ד'ר יעל לוריא מנהלת המכון הארצי למידע בהרעלות ברמב'ם על סם הפיצוציות המסוכן 'נייס גיא' .סכנת חיים!

תופעה מסוכנת שמסכנת חיי משתמשים בסם זוהתה ברמב'ם ביום חמישי האחרון, ע'י אנשי המרכז הארצי למידע בהרעלות הממוקם ברמב'ם. ד'ר יעל לוריא, מנהלת המרכז הארצי למידע בהרעלות: 'דווח לנו ברביעי האחרון על אדם שהגיע עם דימום לא מוסבר, ואז נזכרו שהיה חולה נוסף עם סיפור דומה. בחמישי בבוקר כבר היה לנו די ברור שמדובר בתופעה מסוכנת ודיווחנו למשרד הבריאות'

פורסם ב: 26/09/2021 17:58

ד'ר יעל לוריא מנהלת המכון הארצי למידע בהרעלות. צילום: הקריה הרפואית רמב'ם
מוסיפה ת ד'ר יעל לוריא מנהלת המרכז הארצי למידע בהרעלות: ' מאז הצטברו אצלנו שבעה. מקרים,אשר האחרון שבהם הגיע היום, יום ראשון בערב. אחד מהחולים שהגיעו סובל מדימום מוחי, ומוגדר במצב קשה מאוד. השאר מוגדרים קל עד בינוני. הקושי בתחילה לזהות היה מכיוון שכל אחד נפגע במקום שונה: דימום בשתן, דימום בכבד, דימום בחניכיים ודימום מוח.

על השאלה מהי הסברה לחומר שגרם לפגיעה הקשה הרי שבשנת 2018 דווח על אירוע דומה של אשפוזים עם דימומים אצל צרכני סמים באילינוי בארה'ב. שם נעשתה אנליזה שזיהתה הימצאות של רעל עכברים שיש בו חומרים נוגדי קרישה. האירוע הזה נראה לנו דומה. צריך לחכות כמובן לאנליזה סופית של החומר.

על השאלה מדוע מפיץ סמים ירצה להוסיף חומר רעיל לסם פיצוציות , יש מספר סברות: או שמדובר בצורך להגדיל נפח של הסם, או אמונה שהדבר משפר יעילות של הסם או גורם להיות פעיל יותר זמן. ייתכן גם שמדובר בטעות ,ריסוס ברעל עכברים בזמן ייבוא הסם והאחסון שלו, במטרה להגן עליו מעכברים. לנו כחוקרים אין מושג מה הסיבה.

מהרגע שהתופעה זוהתה ברמבקם ודווחה למשרד הבריאות ,הצטרפו למעגל הטיפולי אנשי המכון ההמטולוגי ברמבקם, עם דקר רון הופמן, מומחה לנושא קרישת דם כדי להוביל את הטיפול המציל חיים בנפגעי סם הפיצוציות המורעל'.

(דוד רטנר)
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   ליחידת האופניים במרחב לכיש של מגן...
*   המחלקה לעבודה סוציאלית בקריה הרפואית...
*   קורס בינלאומי ראשון בעידן קורונה...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים