המכון לריפוי בעיסוק של 'כללית' בחיפה והגליל המערבי ממוקם ב'בית אמות' חיפה. כתבה וצילמה: רונית קיטאי

המכון לריפוי לעיסוק בחיפה הוא מהמכונים הגדולים והמכובדים בארץ, הוא מרבה בפרסומים והצגות בכנסים מקצועיים ובכתבי עת שונים, וממשיך להתפתח ולהתחדש ועל ניהולו מופקדת יעל ריסמן

פורסם ב: 10/08/2021 14:52

חלק מצוות ריפוי בעיסוק בבית אמות של 'כללית' חיפה וגליל מערבי. צילום: רונית קיטאי
המכון זוכה להערכה רבה מאוד ומקבל סטודנטים להכשרה מקצועית באופן קבוע מהאוניברסיטאות השונות. בצוות המכון 12 מרפאות ומרפאים בעיסוק ומזכירה. על ניהול המכון יעל ריסמן.

המכון החל את דרכו במרכז הרפואי 'לין' מראשית קיומו של המרכז. לפני חמש שנים עבר למעונו החדש ב'בית אמות', לא הרחק מהמרכז הרפואי 'לין'. אי אפשר לספור את כמות מכתבי התודה שנערמים במשרד של המכון ממטופלים שמהללים את הצוות המיומן והמסור ששיקם אותם ללא הכר ושינה את חייהם לטובה.

מטרת הטיפול בריפוי בעיסוק היא לסייע לאנשים לקחת חלק פעיל בעיסוקים בעלי משמעות ומטרה עבורם.
תוצאות ההתערבות הטיפולית מכוונות לשיפור בתיפקוד, הגברת העצמאות ורמת הפעילות של האדם על פי צרכיו היחודיים, תוך שמירה על בריאותו, רווחתו ושביעות רצונו.

התהליך הטיפולי בריפוי בעיסוק כולל הערכת היכולות והמגבלות של המטופל מבחינה תיפקודית מוטורית, תחושתית, קוגניטיבית, ורגשית. האם הוא יכול להתלבש? לנהל את ענייניו הכספיים? האם יש קשיים בזיכרון? ועוד. במקביל נעשית הערכה של סביבות חייו של המטופל: מה התנאים הפיזיים בביתו? מה יש לשנות בסביבתו כדי שיוכל לתפקד? האם יכול להשתלב מחדש במקום העבודה ועוד.

בהתאם לתוצאות ההערכה, בשיתוף עם המטופל, יקבעו מטרות הטיפול ותיבנה תוכנית הטיפול. במהלך התקופה תהיה הערכה מחודשת של המטרות וההתקדמות והתוכנית תעודכן בהתאם.

ישנם תחומי התמחות וטיפול שונים ומגוונים:

שיקום מטופלים הסובלים מפגיעות נוירולוגיות וקוגניטיביות כגון מחלות ניווניות מתקדמות (פרקינסון, טרשת נפוצה ALS, ועוד), חבלות וגידולים בראש, אירועים מוחיים.

הטיפול מתמקד בשיקום מיומנויות של תיפקודי היום יום: טיפול עצמי (לבוש, רחצה, אכילה וכד'), תיפקוד בבית, במקום העבודה ופעילויות פנאי. וכן שיקום תיפקוד סנסו- מוטורי, איבחון ושיקום תיפקודים קוגניטיביים.

שיקום מטופלים הסובלים מטראומות בגפיים עליונות (שיקום כף יד) כגון שברים, חתכים, ניתוחים, תפירות גידים, קטיעת אצבעות, פגיעות מעיכה ועוד.

הטיפול מתמקד בשיקום ושיפור מיומנויות של התיפקוד היומיומי תוך שיקום התפקודים הפיזיים שנפגעו, ובמידת הצורך התאמת אביזרי עזר לתיפקוד.

הטיפול עשוי לכלול התאמה של סדים סטטיים למנוחה וסדים דינמיים לתרגול וכן סדים כאביזרי עזר.
במהלך הטיפול נעשה שימוש באמצעי טיפול רבים, שונים ומגוונים, בכלל זה מציאות מדומה. מטרת אמצעי הטיפול השונים היא להגביר את היכולות של המטופל על ידי פעילות אקטיבית מכוונת למטרה.

שיקום מטופלים הסובלים ממחלות פרקים כמו רומטואיד ארטיריטיס, אוסטוארטריטיס וכד'. מטרת הטיפול היא לשפר את התפקוד היום יומי ולמנוע הידרדרות של המחלה. הטיפול כולל הדרכה ותירגול של עקרונות לעבודה נכונה, התאמת אביזרי עזר, ארגון הסביבה והתאמת סדים אישית למטופל.

התאמת סביבת העבודה (ארגונומיה): אנשים רבים סובלים מפגיעות (דלקות, כאבים ועוד) שהמקור להם הוא מנחי ישיבה או הרגלי עבודה לא נכונים ולא מותאמים לנתונים האישיים שלהם. מרפאה בעסוק מומחית בנגישות ובארגונומיה מנתחת יחד עם המטופל את שגרת יומו וסביבת העבודה שלו ומציעה פתרונות אפשריים. בחלק גדול מהמקרים התערבות שכזו משפרת את התיפקוד היום יומי ומונעת התדרדרות, ולעיתים אף מורידה את הצורך בפעולה כירורגית.

שיקום מטופלים הסובלים מצלקות ומכוויות: מטרות הטיפול הן להקטין את הצלקת ולמנוע שגשוג שלה, לשפר את התחושה באזור הצלקת, למנוע קיצורים ברקמות הרכות, למנוע קונטרקטורות וכמובן לדאוג לתפקוד אופטימלי של המטופל. הטיפול בצלקות נעשה ע"י התאמה אישית של חבישות לחץ והתאמת חומרי סיליקון.

שיקום מטופלים אונקולגיים: מטופלים הנמצאים במהלך המחלה או מחלימים ממנה, לרוב סובלים מתסמינים שונים הנובעים מהמחלה או מהטיפול בה כגון: חולשה, פגיעה בתחושה בגפיים (נימול באצבעות), צלקות ניתוחיות, הגבלה בטווחי התנועה, קשיים בזיכרון וריכוז או קשיים תפקודיים ביומיום, כולל יציאה ממעגל העבודה וסדר יום לו היו רגילים. מטרות הטיפול יקבעו עם המטופל בהתאם לקשיים ולצרכים, ויהיו משמעותיות לקידום התפקוד והעצמאות בתפקודי יומיום, בעיסוקים השונים, ובהשתתפות בחיים איכותיים ופעילים.

שיקום מחלימי קורונה: חלק מהמחלימים מקורונה (covid-19) מתקשים לחזור לשגרת החיים הקודמת שלהם, סובלים מקשיי הסתגלות, מתקשים להתרכז לזכור ולחשוב בצלילות, סובלים מחולשה וכאבים. מרפאה בעיסוק עושה הערכה מקיפה של האדם ,יכולתו ומגבלותיו ותופרת טיפול למידותיו באופן אישי. מטרת הטיפול חזרה לתפקוד יומיומי מלא, שיפור איכות החיים ומניעת החמרת המצב הבריאותי והתדרדרות בתפקוד.

צביון טיפול במכון לריפוי בעיסוק: הטיפול בריפוי בעיסוק הוא פרטני ומתקיים אצל המרפאה בעיסוק המומחית לסוג הפגיעה של המטופל. במידת הצורך תעשה הפנייה ע'י המרפאה בעיסוק לטיפול במסגרת קבוצתית במכון.

בין הקבוצות הקיימות במכון: קבוצת מטבח להקניית הרגלי עבודה נכונים למניעת כאב, סדנאות מטבח אינטגרטיביות למטופלים בשירות האונקולוגי בלין, קבוצת חימר, קבוצה תפקודית למטופלים נוירלוגים כרוניים, קבוצות לשיפור זיכרון.
לאורך כל הטיפול יש שיתוף פעולה מלא עם הגורמים המטפלים הנוספים (רופאים מקצועיים, רופא משפחה, פזיוטרפיסט, עו"ס וקלינאית תקשורת).

המכון מקבל מטופלים על פי הפניית רופא של הקופה, דרך 2700*

ניתן להתייעץ וליצור קשר בטלפון: 8568234, או לפנות בכתב בדואר אלקטרוני

therapyba@clalit.org.il

בצילום: נעמה רובן, איל כץ, עינב אייזן, יובל הדס יפה, גרסיאלה לב, ענבר מילר, יפעת גולדשטיין, לימור כהנא,אורית פלמון, טלי לביא טל. מהצילום נעדרו היום עקב חופשה : מנהלת המכון יעל ריסמן, עביר חורי מטר והמזכירה אילנה מלכא.
מכון לריפוי בעיסוק. צילום:רונית קיטאי

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   שר הבריאות ניצן הורוביץ הצטרף לדוגם...
*   זוכרים את פרופ' שאול שאשא ז'ל. אלמנתו...
*   הפתעה גדולה ומשמחת: מחקר חדש באוניבסיטת...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים