!) והגיעו לרמב'ם לקראת השעה שמונה בערב.

החולים היו כבר בחדר ניתוח ושתי ההשתלות בוצעו במקביל.בכך הסתיימה לקראת חצות שרשרת ניתוחים זו של 6 תרומות ו- 6 השתלות במאמץ אדיר משותף של כירורגים, כירורגים לכלי דם, מרדימים, נפרולוגים, אחיות, מתאמות השתלה, ועוד אנשי מקצוע רבים נוספים שבשיתוף פעולה איפשרו למבצע להצליח'.

(דוד רטנר)
צילום: הקריה הרפואית רמב'ם

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   זוכרים את פרופ' שאול שאשא ז'ל. אלמנתו...
*   הפתעה גדולה ומשמחת: מחקר חדש באוניבסיטת...
*   לראשונה בצפון: מרפאה ייחודית לטיפול...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים