המדריך השלם למחלות לב, רומן מאת נועה וכטנברג. הוצאת 'אוריון'. כתבה: רונית קיטאי. צילום: איל וכטנברג

כאשר רואים את שם הספר 'המדריך השלם למחלות לב' נדמה כי מדובר במדריך רפואי אך זהו רומן ראשון פרי עטה של נועה וכטנברג בת ה-24, סטודנטית לקולנוע במכללת ספיר

פורסם ב: 14/09/2021 11:59

נועה וכטנברג וספרה 'המדריך השלם למחלות לב' בהוצאת 'אוריון'. צילום: איל וכטנברג
מתוך הספר : ד'ר ברוך גרשנבאום הוא כל מה שסיוון חולמת להיות. חוקר הרגשות הנודע, שזכה בפרס נובל, קנה את עולמו כשהיה הראשון לקבוע שרגשות הם לא יותר מאשר וירוסים של הנפש, ושבעזרת טיפול נכון ניתן להירפא מהם. עבור סיוון, המחקר שלו הוא האור בקצה המנהרה החשוכה של הדיכאון.

כאשר סיוון מגיעה לעבוד אצלו היא מגלה גבר מזדקן הספון בדירתו האפרורית, ואשר לבו התקבע משנים של אי-שימוש. היא מתחילה לעבוד כשלומיאלית גדולה שהכל נשפך לה ועוד על הניירות הכי חשובים לו. פדיחה גדולה. היא עושה מאמצים עילאיים כדי להתקרב אליו ומגלה אסופת יומנים ישנה שכתב בצעירותו.

היא מתחילה לקרוא פרק אחר פרק וכך סיוון מתוודעת לילדותו כבן לזוג הורים שסבלו מציניות סופנית, לכאבי הנפש שאיכלו אותו עד שהיה לצל של אדם, ולמחלת אהבתו הנצחית והבלתי אפשרית לרחל היפה. מבלי להבחין, מחלות הרגש של החוקר הנערץ מתלפפות סביבה, עד שהדיכאון הבלתי נמנע מאיים לשוב ולהשתלט עליה.

ככל שסיוון מעמיקה להכיר את ברוך, כן היא משתכנעת כי שניהם תלויים זה בנפשו של זה. צעירה ומלאת תקווה, היא מבינה שרק אם תצליח לחלץ אותו מאפלת חייו, תוכל לרפא את עצמה וכך לענות אחת ולתמיד על השאלה: האם יש תקווה למי שאפסו כל תקוותיו?

נועה וכטנברג הצעירה שהשיקה בימים אלה את רומן הביכורים 'המדריך השלם למחלות לב' בהוצאת 'אוריון' כתבה את ספרה מנקודת מבט חצי ריאליסטית וחצי דמיונית והיא מנסה לתאר בדיוק מכאיב שלל רגשות ותחושות על סקאלת הנשמה שלנו ומלווה בהמון הומור. הקשר המיוחד בין שני גיבורי הסיפור הוא שמזין את העלילה שמצליחה לסחוף את הקורא אל נבכי נפשותיהם של גיבורי הספר, שמצליחים לפתוח צוהר גם לנפשו של הקורא.

עריכה: הגר ינאי
עריכה לשונית: אורלי גילת
עיצוב העטיפה: נועה וכטנברג
הפקה: אורלי לוי

הספר מכיל 208 עמודים - 65 ש'ח. הוצאת 'אוריון'.


להשיג באתר עברית

https://www.e-vrit.co.il/Product/22624/%D7%94%D7%9E%D7%93%D7%A8%D7%99%D7%9A_%D7%94%D7%A9%D7%9C%D7%9D_%D7%9C%D7%9E%D7%97%D7%9C%D7%95%D7%AA_%D7%9C%D7%91


ובקרוב ברשתות הספרים.


נועה וכטנברג נולדה בכפר סבא וכיום מתגוררת בבאר שבע כסטודנטית לקולנוע במכללת ספיר. לא.אף אחד במשפחתה לא עוסק ברפואה. הקשר היחיד שיש איך שהוא לתחום הוא שאמה היא פסיכותרפיסטית 'ואולי זה מסביר את העיסוק הבלתי-נדלה שלי בספר בפסיכולוגיה' היא צוחקת.

היא חושבת גם ש'אולי גם מכאן באה ההשראה לרומן הזה. רומן שהוא ספק מדריך פסיכולוגי, ספק סיפור אהבה, ספק ריאליסטי ספק דמיוני. הרעיון עצמו בקע במוחי במהלך טיול בהודו, לאחר שגילית את נפלאות המדיטציה.גיליתי שהמשפט 'הכל חולף' הוא לא עוד קלישאה, ושבאמת הכל עובר. גם הרגשות שלנו. העצב, השמחה, הכעס והאכזבה.
הכל מתגמד לכדי חיידקי רגש קטנים שתוקפים אותנו מעת לעת, ושאנחנו ברוב אנושיותנו נותנים להם להגדיר אותנו.

מכאן גם הדמות של ד'ר גרשנבאום. אמנם לא הכרתי אף גרשנבאום שכזה במציאות, אבל אני מכירה את עצמי, ובכל אחת מהדמויות שלי יש משהו ממני. כמו היו ילדים שלי. הדמות שלו נוגעת לי בלב (תרתי משמע), בכל כך הרבה רבדים, ואני חושבת שהוא מייצג משהו שטמון בכולנו - משהו שהוא עצוב ומלא תקווה בו זמנית.אני מקווה שהספר ירגש וייגע בעוד רבים -בדיוק כפי שהוא נגע בי. כולי תקווה שהדמות של ברוך גרשנבאום תביא השראה לכולנו'.
המדריך השלם למחלות לב. רומן מאת נועה וכטנברג. הוצאת 'אוריון'

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   'ואז אתה נגעת' מאת עירית פלינט בקר...
*   'התפוח נפל רחוק מהעץ' מאת עמיעד לפידות...
*   'שמיל החציל' מאת רן שליים. איורים: בועז...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים