האחות רחל שפירו מהיחידה לטיפול נמרץ נשימתי במרכז הרפואי 'כרמל' נמצאת בחזית הקורונה. כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלי דדון

מה הקושי והשוני בעבודה במחלקת קורונה לעומת עבודה בכל מחלקה אחרת בבי'ח 'כרמל'? הריחוק מהמטופל ותחושת הבדידות של המטופלים. זו הבעיה וזה הקושי על כל המשתמע מכך

פורסם ב: 19/09/2021 11:48

האחות רחל שפירו. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל
רחל שפירו אחות טיפול נמרץ מכירה את כל ה'גלים' לפני ולפנים. היא הרי עברה את כל גלי הקורונה ומרגישה היטב את ההבדל בגל הרביעי בין החולים המחוסנים ללא מחוסנים.

אם תשאלו אותה הרי שהמיגון המכביד, הצעירים המונשמים והבדידות של החולים מקשה עליה את העבודה במחלקת הקורונה ,אבל אותה לא ישברו. 'המטופלים שאנחנו מצליחים להציל והחוסן המיוחד של צוות טיפול נמרץ בבית החולים שלנו, עוזרים לעבור יחד את התקופה הקשה'.

רחל שפירו בת 42, נשואה +2 והתחילה את עבודתה כאחות ב'כרמל' בשנת 2002 עוד בהיותה סטודנטית לסיעוד. לדבריה 'בחרתי להיות אחות משתי סיבות עיקריות: מאז ומתמיד אהבתי לעזור לאנשים ונמשכתי לתחום הרפואה.
הייחודיות של בית החולים שלנו הוא באווירה המשפחתית שבה הוא מצטיין.

כך אני מוצאת את עצמי מברכת לשלום כמעט את כל מי שאני פוגשת כשאני מגיעה למשמרת. 'כרמל' מתאפיין בסטנדרטים גבוהים של מקצועיות ושירות אדיב ללקוחות.

במרץ 2020 עם תחילת הגל הראשון של הקורונה בישראל, עברתי מהמחלקה הפנימית בה עבדתי קרוב ל- 18 שנים, ליחידה לטיפול נמרץ כללי בבית החולים. היה זה מעבר מאתגר שדרש ממני הסתגלות לתנאי עבודה חדשים בסטנדרטים גבוהים מאוד, ודינמיקה מטורפת במקביל להתמודדות עם הגזרות שהטילה עלינו מגפת הקורונה.

לכולנו במחלקה יש אתגר מאוד לא קל שמשלב בתוכו מטופלים קשים ומורכבים מול צוות שלובש מיגון שמקשה עליו לתת למטופל את הטיפול שהוא זקוק לו.פחדתי שלא אצליח לעמוד באתגר הזה עקב המיגון הקשה וחוסר הידע לגבי הוירוס הקטלני והלא מוכר לאנושות, אבל בזכות שיתוף פעולה מדהים מצד הצוות של טיפול נמרץ כללי ב'כרמל' וניהולם המסור של ד'ר אריק עדן , האחות הראשית של המחלקה מירה שטרית וסגניתה מרינה גולוב , הצלחנו יחד אני וחבריי לצוות להחזיק מעמד ולא להישבר מול המראות הקשים שראינו במחלקת הקורונה.

"כפי שכבר אמרתי בתחילה השוני הגדול בעבודה במחלקת הקורונה לעומת העבודה בכל מחלקה אחרת הוא הריחוק מהמטופל ותחושת הבדידות של המטופלים. בכל מחלקה ובמיוחד בטיפול נמרץ, האחות זמינה למטופל ונמצאת בקרבתו לעומת מחלקת הקורונה שבה האחות לרוב צופה על המטופל דרך מצלמות בחדר הבקרה.

דבר נוסף שמקשה על העבודה במחלקות הקורונה הוא המיגון שהצוות לובש טרם כניסתו למחלקה. המיגון חם ואטום וגם מסכת ה-n 95 אטומה ומשקף המגן, גורמים להצטברות אדים ולהזעה מרובה ומערפלים את הראייה של הצוות המטפל. התנאים הקשים של המיגון מקשים על השהייה של הצוות בתוך המחלקה וגם מקשים על הצוות לטפל בחולים כי צוות שסובל בעצמו לא יכול לתת טיפול מיטבי למטופל הסובל.המטופלים במחלקת הקורונה לעומת מחלקות אחרות חשים יותר בדידות וחוסר וודאות.

אחרי שעברתי את שלושת גלי הקורונה הקשים אנחנו בגל הרביעי והצוות הרפואי מגיע אליו עם ניסיון קודם מהגלים הקודמים וגם הטיפול במטופלים לשמחתנו השתכלל והתקדם ונוספו גם תרופות חדשות. החלק היותר קשה הוא שהצוות המטפל סוחב איתו סוג של פוסט טראומה מהגלים הקודמים ועייפות שהצטברה ממשמרות של 12 שעות וקיים הפחד להתעייף ולהישחק ועולה השאלה: מהיכן נקבל מספיק כוחות להתמודד עם זה שוב?

השוני הגדול במטופלים בגל הרביעי לעומת קודמיו הוא שיש יותר מטופלים צעירים בסביבות גיל ה-40 וחלקם הגדול לא מחוסנים.במחלקת טיפול נמרץ קורונה מאושפזים לדוגמא השבוע שתי מטופלות בנות 40 שאחת מחוברת לאקמו והשנייה מונשמת ושתיהן לא מחוסנות.

לגבי הבנות הצעירות עלתה בי תחושת עצב גדולה מאוד, גם כי הן בנות גילי וגם משום שלא התחסנו והתרוצצו לי מחשבות בראש של: אולי זה לא היה קורה אם הן היו מחוסנות,לכן המסר שלי לאוכלוסייה כאחות הוא: 'לכו תתחסנו. זאת מחלה מסוכנת וכדי להתגבר עליה ולהפוך אותה לקלה ולא קשה אין מנוס מלהתחסן. רק כך נצליח לחיות לצדה מבלי להסתכן בחולי קשה ובמוות מיותר ומצער. שמרו על יקיריכם וסביבתכם.

מבחינתי יש אחווה מיוחדת במחלקת הקורונה שלא קיימת כדוגמתה בשום מחלקה אחרת. היא מזכירה לי אחוות לוחמים שדומה באופייה לשדה קרב עם חמ'ל. מי שנמצא בתוך המחלקה עם המיגון נראה כמו לוחם וחדר הבקרה נראה כמו חמקל עם תצפיתנים ותגבורת.

העבודה במחלקת הקורונה מהווה עבורי שליחות גדולה במלחמה הלאומית בקורונה, רק שהפעם האויב בלתי נראה אך נזקיו הקשים בהחלט נראים לעין. אני מאחלת לכולנו שהקורונה תחזור להיות רק בירה על מדף בסופרמרקט ועוד, וכולנו נוכל לחזור סוף סוף לחיי שגרה נורמליים במהרה אמן .
האחות רחל שפירו במחלקת קורונה.צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל

ד'ר אריק עדן ביחידה לטיפול נמרץ. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   בשל העלייה בהיקפי התחלואה, שירותי...
*   השבוע ב'כללית' מחוז חיפה וגליל המערבי...
*   שבוע המודעות לקידום המאבק בסרטן צוואר...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים